درمان و علائم روماتیسم مفصلی دست

 روماتیسم مفصلی دست بیماری مزمنی است که معمولا خود را بصورت درد و تورم مفصلی نشان میدهد. بیماری  روماتیسم مفصلی دست میتواند در دراز مدت موجب تخریب مفصل و بدنبال آن تغییر شکل مفصل شود. بیماری روماتیسم دست معمولا مدت زیادی طول میکشد. شدت بیماری و سیر آن در افراد مختلف متفاوت است.

درمان روماتیسم مفصلی دست

در درمان بیماری روماتیسم مفصلی دست متخصص روماتولوژیست، فیزیوتراپی و ارتوپدی با یکدیگر همکاری میکنند. متخصص روماتولوژیست داروهایی به بیمار میدهد که با استفاده از آنها درد و تورم مفاصل بیمار کم شده و سرعت پیشرفت بیماری کند میشود. متخصص فیزیوتراپی با استفاده از نرمش های خاص سعی میکند حرکات مفاصل را در حد قابل قبولی نگه دارد و همچنین با استفاده از بریس هایی مفاصل را در وضعیت های مناسب قرار داده تا درد کمتری داشته و کارآیی بهتری داشته باشند.

متخصص ارتوپد در صورت لزوم اعمل جراحی خاصی را انجام میدهد که مهمترین آنها عبارتند از

  • خارج کردن برجستگی های زیر پوست که به آنها ندول Nodule میگویند به توسط عمل جراحی
  • خارج کردن برجستگی های استخوانی و یا خارج کردن لایه سینوویال اطراف تاندون های دست . هر دو این عوامل میتوانند تاندون را تحت فشار قرار دهند
  • درمان پارگی تاندون دست با پیوند تاندون یا جابجا کردن تاندون ها
  • خارج کردن لایه سینوویال مفصل مبتلا
  • آزاد کردن رباط عرضی مچ دست برای درمان علائم سندروم کانال کارپ
  • در صورت تخریب شدید مفصلی جوش دادن استخوان های دو طرف مفصل در موارد خاص
  • در موارد آسیب شدید مفصل، تعویض آن با مفصل مصنوعی

علائم روماتیسم مفصلی دست

علائم روماتیسم مفصلی دست بیش از هر مفصل دیگر در مچ دست و مفاصل متاکارپوفالانژیال یا MP دیده میشوند. مفاصل متاکارپوفالانژیال در محل اتصال انگشتان به کف دست قرار گرفته اند. در روماتیسم مفصلی دست مفاصل گرفتار دچار درد، تورم و خشکی میشوند. خشکی مفصل در صبح ها بیشتر بوده و بعد از چند ساعت کمتر میشود. درگیری مفصلی معمولا دوطرفه و قرینه است یعنی در هر دو دست وجود دارد. تورم انگشتان دست از علائم ابتدایی ابتلا به روماتیسم مفصلی است و موجب میشود انگشت از وسط متورم و پهن تر شود و به اصطلاح شکل دوک نخ ریسی به خود بگیرد.

برای آشنایی با درمان روماتیسم مفصلی بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد

تماس