post_image

نرمی غضروف کشکک زانو

کندرومالاسی کشکک زانو یا نرم شدن غضروف کشکک زانو شایعترین علت درد مزمن زانو است. این بیماری در واقع نوعی نرم شدن غضروف کشکک است و علت این نرم شدن  غضروف کشکک زانو در اکثر اوقات حرکت نامتعادل کشکک روی مفصل زانو، رفتار نامناسب با زانو در حین فعالیت های بدنی یا ورزشی، ضربه و یا ضعف عضلات ران است.این بیماری در مراحل اولیه با درد و ناراحتی هنگام راه رفتن همراه می باشد . افراد مبتلا به نرمی کشکک غضروف  زانو اگر در مراحل ومشاهده ی این علائم به پزشک متخصص مراجعه کنند پزشک پس از تشخیص با درمان های بدون جراحی اقدام به معالجه ی نرمی کشکک غضروف زانو می نماید.  پزشک پس از صحبت با بیمار در باره مشکلات وی و پس از معاینه زانو از وسایلی مانند رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن ، ام آر آی یا آرتروسکوپی برای تشخیص بیماری کمک میگیرد.اما اگر نرمی غضروف کشکک زانو با درمان های پیشگیرانه و بدون جراحی درمان نشد درمان جراحی با نظر پزشک متخصص صورت می گیرد.

درمان با ورزش

ورزش های مناسب  برای درمان نرمی  غضروف کشکک زانو وجود دارد که با توصیه ی پزشک متخصص و انجام دادن آنها به صورت صحیح بیماری نرمی  غضروف کشکک زانو قابل  درمان و بهبود می باشد.انجام یکی از این ورزش ها به این صورت می باشد:
روی زمین نشسته و پاهای خود را کشیده و دراز کنید و در کنار یکدیگر قرار دهید. تمام عضلات ران ( خصوصا عضلاتی را که در جلوی ران قرار دارند و به آنها کوادری سپس میگویند) را منقبض کنید. می توانید انقباض عضله کوادری سپس را با دستتان لمس کنید. اگر انجام این کار برایتان مشکل است سعی کنید زانویتان را به زمین بفشارید. با این کار خودبخود عضلات رانتان منقبض میشوند. این انقباض را بمدت ده ثانیه نگه دارید. برای اینکار از عدد یک تا ده بصورت هزارو یک، هزارو دو، هزارو سه و ... تا هزارو ده بشمارید.

توجه کنید شدت انقباض عضله رانتان باید تا حد توانتان زیاد باشد ولی نباید بقدری باشد که برای شما درد ایجاد کند. پس اگر با انجام این انقباض درد زانوی شما بیشتر میشود به حدی منقبض کنید که دردی نداشته باشید. به تدریج در هفته های آینده میتوانید شدت انقباض را بیشتر کنید. تا ده که شمردید عضله هایتان را شل کرده و چند ثانیه استراحت کنید و سپس مجدد این کار را تکرار کنید. شما میتوانید این انقباضات را برای هر دو زانویتان با هم انجام دهید یا یک درمیان انجام دهید یا فقط برای یک زانویتان انجام دهید.

در روزهای اول این نرمش ها را سه مرتبه در روز و هر بار ده مرتبه انجام دهید یعنی ده بار انقباض و هر بار ده ثانیه. این کارها را تا یک هفته ادامه دهید. ممکن است بعد از یک هفته شدت درد شما کمی افزایش یابد که به این معنا است که نرمش ها کمی برای شما سنگین بوده است. در این صورت باید نرمش ها را بمدت یک هفته قطع کنید و سپس مجددا شروع کنید ولی این بار با دفعات کمتر.
اگر بعد از یک هفته درد نداشتید شروع به افزایش روزانه دفعات نرمش کنید بطوریکه تعداد آنرا از هر بار ده بار، روزی یک تا دو عدد اضافه کنید تا به هر بار سی مرتبه برسد.( دقت کنید که ده ثانیه را افزایش ندهید). بعد از مدتی تمرین میتوانید همین نرمش ها را موقعی که روی صندلی هم نشسته اید یا موقعی که سر پا ایستاده اید هم انجام بدهید و انجام این نرمش ها وقتی از شما نمیگیرد و تداخلی با کار روزانه شما ندارد.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بیماری نرمی کشکک زانو به وسیله ی ورزش مطالعه فرمایید.

1-درمان نرمی کشکک زانو در طب سنتی

             2 -درمان بدون جراحی نرمی غضروف کشکک زانو

مقالات مرتبط

  • علائم و درمان کیست پشت زانوعلائم و درمان کیست پشت زانو
  • ورم زانو و علت آنورم زانو و علت آن
  • طب فیزیکی و توانبخشیطب فیزیکی و توانبخشی
  • طب سنتیطب سنتی
  • نقرس: علت، تشخیص و درماننقرس: علت، تشخیص و درمان
  • درمان آسیب مینیسکدرمان آسیب مینیسک
Share →
Call Now Buttonتماس