درمان و تشخیص خشکی شانه

مهم ترین راه درمان خشکی شانه ، شامل کنترل درد شانه و حفظ دامنه حرکت شانه تا حد امکان است. خشکی شانه (Frozen shoulder) یک بیماری است که باعث خشکی و درد مفصل و گرفتگی شانه می شود. علائم خشکی شانه معمولا به تندریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر می شوند و معمولا طی یک یا دو سال برطرف می گردند.

راه های درمان خشکی شانه

*مهم ترین راه درمان خشکی شانه شامل کنترل درد شانه و حفظ دامنه حرکت شانه تا حد امکان است.

*مصرف داروهای مسکن مثل بروفن می تواند درد و التهاب شانه یخ زده را کم کند.

*در برخی موارد، ممکن است پزشک داروهای مسکن و ضد التهاب قوی تری را برای شما تجویز کند.

*متخصص فیزیوتراپی می تواند به شما یک سری ورزش های کششی را یاد دهد که تا حد امکان حرکت شانه شما را حفظ کنند.

*در بیشتر موارد، مشکل خشکی شانه طی 12 تا 18 ماه خود بخود بهتر می شود.

در مواردی که علائم خشکی شانه همیشگی و دائمی است، پزشک موارد زیر را به شما توصیه می کند

1- تزریق داروهای کورتونی: تزریق داروهای کورتونی به مفصل شانه، درد آن را کم کرده و حرکت شانه را بهبود می دهد.

2- انبساط مفصل شانه: تزریق آب استریل به کپسول مفصل شانه باعث کشش و انبساط آن شده و حرکت مفصل را راحت تر می کند.

3- درمان دستی (مانیپولاسیون) شانه: در این روش درمانی، پزشک شما را بیهوش و یا شانه شما را بی حس می کند تا دردی را احساس نکنید. سپس پزشک، مفصل شانه شما را در جهت های مختلفی حرکت می دهد تا بافت (کپسول) سفت شده را شل کند. بسته به میزان فشاری که پزشک به شانه وارد می کند، ممکن است فرد دچار شکستگی استخوان شانه شود.

4- عمل جراحی: اگر هیچ روش درمانی به درد شما به علت خشک شدن شانه  کمک نکند، ممکن است پزشک برای برداشتن بافت زخمی و چسبندگی های داخل مفصل شانه، آن را جراحی می کند. پزشکان معمولا این عمل جراحی را توسط روش آرتروسکوپی (دیدن داخل مفصل) انجام می دهند.

در آرتروسکوپی، لوله های فلزی توخالی باریکی را از یک برش کوچک در اطراف مفصل، وارد آن می کنند و روی مانیتور، داخل مفصل را مشاهده می کنند.

تشخیص خشکی شانه

پزشک طی معاینه شانه شما، از شما می خواهد یک سری حرکات خاص را انجام دهید تا درد شانه و میزان حرکت آن را بررسی کند. همچنین پزشک وقتی بازوی شما را حرکت می دهد، از شما می خواهد که عضلات خود را شل کنید تا بفهمد دچار شانه یخ زده هستید یا آسیب عضله گرداننده شانه.

بیماری خشکی شانه معمولا از روی علائم و نشانه های آن مشخص می شود. ولی ممکن است پزشک یک سری آزمایشات تشخیصی مثل ام آر آی یا عکسبرداری با اشعه ایکس را برای شما بنویسد تا سایر مشکلات ساختاری شانه را رد کند.

برای آشنایی با درمان درد شانه بر روی لینک کلیک کنید

منبع:تبیان

تماس