آرتروز شانه:درمان و تشخیص آن

آرتروز مفصل شانه در مقایسه با سایر مفاصل کمتر دیده می شود. در معاینه ی بیماران اکثراً سابقه ی ضربه های قدیمی شانه و پارگی کلاهک چرخاننده وجود دارد. بیماران را اکثراً افراد 50 سال به بالا تشکیل داده اند. بیماران مبتلا به این نوع آرتروز از درد و محدودیت حرکات مفصلی شکایت دارند در معاینه فیزیکی حرکات چرخشی محدود و دردناک است.

آرتروز شانه، مشابه مورد زانو و مغصل ران، یکی از گونه‌های فرسایشی آرتروز است و احتمالاً در نتیجه‌ی تلفیق عواملی چون استفاده بیش از حد، وراثت، میکرو تروما و افزایش نیروهای بین مفصلی بروز می‌یابد. غضروف مواد تشکیل دهنده شیمیایی طبیعی خود را از دست می‌دهد، دچار فرسودگی و ساییدگی شانه می‌شود و در نهایت کاملاً از بین می‌رود؛ بدون این پوشش حفاظتی، استخوان‌های زیرین بر روی هم ساییده می‌شوند و به درد شانه دامن می‌زنند. گاهی درد در مفصل شانه به علت آرتروز شانه است که با درمان آن می توان به درمان درد شانه نیز کمک کرد.

در نوع دیگری از آرتروز مفصل شانه که در مفصل آکرومیولاریکولر شانه اتفاق می افتد، حرکات شانه به خصوص دور و نزدیک کردن بازو در جلوی سینه باعث درد شانه می شوند و گاه بیمار از درد شانه در موقع خوابیدن شکایت دارد به خصوص در حالت نزدیک کردن بازو وقرار گرفتن آن در جلوی سینه و زیر بدن.

آرتروز شانه بیشتر در مردان و سنین بالا به خصوص ورزشکاران و یا افرادی که بنا به موقعیت شغلی در معرض ضربه های مکرر به مفصل هستند دیده می شود. تشخیص علت ارتروز شانه ، علاوه بر شرح حال و معاینه بالینی با توجه به تغییرات عکس های رادیولوژی می باشد.

روش های درمان

درمان آرتروز شانه شامل همان درمان های آرتروز شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، فیزیوتراپی، و تزریق داخل مفصل کورتون هاست و اگر درمانهای طبی مفید واقع نشوند و درد ناراحتی بیمار شدید باشد اقدام به تعویض مفصل می نماییم.

  • درمان با تمرین های فیزیوتراپی

درصورتی که هر تمرین باعث افزایش درد شد، ترجیحاً آن تمرین را انجام ندهید. هر کدام از تمرین ها را 3 بار در روز و هر نوبت 10 دفعه انجام شود.

  1. برای درمان ساییدگی شانه به آرامی شانه ها را بالا و پایین بیندازید .
  2. شانه ها را در هر دو جهت بچرخانید .
  3. دستان خود را به طرف بالا بکشید .
  4. هر دو دست خود را پشت سر بگذارید. دو آرنج خود را به هم نزدیک کنید و ازهم دور کنید. سر باید ثابت باشد .
  5. دستان خود را بر شانه ها بگذارید (دست راست بر شانه راست و دست چپ بر شانه چپ) آرنج را در جهت عقربه های ساعت و خلاف عقربه های ساعت بچرخانید .
  6. یک چوب بلند و یا دسته چارو را پشت سر خود قرار دهید. سپس چوب را به سمت بالا ببرید.

    * تــــــذکـــــــــــر

تمامی این ورزش ها را در حال ایستاده و یا نشسته انجام دهید. اگر این ورزش ها باعث سرگیجه می شود، از ادامه آنها خودداری کنید.

علائم و نشانه ها

مهم‌ترین علایم  آرتروز شانه  درد شانه و احساس خشکی در مفصل است. درد شانه با حرکت کردن مفصل یا بلند کردن اجسام با دست بیشتر می‌شود. گاهی اوقات ممکن است حرکت مفصل همراه با ایجاد صدا یا احساس مالیده شدن دو سطح زبر بر روی یکدیگر باشد.آرتروز مفصل شانه دامنه حرکات مفصل کاهش پیدا می‌کند.

شدت علائم آرتروز شانه ممکن است کم و زیاد شود به طور مثال چند ماه شدید باشد و سپس چند ماه کم شود. همچنین ممکن است شدت درد با تغییر فصول سال کم و زیاد شود.

تشخیص

تشخیص ارتروز شانه با استفاده از رادیوگرافی از مفصل داده می‌شود. در رادیوگرافی ساده فضای مفصلی یعنی فاصله بین سر استخوان بازو و حفره گلنوئید( که در واقع چون از جنس غضروف است دیده نمی‌شود) کاهش میابد. در اطراف سر استخوان بازو جایی که غضروف تمام می‌شود استخوان اضافه درست می‌شود که به آن استئوفیت Osteophyte میگویند. این استخوان‌های اضافه ممکن است در لبه حفره گلنویید هم درست شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و تشخیص دررفتگی مفصل شانه

شانه درد و درمان آن

علل و درمان بیماری شانه در شناگران

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

تماس