درمان رگ به رگ شدن شست دست

شست بدون شک مهمترین انگشت دست است و یکی از مهمترین کارکردهای آن وقتی است که با انگشت سبابه هماهنگ شده و انسان با کمک این دو انگشت با هم میتواند اشیاء کوچک را بگیرد و جابجا کند. لازمه این کار اینست که مفاصل شست پایدار باشند. رگ به رگ شدن شست دست از  آسیب های مهم دست بوده و وظیفه تشخیص و درمان های جراحی و غیر جراحی بیمار مبتلا به رگ به رگ شدن شست دست، به عهده پزشک ارتوپد (بهترین پزشک ارتوپدی دکتر وریانی تهران) است.

 شست سه مفصل دارد. مفصل اول که به نوک انگشت نزدیک تر است مفصل بین بندی یا اینترفالانژیال Interphalangeal joint است. مفصل دومی مفصل بین بند بزرگ شست و متاکارپ شست است. این مفصل تقریباً در همان جایی قرار گرفته که پره پوستی بین شست و سبابه تشکیل شده است.

این را مفصل متاکارپوفالانژیال Metacarpophalangeal joint میگویند. مفصل بعدی هم بین متاکارپ و استخوان های مچ قرار داشته و به آن مفصل کارپومتاکارپ Carpometacarpal joint میگویند.

مهمترین مفصل شست که در پایداری آن دخالت دارد مفصل متاکارپوفالانژیال است. پایداری این مفصل تا حدود زیادی براثر لیگامان های اطراف این مفصل تأمین میشود. این لیگامان ها موجب میشوند تا شست بتواند در بعضی جهات به راحتی حرکت کرده و در بعضی جهات دیگر کمتر حرکت کند.

علائم رگ به رگ شدن شست دست

 بلافاصله بعد از رگ به رگ شدن شست دست موجب پارگی لیگامان در مفصل متاکارپوفالانژیال شست میشود این مفصل بشدت دردناک شده و ممکن است متورم و کبود شود. اگر این ضایعه به درستی درمان نشود بعد از مدتی درد و تورم فروکش میکند ولی به علت عدم بهبود پارگی لیگامان مفصل متاکارپوفالانژیال، این مفصل ناپایدار میشود. تاثیر مستقیم این ناپایداری در هنگام کار توامان شست و سبابه خود را نشان میدهد و فرد نمیتواند نوک این دو انگشت را خوب به هم فشار دهد.

مفصل یاد شده ممکن است در بلند مدت دچار آرتروز شود. متاسفانه در بسیاری اوقات افراد به تصور اینکه درد و تورم این مفصل بدنبال ضربه، چیز مهمی نیست از درمان رگ به رگ شدن شست دست غفلت میکنند و موجب باقی ماندن عوارض جبران ناپذیری در دست خود میشوند.

درمان رگ به رگ شدن شست دست

اگر بدنبال ضربه لیگامان مفصل متاکارپوفالانژیال شست پارگی ناقص پیدا کند معمولاً پزشک ارتوپد (دکتر وریانی بهترین متخصص ارتوپدی در تهران) شست را بمدت شش هفته بیحرکت میکند تا در این مدت لیگامان پاره شده بهبود یابد. این بیحرکتی با استفاده از اسپلیت یا گچ اسپیکای شست انجام میشود.

در صورت رگ به رگ شدن شست دست، پزشک ارتوپد(دکتر وریانی) معمولا اقدام به جراحی لیگامان پاره شده میکند. ( در نیمی از موارد پارگی کامل این لیگامان، تاندون شست در بین دو سر پاره شده لیگامان گیر کرده و مانع از نزدیک شدن و جوش خوردن محل پارگی میشود به همین علت درمان آن معمولا به توسط عمل جراحی است). بعد از جراحی رگ به رگ شدن شست دست هم شست بمدت حدود شش هفته در آتل یا گچ اسپایکا باقی میماند تا بهبود یابد.

بیماران مبتلا به آرتروز می توانند برای درمان زانو خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علائم آرتروز انگشتان دست

                       علت شکستگی انگشتان دست و علائم آن

                                                                 علل و علائم درد انگشتان دست

تماس