درمان شکستگی زانو

این استخوان کوچک که جلوى مفصل زانو قرار گرفته تکیه‌گاهى است براى ماهیچه‌هاى ران و ربا‌ط‌هاى درشت‌نی. کاسهٔ زانو ممکن است بر اثر ضربه مستقیم یا بر اثر حرکت شدید ماهیچه‌اى مانند اشتباه شوت کردن بشکند.

علائم شکستگی زانو

علائم عمده شامل درد و تورم شدید در جلوی زانو است. خونمردگی، ناتوانی در راست نگه داشتن زانو و ناتوانی در راه رفتن نیز از دیگر علائم است. اگر شکستگی بر اثر ضربه مستقیم به کشکک مثل زمین خوردن ایجاد شده باشد معمولا خراشیدگی پوستی در جلوی زانو دیده میشود. بدنبال شکستگی معمولا در داخل مفصل زانو خون جمع میشود که قابل لمس است.اگر کشکک به دو تکه جدا از هم تبدیل شده باشد میتوان شکاف بین دو تکه شکسته شده را از روی زانو لمس کرد

تشخیص شکستگی زانو

تشخیص شکستگی توسط تاریخچه ، پرتونگاری و لمس کردن قسمت های جدا شده میسر است. به محض این که اطمینان حاصل شد که امکان شکستگی وجود دارد، محل آسیب را سرد کرده و توسط باندهای مخصوص فشار بر آن وارد کرد، آن را بی حرکت کرده و هرچه زودتر به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. بعد از شکستگی معمولا” به مدت دو تا سه ماه درمان صورت می گیرد.

درمان شکستگی زانو

۱٫ مصدوم را به پشت بخوابانید به‌طورى که با گذاشتن یک کت یا پتوى تا شده سر و شانه‌هاى آن کمى بالا بیاید.

۲٫ با ملایمت پاى شکسته را بگیرید کمى بالا بیاورید و زیر پا یک تخته شکسته‌بندى که از زیر باسن تا پاشنه پا ادامه پیدا کند قرار دهید. بین پا و تخته به اندازهٔ کافى بالشتک بگذارید. زیر زانو درست به اندازه‌اى که حفر را پر کند بالشتک اضافى بگذارید. یک بالشتک اضافى دیگر نیز زیر پاشنه پا قرار دهید تا از تخته فاصله پیدا کند.

۳٫به شکل هشت لاتین دور قوزک، کف پا و تخته، باند بپیچید و کنار تخته گره بزنید. یک نوار پهن دور ران و تخته و یکى هم دور ساق و تخته ببندید و در طرف بیرونى پاى شکسته گره بزنید.

۴٫ مصدوم را به‌صورتى که وضعیت درمانى آن حفظ شود با برانکارد به بیمارستان برسانید.

منبع:تندرستی.پروتال ورزشی.ایران ارتوپد

تماس