درمان و تشخیص شکستگی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو

این استخوان کوچک که جلوى مفصل زانو قرار گرفته تکیه‌گاهى است براى ماهیچه‌هاى ران و ربا‌ط‌هاى درشت‌نی. کاسهٔ زانو ممکن است بر اثر ضربه مستقیم یا بر اثر حرکت شدید ماهیچه‌اى مانند اشتباه شوت کردن بشکند.

تشخیص شکستگی کشکک زانو

تشخیص شکستگی توسط تاریخچه ، پرتونگاری و لمس کردن قسمت های جدا شده میسر است. به محض این که اطمینان حاصل شد که امکان شکستگی وجود دارد، محل آسیب را سرد کرده و توسط باندهای مخصوص فشار بر آن وارد کرد، آن را بی حرکت کرده و هرچه زودتر به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. بعد از شکستگی معمولا” به مدت دو تا سه ماه درمان صورت می گیرد.

علائم شکستگی کشکک زانو

۱٫ عوارض و نشانه‌هاى عمومى شکستگی
۲٫ درد شدید در زانو به‌خصوص جلوى زانو
۳٫ حساسیت در اطراف کاسهٔ زانو
۴٫ عدم تحرک مفصل زانو؛ مصدوم قادر به خم کردن زانو نیست.
۵٫ ورم قابل توجه و پس از آن کبودى ممکن است آشکار شود.

درمان شکستگی کشکک زانو

۱٫ مصدوم را به پشت بخوابانید به‌طورى که با گذاشتن یک کت یا پتوى تا شده سر و شانه‌هاى آن کمى بالا بیاید.

۲٫ با ملایمت پاى شکسته را بگیرید کمى بالا بیاورید و زیر پا یک تخته شکسته‌بندى که از زیر باسن تا پاشنه پا ادامه پیدا کند قرار دهید. بین پا و تخته به اندازهٔ کافى بالشتک بگذارید. زیر زانو درست به اندازه‌اى که حفر را پر کند بالشتک اضافى بگذارید. یک بالشتک اضافى دیگر نیز زیر پاشنه پا قرار دهید تا از تخته فاصله پیدا کند.

post_image

۳٫به شکل هشت لاتین دور قوزک، کف پا و تخته، باند بپیچید و کنار تخته گره بزنید. یک نوار پهن دور ران و تخته و یکى هم دور ساق و تخته ببندید و در طرف بیرونى پاى شکسته گره بزنید.

۴٫ مصدوم را به‌صورتى که وضعیت درمانى آن حفظ شود با برانکارد به بیمارستان برسانید.

 

منبع:وبلاگ دکتر فروغ

تماس