درمان سياتيك

سیاتیك دردى است كه در اعصاب كمر و زانو بروز مى كند. و در واقع سیاتیک، نام یک عصب است .

شایع ترین علت بیماری سیاتیک، بیرون زدگی دیسک بین مهره ای و فشار آن بر روی ریشه های عصبی است که به آن فتق دیسک بین مهر ه ای نیز گفته می شود. دیسک های بین مهره ای صفحاتی از جنس غضروف هستند که مهره ها را از هم جدا می کنند.

اصطلاح سیاتیک در حقیقت مربوط به دردی است که در طول عصبی به همین نام انتشار می یابد. این عصب طولانی ترین عصب داخل بدن شما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه های متعددی تقسیم می شود.

هرگونه فشار بر روی این عصب می تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود (یعنی مسیری که از کمر شروع می شود و از پشت پا پایین می آید و تا پاشنه پا می رسد.) البته علائم ممکن است از یک درد خفیف تا ناتوانی و از کارافتادگی کامل متغیر باشد و گاهی ممکن است با احساس خارش، سوزش، بی حسی و ضعف عضلانی هم همراه باشد.

این درد به طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و یا سرفه کردن بدتر می شود. ویژگی آن هم این است که معمولا فقط یکی از اندام های تحتانی شما را درگیر می کند. در موارد خیلی شدید بیماری، شاید حتی کنترل مثانه و یا روده نیز از دست برود. این وضعیت اخیر، بسیار نادر، اما بسیار خطرناک است.

درمان گیاهی

براى درمان سیاتیك باید پوست خارجى سبز گردو را كوبیده و به شكل ضماد روى جاهائى كه دردناك است بگذارید.

خوردن یك حبه سیر در صبح ناشتا به درمان سیاتیك كمك مى كند، زیرا سیر، خون را تصفیه و از سموم، پاك مى كند.

پرتقال با توت فرنگى و خامه ی شیرین یا عسل ضد (سیاتیك) است.

مبتلایان به سیاتیك وقتى به حمام مى روند، بعد از شستن خود، باید تفاله‌هاى انگور را به بدن نمالند و مدتى بنشینند و بعد دوباره بدن را بشویند.

سیاتیك را با رژیم آب لیمو مى توان معالجه كرد. به این ترتیب كه تا یك هفته هر روز صبح ناشتا آب یك لیمو را گرفته و میل كنید. هفته دوم آب دو لیمو و به همین ترتیب افزایش دهید تا هفته هفتم آب هفت لیمو را بنوشید. چند هفته اى، هر روز آب هفت لیمو را بنوشید و بعد شروع به كم كردن تعداد لیموها كنید تا به روزى یك لیمو بر سد. در این مدت رژیم غذایى خود را نیز كنترل كنید و سبزیجات و میوه بخورید و از خوردن گوشت و چربى پرهیز كنید.

والك درد سیاتیك را تسكین مى دهد.

جوشاندهء ریشه ی گیاه خشخاش سیاه، جهت سیاتیك تجویز مى شود.

برگهاى سفت و خارجى كلم را كه معمولا مصرف نمى كنند و دور مى ریزند داراى خواص بی شمارى است و در مورد سیاتیك استعمال مى شود.
براى مصرف آن باید برگها را به كمك یك بطرى و یا یك نورد، له كرده و كمى در آتش گذاشت تا بپزد. بعد آن را روى عضوى كه درد مى كند گذاشته و با پارچه ی پشمى بست. هر روز باید این ضماد را دو یا سه بار تجدید كرد.

منبع: دكتر فروغ

تماس