درمان های جراحی و غیر جراحی زانو

روش های غیر جراحی درمان زانو

وقتی صحبت از رهایی از درد زانو به میان می آید،روش های مختلف بسیاری برای انتخاب وجود خواهد داشت. موفقیت ، نه تنها به زانوی بیمار بطور اختصاصی بلکه به عامل ایجاد درد نیزوابسته است.بطور مثال، مراقبت از دردهای آرتریتی (التهاب مفاصل) اغلب درمان های ترکیبی را می طلبد.اطمینان یابید که با پزشک معالج خود در مورد انتخاب بهترین طرح درمانی مربوطه مشورت نمایید.

دارودرمانی زانو

بسیاری از داروها، شامل داروهای با نسخه و بدون نسخه بمنظور درمان آرتریت و کنترل درد مورد استفاده قرار می گیرند.داروهای متداول شامل آسپرین،داروهای مسکن ضد التهاب،کورتیکو استروئیدها،تعدیل کننده های بیماری و داروهای خواب آور می باشند.

تمرینات کم فشار

تمرینات منظم، شامل تمرینات مفاصل و عضلات، برای بهبود قدرت و انعطاف پذیری بسیار مهم است.این کار ممکن است موجب کاهش درد، افزایش تحرک، کاهش خستگی و افزایش حس بهبودی شما گردد، و اگر بخوبی انجام شود نه باعث فرسودگی مفاصل و نه موجب افزایش آرتروز خواهد شد.

درمان های گرمایشی/سرمایشی

استفاده از گرمایش و سرمایش بر روی مفاصل ممکن است موجب تسکین کوتاه مدت درد و کوفتگی گردد. پگ های سرد به کاهش التهاب و تورم کمک می نمایند و ممکن است  برای گرگرفتگی مناسب باشند. گرما کمک می کند تا عضلات ریلکس شده و گردش خون افزایش یابد.

کنترل وزن

کاهش وزن کمک می کند تا براحتی فشار وارده بر مفاصل شما کاهش یابد. از همهء اینها گذشته اینکه، زانوهای شما علاوه بر آنچه که حمل می کنید ،وزن کامل شمارا نیز تحمل می نمایند.

درمان فیزیکی و کاردرمانی زانو

درمانگران فیزیکی می توانند به شما در ایجاد یک برنامه ورزشی شخصی کمک نموده و به شما چگونگی استفاده از گرما و ماساژ درمانی را نشان دهند. کاردرمان ها می توانند همهء انواع وسایل مفید را به شما معرفی نمایند، مانند آندسته از وسایلی که برای تنظیم ارتفاع صندلی و توالت فرنگی استفاده می شوند.

وسایل کمکی

شما می توانید با استفاده از عصا یا دیگر وسایل کمکی برای راه رفتن ، زانوهای خود را از اعمال فشار بیش از حد بر آن ها محافظت نمایید. کفی های طبی مخصوص کفش موسوم به “orthotics” به منظور حمایت، تطبیق و افزایش عملکرد پاهای شما طراحی گردیده اند. در نتیجه ممکن است آنها فشار روی زانوهای شما را کاهش دهند.

استفاده از بریس زانو

اشکال مختلفی از بریس ها ممکن است برای کاهش درد و افزایش توان حرکتی موءثر باشند. یک بریس حمایتی ، زانوی شما را ازکل بار وارده بر آن حمایت نموده و یک بریس  “unloader” فقط از فشار وارده بر یک سوی زانوی شما ،هنگامی که تنها یک طرف زانو آسیب دیده باشد ، محافظت می نماید.

درمان های جراحی زانو

آرتروسکوپی زانو

 آرتروسکوپی یک درمان جراحی برای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آن را تشخیص داده و اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند. مهمترین قسمت یک آرتروسکوپ یک لوله فلزی توخالی به اندازه تقریبی یک نی است ( منظور نی هایی است که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده میشود). در یک انتهای این لوله فلزی یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق قرار گرفته است.

پزشک متخصص ارتوپد از طریق یک شکاف چند میلیمتری این لوله را از جلوی زانو وارد فضای مفصلی کرده و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور با وضوح بالا منتقل میشود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل زانو را روی مانیتور ببیند. وی میتواند بسیاری از قسمت های داخل زانو را از طریق آرتروسکوپ ببیند و بیماری ها و ضایعات آنرا تشخیص دهد. پس یکی از کاربردهای این وسیله تشخیص بعضی از بیماری های زانو است.

پزشک معالج ممکن است از طریق شکاف کوچک دیگری در جلوی زانو ابزارهای جراحی خاصی را به داخل مفصل فرستاده و از طریق آنها اقدام به درمان جراحی بعضی از ضایعات درون مفصلی کند. با استفاده از این ابزارها میتوان بافت های مضر داخل زانو را خارج کرده و اگر آسیب منیسک یا لیگامان های داخل زانو وجود داشت اقدام به درمان آنها کرد.

استئوتومی زانو

استئوتومی Osteotomy به معنای اره کردن یک استخوان، سپس جابجا کردن دو قطعه ایجاد شده و گذاشتن آنها در یک وضعیت و یا امتداد جدید است. بعد از مدتی این قطعات جوش میخورند. هدف از این نوع عمل جراحی همانطور که گفته شد اینست که شکل استخوان تغییر کند بطوریکه در وضعیت جدید بیمار مشکل کمتری داشته باشد. وقتی آرتروز یا سائیدگی زانو همه مفصل را مبتلا نکرده باشد، برای اینکه وزن بطور متعادل در سطح مفصلی توزیع شود باید شکل استخوان درشت نی کمی تغییر کند. استئوتومی استخوان درشت نی امتداد این استخوان را در نزدیکی زانو طوری تغییر میدهد که نیروی وزن بطور متعادلی در زانو پخش شده و درد بیمار یا کاهش یافته و یا از بین میرود.

تعویض مفصل زانو

در صورتیکه درد زانو در حدی شدید باشد که زندگی روزمره بیمار را مختل کند و به هیچ کدام از درمان های قبلی جواب ندهد آخرین راه استفاده از جراحی تعویض مفصل زانو است. در این روش، پایین ترین قسمت استخوان ران و بالاترین قسمت استخوان درشت نی از بدن خارج شده و به جای آنها سطوح فلزی قرار میگیرند. بین این سطوح فلزی هم نوعی پلاستیک بسیار مقاوم گذاشته میشود تا بهتر بتوانند روی یکدیگر حرکت کنند. گرچه این مفاصل مصنوعی معمولا به مروز زمان لق میشوند ولی در 90 درصد موارد عمری در حدود ده سال دارند.

منبع:ایران ارتوپد,دکتر سرزعیم

تماس