شکستگی گردن استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران در غالب موارد نیاز به عمل جراحی دارد. این جراحی معمولا به صورت جااندازی و فیکس کردن شکستگی گردن استخوان ران صورت میگیرد. با این حال در سنین بالای 60 سالگی در صورتیکه قطعات شکسته شده جابجا شده باشند درمان شکستگی گردن استخوان ران، تعویض مفصل است.

علت شکستگی گردن استخوان ران اینست که در سنین بالا بسیاری از شکستگی هایی که به امید جوش خوردن، جااندازی و فیکس میشوند جوش نمیخورند و یا دچار عوارضی میشوند که در نهایت بیمار را مجبور به تحمل جراحی مجدد برای تعویض مفصل میکند. به همین خاطر پزشک ترجیح میدهد این دسته از بیماران را از همان اول تعویض مفصل کند.

معمولا بیمارانی که دچار شکستگی گردن استخوان ران شده اند و در سنین 80-60 سالگی هستند کل مفصل ران تعویض میشود که به آن توتال هیپ آتروپلاستی هم میگویند. منظور اینست که هم سر استخوان ران و هم حفره استابولوم عوض میشوند.

وقتی سن بیمار بالای 80 سال است معمولا برای درمان شکستگی گردن استخوان ران از همی آرتروپلاستی استفاده میشود. در این نوع از عمل جراحی فقط سر استخوان ران عوض شده و حفره استابولوم دست نخورده باقی میماند.

دسته دیگری از شکستگی گردن استخوان ران که نیاز به تعویض مفصل دارند آنهایی هستند که مدتی از وقوع آنها گذشته است. ممکن است درمان شده اند و یا به آنها توجهی نشده باشد و اکنون دچار عوارضی شده اند. از مهمترین عوارض شکستگی گردن استخوان ران ، سیاه شدن سر استخوان ران و آرتروز مفصل ران است.

هر دو این عوارض میتوانند در کسانی ایجاد شوند که قبلا به منظور درمان شکستگی گردن استخوان ران تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. با این حال ممکن است بدون هیچ درمانی قبلی هم بیمار دچار این عوارض گردد.

بروز سیاه شدگی در سر استخوان ران و یا بروز آرتروز و ساییدگی در مفصل ران میتواند موجب درد و محدودیت حرکتی در این مفصل شود. در این حال بیمار نیاز به عمل جراحی تعویض کل مفصل ران خواهد داشت. با انجام این جراحی درد بیمار از بین رفته و حرکات مفصل راحت تر میشود.

با این حال عمل تعویض مفصل ران در بیمارانی که قبلا یک بار به علت شکستگی گردن استخوان ران تحت عمل جراحی قرار گرفته و در ناحیه لگن آنها پیچ یا پلاک قرار داده شده است تفاوت هایی با یک تعویض مفصل معمولی دارد. این تفاوت ها عبارتند از

  • گاهی اوقات محل جراحی اول، عفونت کرده و میکروب ها در اطراف پیچ و پلاک بصورت نهفته و خاموش و بدون اینکه علامتی از خود بروز دهند باقی میمانند. این میکروب ها ممکن است در عمل تعویض مفصل فعال شده و موجب عفونت محل جراحی شوند.
  • مسلما پیچ و پلاک هایی که در عمل قبلی کار گذاشته میشوند برای کارگذاری مفصل مصنوعی باید خارج شوند. بعد از خروج این پیچ و پلاک ها جای خالی آنها در استخوان باقی میماند و همین امر موجب ضعیف شدن استخوان میشود. ضعیف شدن استخوان احتمال شکستگی گردن استخوان ران آن را بعد از عمل جراحی تعویض مفصل افزایش میدهد.پس پزشک جراح مجبور است برای پیشگیری از شکستگی گردن استخوان ران از مفاصل مصنوعی خاصی استفاده کند که مسلما هم استفاده از آنها مشکل تر بوده و هم گران تر هستند.
  • به علت چسبندگی هایی که در بافت های محل جراحی اولیه ایجاد میشود احتمال بروز آسیب های عروقی و عصبی در جراحی تعویض مفصل این بیماران قدری بیشتر از یک تعویض مفصل معمولی است.
  • احتمال بروز دررفتگی مفصل مصنوعی در این بیماران ممکن است بیش از دیگر اعمال معمولی تعویض مفصل باشد.
  • تغییر شکل های احتمالی که در گردن استخوان ران به علت جوش نخوردن و یا بد جوش خوردن شکستگی گردن استخوان ران و یا وجود پیچ و پلاک ایجاد شده و یا تغییر شکل های احتمالی که در حفره استابولوم به علت نفوذ پیچ به درون آن ایجاد میشود میتواند موجب مشکل تر شدن مراحل کارگذاری قسمت های مختلف مفصل مصنوعی شود.
با تمام این احوال وقتی بیمار به علت عوارض ناشی از شکستگی گردن استخوان ران دچار درد و محدودیت حرکتی میشود باید درمان شود و تعویض مفصل ران یکی از بهترین راه حل ها برای درمان شکستگی گردن استخوان ران  است. در صورتیکه این اعمال جراحی به توسط جراح باتجربه ای صورت گیرد احتمال بروز عوارض کاهش میابد.
بیماران مبتلا به شکستگی گردن استخوان ران می توانند برای درمان شکستگی گردن استخوان ران خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.
  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان شکستگی گردن استخوان ران

                          عمل جراحی شکستگی گردن استخوان ران

                                                           عوارض و علائم شکستگی استخوان ران (اینترتروکانتریک)

تماس