درمان شکستگی گردن استخوان ران

پروتز لگن یا پروتز مفصل ران نوعی مفصل مصنوعی است که در درمان شکستگی گردن استخوان ران کاربرد دارد. پروتز لگن از جنس فلز بوده و انواع مختلفی دارد. برای درک بهتر اهمیت و کاربرد پروتز لگن ابتدا باید قدری در مورد آناتومی مفصل ران و شکستگی گردن استخوان ران بدانیم.

مفصل ران یا آن طور که در بین مردم گفته می‌شود مفصل لگن، یک مفصل گوی و کاسه ای است. در یک طرف این مفصل حفره گودی به نام حفره استابولوم Acetabulum وجود دارد که قسمتی از لگن خاصره است. درون این حفره یک گوی یا کره گرد قرار گرفته که به آن سر استخوان ران میگویند. مفصل ران از مهم‌ترین مفاصل بدن بوده و نقش بسیار مهمی در راه رفتن به عهده دارد.

سر استخوان ران زنده است و سلول‌های آن از طریق عروقی که از راه گردن استخوان ران به آن می‌رسند تغذیه می‌کنند. گردن ران قسمتی از استخوان ران است که زیر سر استخوان قرار گرفته و سر را به تنه متصل می‌کند. گردن استخوان ران از سر استخوان باریک‌تر است.

شکستگی گردن استخوان ران و دلیل استفاده از پروتز

یکی از شایع‌ترین نقاط شکستگی لگن شکستگی گردن استخوان ران است. درمان شکستگی گردن استخوان ران در غالب اوقات انجام عمل جراحی است. در افراد جوان درمان شکستگی‌ گردن استخوان ران بصورت جا اندازی قطعات شکسته شده و سپس بی حرکت کردن آنها با استفاده از پیچ یا ترکیبی از پیچ و پلاک است. شکستگی گردن استخوان ران معمولاً بعد از گذشت سه ماه از عمل جراحی جوش می‌خورند.

متأسفانه شکستگی گردن استخوان ران یک شکستگی پر عارضه است حتی اگر به درستی تحت درمان قرار بگیرد. بسیاری از عوارض شکستگی گردن استخوان ران در سنین بالا بیشتر است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • جوش نخوردن محل شکستگی گردن استخوان ران حتی بعد از یک عمل جراحی جا اندازی و فیکس  کردن خوب شکستگی گردن استخوان ران

این دو عارضه در افراد مسن شایع‌تر بوده و علت اصلی شکستگی گردن استخوان ران آنها اینست که خون رسانی به سر استخوان ران تقریباً بطور انحصاری از طریق گردن استخوان ران صورت می‌گیرد و با شکستگی گردن استخوان ران، احتمال آسیب رسیدن به عروق خون رسان به سر زیاد است.

در افراد مسن این عروق حتی قبل از شکستگی گردن استخوان ران تنگ بوده و مشکلاتی دارند. با شکستگی گردن استخوان ران و آسیب رسیدن به این عروق احتمال اختلال در خون رسانی باز هم بیشتر می‌شود.

برای غلبه بر این مشکلات وقتی پزشک ارتوپد (بهترین متخصص ارتوپدی دکتر وریانی) با یک فرد مسن با شکستگی گردن استخوان ران مواجه می‌شود ترجیح می‌دهد بجای جا اندازی شکشکستگی گردن استخوان ران ستگی و سعی در جوش دادن استخوان‌های بیمار از نوع دیگری از درمان شکستگی گردن استخوان ران استفاده کند که به آن همی آرتروپلاستی Hemiarthroplasty میگویند.

در این نوع جراحی سر استخوان ران که به علت شکستگی گردن استخوان ران از تنه استخوان جدا شده از بدن بیمار خارج شده و بجای آن یک سر مصنوعی فلزی کار گذاشته می‌شود. به این سر مصنوعی فلزی پروتز Prosthesis میگویند.

پزشک با این تصمیم درمانی عملاً سعی می‌کند بیمار را از مواجه شدن با عوارض مشکل‌زای جوش نخوردن شکستگی و سیاه شدن سر استخوان ران دور کند. این نوع جراحی در مواردی استفاده می‌شود که پزشک احساس کند حفره استابولوم بیمار سالم است. در این موارد سر فلزی پروتز در درون حفره استابولوم قرار داده می‌شود تا به راحتی حرکت کند.

در صورتیکه پزشک معالج ببیند حفره استابولوم به علت آرتروز و ساییدگی قبلی خراب شده است در حین جراحی شکستگی گردن استخوان ران آن را هم عوض می‌کند.

بعد از جراحی کارگذاری پروتز مفصل ران بیمار چند روز در بیمارستان مانده و سپس مرخص می‌شود. بیمار مبتلا به شکستگی گردن استخوان ران می‌تواند روز بعد از جراحی با هر دو پا راه برود. راه رفتن ابتدا با کمک واکر و عصای زیر بغل است و بیمار سعی می‌کند بتدریج و در عرض چند هفته آنها را کنار گذاشته و مستقل راه برود.

معمولاً به بیمار مبتلا به شکستگی گردن استخوان راناجازه داده می‌شود که هر دو پای خود را بر روی زمین گذاشته و راه برود. در بعضی مواقع به بیمار توصیه می‌شود تا چند هفته در حین راه رفتن پای عمل شده را کمتر به زمین فشار دهد.

بیماران مبتلا به شکستگی گردن استخوان ران می توانند برای درمان شکستگی گردن استخوان ران خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

عمل جراحی شکستگی گردن استخوان ران

                                عوارض و علائم شکستگی استخوان ران (اینترتروکانتریک)

                                                                                      درمان و علائم کوکسا وارای مادرزادی ران

تماس