هر انگشت دست از طریق یک مفصل به کف دست متصل میشود. در کف دست چهار استخوان به نام متاکارپ Metacarpal bone وجود دارد که با چهار انگشت دست مفصل میشوند.

شکستگی های متاکارپ در کف دست شایع بوده و در همه سنین دیده میشوند. شایعترین علت شکستگی های متاکارپ در کف دست زمین خوردن یا ضربه مستقیم به پشت دست یا مشت زدن است. این شکستگی های متاکارپ در کف دست معمولا عرضی و بدون جابجایی هستند ولی ممکن است مایل یا مارپیچی بوده و یا با جابجایی همراه باشند.

علائم شکستگی های متاکارپ در کف دست

شکستگی های متاکارپ در کف دست بدنبال شکستگی پشت دست متورم و دردناک شده و فشار به محل شکسته شده شدت درد را افزایش میدهد. پوست روی استخوان شکسته ممکن است کبود شود. مشت کردن دست معمولا شدت درد را افزایش میدهد. تشخیص شکستگی های متاکارپ در کف دست با استفاده از رادیوگرافی ساده است.

درمان شکستگی های متاکارپ در کف دست

در شکستگی های بدون جابجایی یا با جابجایی اندک، تنها درمان مورد نیاز استفاده از یک آتل برای بیحرکت کردن محل شکستگی های متاکارپ در کف دست و کاهش درد است.

این آتل معمولا بمدت سه هفته باقی مانده و سپس خارج میشود. بعد از آن بیمار مبتلا به شکستگی های متاکارپ در کف دست  با انجام نرمش هایی سعی میکند دامنه حرکتی انگشتان و مچ دست را به حالت قبل از شکستگی های متاکارپ در کف دست برگرداند.

در مواردیکه جابجایی قطعات شکسته شده زیاد باشد درمان شکستگی های متاکارپ در کف دست بصورت جااندازی بسته شکستگی است. اگر قطعات شکسته شده بعد از جااندازی، پایدار بودند ادامه درمان بصورت بیحرکتی با آتل گچی انجام میشود.

در مواردی که شکستگی های متاکارپ در کف دست بعد از جااندازی ناپایدار باشد پزشک معالج با استفاده از پین های فلزی که آنها را از طریق پوست به داخل استخوان و محل شکستگی هدایت میکند، قطعات شکسته شده را به یکدیگر متصل میکند.

در مواردی که جااندازی بسته موفقیت آمیز نباشد پزشک معالج اقدام به جااندازی باز شکستگی و فیکس کردن قطعات شکسته شده بوسیله پین یا پیچ و پلاک میکند.

پس از جراحی شکستگی های متاکارپ در کف دست بمدت چند هفته در آتل گچی مانده و سپس نرمش های انگشتان برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی آنها شروع میشود.

بیماران مبتلا به شکستگی های متاکارپ در کف دست می توانند برای درمان شکستگی های متاکارپ در کف دست خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و علائم شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ)

                                                             علت شکستگی انگشتان دست و علائم آن

                                                                                                شکستگی انگشت شست دست

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس