درمان شکستگی ساعد در کودکان

شکستگی ساعد در هر سنی ایجاد میشوند با این حال خصوصیات این شکستگی ها در بچه ها قدری با بزرگسالان تفاوت دارد.

علت شکستگی ساعد در کودکان

علت شکستگی ساعد در کودکان معمولا زمین خوردن است. بچه در حین زمین خوردن دست خود را به جلوی بدن برده و حائل بین خود و زمین قرار میدهد. پس اولین جایی که با زمین برخورد میکند کف دست است. نیروهای وارده از زمین به دست بچه بطور غیر مستقیم به ساعد وی منتقل شده و موجب شکستگی ساعد در کودکان میشوند.

در شکستگی ساعد در کودکان ممکن است هر دو استخوان رادیوس (زند زبرین) و اولنا (زند زیرین) و یا یکی از آنها دچار شکستگی شوند. استخوان به دو قطعه بالایی و پایینی تقسیم میشود. گرچه این شکستگی ساعد در کودکان میتواند در هر قسمتی از ساعد ایجاد شود ولی معمولا در محل اتصال ثلث میانی و پایینی ساعد صورت میگیرد.

شکستگی ساعد در کودکان بصورت ترکه تری یا گرین استیک است. در این نوع شکستگی برخلاف بالغین دو قطعه بالایی و پایینی استخوان کاملا از هم جدا نشده بلکه از گوشه محل شکستگی همچنان به هم متصل باقی میمانند. این اتصال به علت این است که در هنگام شکستگی ساعد در کودکان همه قسمت های استخوان نشکسته و قسمتی از آن سالم باقی میماند و این قسمت سالم بصوزت پلی دو تکه بالایی و پایینی را به هم متصل نگه میدارد.

علت دیگر شکستگی ساعد در کودکان اینست که در بچه ها پریوست ( پرده بافتی که بر روی استخوان کشیده شده است) کلفت بوده و در حین شکستگی بطور کامل پاره نمیشود. همین پریوست تقریبا سالم موجب میشود دو تکه بالایی و پایینی استخوان شکسته شده در محل شکستگی به هم متصل باقی بمانند.

شکستگی ساعد در کودکان گرچه در هر سنی دیده میشود ولی در سنین 13-10 سال شایعتر است. این شکستگی ها در پسرها بیشتر از دختران دیده میشود.

شایعترین علامت شکستگی ساعد در کودکان درد ساعد است. در شکستگی های با جابجایی زیاد ساعد به وضوع از وسط تغییر شکل داده و خم میشود. تشخیص قطعی شکستگی ساعد در کودکان توسط رادیوگرافی ساده داده میشود.

درمان شکستگی ساعد در کودکان

 اکثر شکستگی ساعد در کودکان به صورت غیر جراحی درمان می گردند. در صورتی که تورم قابل ملاحظه در ساعد وجود داشته باشد ابتدا اندام اتل گیری شده و پس از کم شدن تورم گچ گیری انجام می شود

در صورتی که جابجایی و زاویه دار شدن استخوان های شکسته شده زیاد باشد باید ابتدا با بیهوشی عمومی جااندازی بسته صورت گرفته و سپس گچ گیری انجام شود. گاهی اوقات در مواردی که جااندازی بسته موفق نباشد درمان جراحی باز انجام میشود.

عوارض شکستگی ساعد در کودکان

عوارض شکستگی ساعد در کودکان کم است. یکی از عوارض شکستگی ساعد در کودکان ، جابجا شدن مجدد شکستگی می باشد به این معنی که بعد از جاافتادن شکستگی و گچ گیری ممکن است بعد از چند روز قطعات شکسته شده مجددا جابجا شوند.

از عوارض دیگر شکستگی ساعد در کودکان خشکی و محدودیت حرکت آرنج  یا مچ دست ، بدجوش خوردن، دیرجوش خوردن  و در مواردی خاص چسبندگی دو استخوان رادیوس و اولنار به یکدیگر است.

بیماران مبتلا به شکستگی ساعد در کودکان می توانند برای درمان شکستگی ساعد در کودکان خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و علائم شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس)

                                           علائم و علل شکستگی استخوان ساعد

                                                                   علائم و درمان شکستگی تنه استخوان ساعد (اولنا)

منبع:ایران ارتوپد 1 . 2

تماس