post_image

پارگی رباط صلیبی قدامی  معمولاً ورزشکار پس از یک پیچ خوردگی حاد و شدید زانو، دچار تورم ناگهانی و شدید(خونریزی داخل مفصل) و درد می شود. ورزشکار گاهی عنوان می کند که صدای ترق مانندی را در زمان آسیب شنیده است. مکانیسم آسیب اغلب عبارت است از چرخش والگوس خارجی زانو در حالت ثابت بودن پا یا باز شدن بیش ازحد زانو. ورزشکار معمولاً توانایی اعمال وزن به روی پا را نداشته و باید برای خروج از زمین به او کمک کرد.

ورزشکار مبتلا به عدم کفایت مزمن پارگی رباط صلیبی قدامی، دچار بی ثباتی مفصل، احساس خالی شدن زانو در حین انجام حرکات محوری است. مخصوصاً تحلیل رفتن عضله چهارسر رانی و تورم مکرر زانو وجود دارد.

تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی

پارگی رباط صلیبی قدامی می تواند به صورت کاملی یا ناقص باشد. پارگی این رباط اغلب همراه با آسیب رباط های دیگر، کپسول مفصلی، غضروف و یا منیسک است. اگر ورزشکار از لحاظ اسکلتی به بلوغ نرسیده باشد، شاید دچار کندگی خار استخوان تیبیا هم شود.

تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی است. معاینه توسط فرد حاذق حتی بر MRI هم اولویت دارد. در اکثریت موارد تورم مفصل به علت خونریزی داخلی وجود دارد و این تورم در عرض چند ساعت بروز می کند. گاهی به علت گیر افتادن انتهای باقی مانده رباط صلیبی پاره شده، باز شدن کامل زانو غیرقابل انجام می باشد. باید دقت داشت که پارگی رباط صلیبی قدامی ممکن است همراه با دررفتگی یا نیمه در رفتگی کشکک زانو باشد بنابراین باید کشکک زانو هم با دقت معاینه شود.

درمان پارگی رباط صلیبی قدامی

برای جلوگیری زا آسیب بیشتر به مفصل و تا تشخیص قطعی باید از ادامه ورزش خودداری کرد. یک پیچ خوردگی حاد زانو را باید بعد از معاینه بالینی بلافاصله با بانداژ فشاری درمان کرد تا باعث توقف خونریزی شده و ورزشکار باید از عصا استفاده کرده و وزن خود را بر روی زانو نیاندازد و در اولین زمان ممکن به متخصص زانو مراجعه کند.

توانبخشی در افراد دچار پارگی رباط صلیبی زانو

هدف مطلوب راه اندازی سریع تر ورزشکار با یا بدون دخالت جراحی است که با 6 تا 12 ماه توانبخشی دنبال می شود

بازگشت به ورزش در پارگی رباط صلیبی

علیرغم درمان پارگی رباط صلیبی قدامی، ممکن است آسیب منجر به 6 تا 12 ماه غیبت از ورزش های رقابتی با حرکات چرخشی شود به هر حال به منظور اجتناب از اثرات منفی عدم شرکت رد تمرین باید شرکت منظم در تمرین های اصلاح شده مثلا دویدن در خط مستقیم مورد تشویق قرار گیرد.

برای آشنایی با پیشگیری از پارگی رباط صلیبی قدامی بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

  • عوامل و درمان پارگی رباط صلیبی قدامیعوامل و درمان پارگی رباط صلیبی قدامی
  • علائم و پیشگیری از پارگی رباط صلیبی قدامیعلائم و پیشگیری از پارگی رباط صلیبی قدامی
  • پوکی استخوان : درمان، علائم و علل آنپوکی استخوان : درمان، علائم و علل آن
  • جراحی و عوارض پارگی رباط صلیبی قدامی زانوجراحی و عوارض پارگی رباط صلیبی قدامی زانو
  • علل و درمان غیر جراحی پارگی رباط صلیبی زانوعلل و درمان غیر جراحی پارگی رباط صلیبی زانو
  • جراحی پارگی رباط صلیبی زانوجراحی پارگی رباط صلیبی زانو
Tagged with:  
Share →
Call Now Buttonتماس
Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_4iuur6kj77059j44r74htg7dv7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0