درمان نرمی کشکک غضروف زانو با فیزیوتراپی

یکی  از راه های درمان بدون جراحی نرمی غضروف کشکک زانو فیزیوتراپی و انجام دستوراتی  است که فیزیوتراپ برای درمان به بیماران  می دهد

1- تمرین بلند کردن پا که در بین فیزیوتراپیست ها با SLR معروف است .

برای انجام این تمرین بیمار باید به پشت دراز بکشد و زانوی پای سالم را خم کرده و پای دیگر را صاف کرده و حدود 30 درجه بالا بیاورد و تا 10 ثانیه به همین حالت نگه دارد و سپس پایین بیاورد و این تمرین را 5 تا 10 بار تکرار کند .

2-  تمرین فشار پشت زانو به زمین
برای این تمرین می توان در دو حالت دراز کش به پشت یا نشسته قرار گرفت . زانوی پای سالم را خم کرده و پای مبتلا  به نرمی کشکک زانو را صاف روی زمین قرار داد. برای انجام بهتر تمرین می توان یک پد یا حوله ی کوچک زیر زانو قرار داده سپس با انقباض عضله ی چهار سر ران زیر زانو را به پد فشار وارد کرده و 10 شماره به همین حالت آن را نگه داشت . این تمرین را نیز باید 5 تا 10 بار تکرار نمود.
3- بانداژ یا بستن زانو بند طبی برای ساپورت مفصل زانو و استخوان کشکک .

4- شنا و راه رفتن در آب به نحوی که عمق آب تا ناحیه ی کمر بیمار باشد .

توصیه های درمانی فیزیوتراپ

– اجتناب از دو زانو و چهار زانو نشستن .

– اجتناب از بالا و پایین رفتن از پله  و در صورت لزوم باید از پله ها به آرامی و با اندکی مکث بالا و پایین رفت اما تا جایی که امکان دارد بیماران مبتلا به نرمی کشکک زانو باید از رفت و امد از پله خودداری نمایند.

– بیمار مبتلا به نرمی کشکک زانوباید حتی الامکان از ایستادن به مدت طولانی خودداری نماید و یه حالت صحیح نشسته و برای نشستن هم از صندلی های استاندارد استفاده نماید.

– از رکاب زدن در دوچرخه متحرک و ثابت باید پرهیز نمود

– بیمار باید حتی الامکان از توالت فرنگی استفاده کند و از استفاده از توالت های ایرانی خودداری نماید.

– برای نماز خواندن باید به حالت نشسته باشد و برای این کار از یک صندلی استاندارد استفاده کند.

–  فرد مبتلا به عارضه ی نرمی کشکک زانو باید وزن خود را به حالت نرمال نگه داشته و از افزایش وزن جلوگیری کند.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان نرمی کشکک  غضروف زانو با فیزیوتراپی مطالعه فرمایید.

1درمان بیماری نرمی غضروف کشکک زانو

تماس