درمان نرمی غضروف زانو

کندرومالاسی کشکک یا نرمی غضروف زانو بیشتر در جوانان به خصوص دختران جوان دیده می‌شود.در اکثر موارد بیمار یک دختر ۱۵تا ۱۸ ساله است.در این بیماری نرمی غضروف کشکک زانو و به تدریج تکه تکه می‌شود و باید سریعا برای درمان به دکتر متخصص زانو مراجعه گردد.

علائم

علائم نرمی کشکک زانو به شرح زیر است:

1.وجود درد در قسمت جلوی زانو

2.فعالیت‌های جهشی و دویدن باعث افزایش درد می‌گردد.

3.معمولا در زانو تورم وجود ندارد ولی گاهی تورم مختصری دیده می‌شود[.

4.بلند شدن از صندلی، خم کردن همزمان زانوها(به ویژه در دامنه‌های زیاد) و همچنین بالا و پایین رفتن از پله‌ها درد بیمار را تشدید می‌کند.

5.به هنگام معاینه، حرکت کشکک روی ران منجر به درد و کریپتاسیون(Crepitation) می‌شود.

6.مثبت بودن آزمون مالش کشکک و ران (Patello Femoral Grinding Test). اگر آزمون مثبت باشد، معمولا بیمار از درد و ناراحتی شکایت می‌کند.

علائم رادیوگرافی نرمی غضروف زانو

1.انجام رادیوگرافی در مراحل اولیه بیماری نرمی کشکک زانو طبیعی است ولی آرتروسکوپی زانو ضایعه و آسیب غضروف کشکک را نشان می‌دهد.

2.زمانیکه بیماری نرمی غضروف زانو پیشرفت کرد درصورت انجام بررسی با پرتو ایکس، تغییرات تخریبی سطح مفصل کشککی رانی مشخص می‌شود.این تغییرات گاهی با ایجاد استخوان‌سازی (استئوفیت) در کناره‌های استخوان کشکک همراه است.

درمان

درمان نرمی غضروف کشکک زانو به صورت زیر است

1.زمانی که درد بیمار زیاد باشد استراحت و یخ گذاری کمک کننده‌ و برطرف کننده علائم نرمی غضروف زانو است.

2.استفاده از داروهای ضدالتهابی تحت نظر متخصص ارتوپد جهت کاهش درد.

3.فیزیوتراپی جهت تنظیم یک برنامه درمانی منظم با توجه به شرایط بیمار.

4.کنترل فعالیت‌های روزمره جهت پیشگیری و کاهش درد.بیمار باید از فعالیت‌هایی که منجر به تشدید درد می‌شود خودداری کند (مثلا پرهیزاز فعالیت‌های جهشی، دو زانو و چهار زانو نشستن و بالا و پایین رفتن زیاد از پله‌ها به ویژه اگر با سرعت زیاد انجام گردد)

5.جراحی.با توجه به شرایط بیمار عمل‌های متفاوتی قابل انجام است.

درمان کوتاه مدت

درمان نرمی غضروف زانو در مراحل اولیه معمولاً  با استراحت و مصرف قرص‌های مسکن انجام می گیرد .

کاهش فعالیت

برای بررسی علت نرمی کشکک زانو اگر احساس میکنیم اخیراً فعالیت بدنی خاصی را بیش از حد انجام داده‌ایم مثلاً ورزش جدیدی را به تازگی شروع کرده‌ایم و یا ورزش قبلی خود را با شدت بیشتر انجام میدهیم یا در کارهای خانه یا شغلی خود بیش از قبل به بدن خود فشار میاوریم باید این فعالیت ها را متوقف کنیم. نگران نباشید. بعد از مدتی که درد شما با درمان نرمی کشکک زانو مناسب از بین رفت به احتمال زیاد خواهید توانست مجدداً فعالیت بدنی را از سر بگیرید.

به زانوی خود استراحت بدهید

بعضی از کارها به زانوی شما فشار زیاد وارد میکنند از انجام آنها بپرهیزید. دو یا چهار زانو نشستن برای شما که مبتلا به نرمی غضروف  هستید مناسب نیست. سعی کنید بیشتر روی صندلی بنشینید. استفاده از توالت های سنتی به علت نرمی غضروف زانو به زانو فشار زیادی وارد میکند پس سعی کنید از توالت‌های صندلی دار موسوم به توالت فرنگی استفاده کنید.بالا و پایین رفتن از پله به زانوی شما فشار زیادی وارد میکند. سعی کنید در طول روز حتی‌الامکان کمتر از پله استفاده کنید. راه رفتن روی زمین‌های صاف خوب است ولی راه رفتن روی زمین های شیب‌دار چه سربالایی و چه سرازیری برای زانوی شما خوب نیست.مدت زیادی یک جا روی صندلی ننشینید. هر نیم ساعت یک بار از روی صندلی خود بلند شده و یک دقیقه راه بروید.

گرم نگه داشتن زانو

سابق بر این خانم های مسن دوست داشتند بخصوص در زمستان پاها و زانوان خود را در مقابل آفتاب قرار دهند تا گرم شود چون به تجربه دریافته بودند که گرما درد نرمی کشکک زانو آنها را کم میکند. اگر زانوی خود را با یک باند کشی یا زانوبند کشی سبک ببندید تا گرم بماند درد نرمی غضروف کشکک زانو شما کمتر میشود ( مراقب باشید که باند یا زانو بند زیاد سفت نباشد و فشارزیاد نیاورد چون ممکن است درد را بیشتر کند).در فصول سرد سال سعی کنید یک شلوار گرم کن بپوشید. در مواردی که درد زیاد است میتوانید از حوله گرم یا کیسه آب گرم یا یک حوله برقی برای گرم کردن زانوی خود استفاده کنید.اگر درد زانوی شما به ناگهان و تازه شروع شده است ممکن است سرد کردن این مفصل بتواند درد شما را کاهش دهد.

منبع:ایران ارتوپد,ارتوپدی

تماس