درمان دارویی پوکی استخوان

**  بیش فسفونات ها (Bisphosphnote)

مشابه استروژن میباشد .  این گروه از داروها از شکستن استخوان جلوگیری کرده، نگهدارنده توده استخوانی هستند و حتی چگالی استخوان در ستون فقرات و لگن را افزایش داده و خطر پوکی استخوان را کاهش می دهند.

برخی از داروهای این گروه شامل آلندرونات، ایباندرونات، ریزدرونات و اسید زولدرونیک است. بیس فسفونات ها به ویژه برای مردان، بزرگسالان جوان و افراد دارای پوکی استخوان ناشی از کورتون مفید هستند.

همچنین به منظور پیشگیری از پوکی استخوان در افرادی که نیاز به دوره طولانی درمان های استروئیدی (داروهای کورتون دار) برای بیماری های مثل آسم و آرتریت دارند، استفاده می شوند.

  • عوارض آن

عوارض جانبی این داروها در درمان پوکی استخوان  که می تواند شدید باشد شامل حالت تهوع، درد شکمی، سختی بلع، و خطر التهاب مری یا سرطان های مری می باشند. بیس فسفونات هایی که یک بار در هفته یا یک بار در ماه مصرف می شوند مشکلات معدی کمتری ایجاد می کنند.

چنان چه قادر به تحمل بیس فسفونات خوراکی نباشید، پزشک می تواند تزریق دوره ای وریدی بیس فسفونات را به شما توصیه کند. همچنین عوارض جانبی جدی با مصرف بیس فسفونات ها مثل تحلیل بافت استخوانی فک، ضربان قلب نامنظم و اختلالات بینایی گزارش شده است. در مورد عوارض و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کرده و برای جراحی دندان، دندان پزشکتان را در مورد داروهایی که قبلاً استفاده می کردید مطلع کنید.

** رالوکسیفن (Raloxifene)

این دارو به گروهی از داروها که تعدین کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERMs) نامیده می شوند تعلق دارند. رالوکسیفن همان تأثیرات مفید استروژن بر چگالی استخوان در زنان بعد از یائسگی را بدن برخی خطرات مرتبط با استروژن مثل افزایش خطر سرطان رحم و احتمالاً سرطان سینه دارد.

  • عوارض

سرخی صورت یکی از عوارض جانبی این داروها  این است و چنان چه شما سابقه ی لختگی خون داشته باشید باید از مصرف این دارو اجتناب کنید. این دارو به طور معمول در مردان توصیه نمی شود.

** هورمون درمانی

اگرچه هورمون درمانی می تواند خطر لخته شدن خون، سرطان رحم، سرطان سینه و احتمال ناراحتی های قلبی را افزایش دهد با این حال استروژن به خصوص اگر بلافاصله بعد از یائسگی شروع شود، می تواند به حفظ تراکم استخوانی کمک کند.  به علت نگرانی های موجود در مورد بی خطر بودن این روش و نیز به علت در دسترس بودن درمان های دیگر، معمولاً هورمون درمانی اولین انتخاب برای درمان نمی باشد.

**کلسی تونین 

کلسی تونین هورمونی است که به وسیله غده تیروئید ساخته می شود، بازجذب استخوان را کاهش داده و از دست دهی بافت استخوانی را کند می کند. همچنین از شکستگی های ستون فقرات جلوگیری کرده و حتی ممکن است باعث تسکین دردهای ناشی از تراکم پوکی استخوان شود.

این دارو معمولاً به شکل اسپری بینی استفاده می شود و ممکن است در برخی افراد باعث سوزش و ناراحتی بینی گردد، اما به فرم داروی تزریقی نیز موجود است. از آنجا که کلسی تونین به اندازه بیس فسفونات ها قوی نیست، معمولاً برای افرادی که قادر به مصرف داروی دیگری نیستند کنار گذاشته می شود.

** هورمون پاراتیروئید

هورمون پاراتیروئید در زنان بعد از یائسگی و در مردان با خطر بالای پوکی استخوان استفاده می شود. این دارو با تحریک رشد بافت استخوانی نو عمل می کند، در حالی که دیگر داروها از طریق ممانعت از، از دست دهی بافت استخوان اثر گذار هستند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تشخیص و عوامل پوکی استخوان

       راههای درمان پوکی استخوان

        علل و درمان پوکی استخوان

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

تماس