شکستگی استخوان بازو در کودکان : درمان

شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان نیاز به درمان سریع و با دقت دارد.درمان  بسته به نوع شکستگی روش های گوناگونی دارد.

درمان

 تصمیم به نوع درمان معمولا بسته به جهت جابجایی قطعات شکستگی استخوان بازو در کودکان است و اینکه قطعات شکستگی به چه مقدار از یکدیگر فاصله گرفته باشند.

درمان بدون جراحی

معمولاً اگر شکستگی استخوان بازو در کودکان بدون جابجایی باشد یا با جابجایی اندکی همراه باشد درمان آن نگه داشتن کل اندام فوقانی در یک آتل بمدت 3 هفته است. در این مدت پزشک معالج از محل شکستگی به تناوب عکسبرداری میکند تا مطمئن شود قطعات شکسته شده جابجایی بیشتری پیدا نکنند.

جراحی

اگر قطعات شکسته شده نسبت به یکدیگر دچار جابجایی شوند پزشک معالج در اطاق عمل و زیر بیهوشی اقدام به جااندازی آن میکند. در صورت موفقیت کل اندام فوقانی را با یک آتل بیحرکت میکند ( در بعضی از انواع این شکستگی ها بعد از جااندازی بسته پزشک معالج پین هایی را از راه پوست وارد استخوان بیمار کرده تا قطعات شکسته شده به یکدیگر فیکس شوند.

این کار در اطاق عمل و با استفاده از نوعی رادیولوژی به نام فلوروسکوپی صورت میگیرد).

 اگر جااندازی موفقیت آمیز نبود شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان جااندازی باز میشود و پس از جااندازی برای ثابت نگه داشتن قطعات معمولاً از دو عدد پین استفاده میشود. بعد از جراحی شکستگی استخوان بازو در کودکان کل اندام در یک آتل بلند قرار میگیرد.

نکته مهم اینست که بعد از هر کدام از درمان های ذکر شده، چه روش های بدون جراحی و چه روش های جراحی، آرنج بیمار باید بمدت چند روز بالاتر از سطح قلب بیمار نگه داشته شود تا از تورم بیشتر آن جلوگیری شود.

معمولا پین ها بعد از 3 هفته خارج شده و حرکات آرنج برای بدست آوردن دوباره دامنه حرکتی آن شروع میشود.

نکته مهم چه در درمان بدون جراحی و  درمان جراحی اینست که در چند روز اول بعد از درمان باید بسیار مراقب وضعیت خونرسانی اندام بود. احتمال آسیب به شریان بازویی در این شکستگی ها زیاد است و اگر ایجاد شود باید قبل از اینکه آسیب بیشتری به اندام وارد کند تشخیص داده شود.

نتایج درمان

 اگر قطعات شکستگی بطرز مناسبی در کنار یکدیگر قرار گرفته و به مدت لازم بیحرکت شوند و حرکات لازم برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی بعد از درمان انجام شوند معمولا شکل آرنج و کارکرد آن به حد طبیعی بازمیگردد.

ولی اگر درمانی انجام نشود یا قطعات شکستگی  استخوان بازو در کودکان بدرستی در کنار یکدیگر قرار نگیرند و یا نرمش های لازم بعد از درمان انجام نشوند ممکن است آرنج تغییر شکل داده و یا حرکات آن محدود شود.

بیماران مبتلا به شکستگی های قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر)  می توانند برای درمان  به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تشخیص و علائم شکستگی تنه استخوان بازو

                                 شکستگی تنه استخوان بازو (کاپیتولوم) و درمان آن

                                                                   درمان شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو و عوارض آن

منبع:ایران ارتوپد

تماس