[sbu_post_image]

ساعد دو استخوان دارد. این دو استخوان را رادیوس ( زند اعلی یا بالایی) و اولنا ( زند اسفل یا پایینی) مینامند. اگر سر پا بایستیم و دستهای خود را در کنار تنه خود آویزان کنیم بطوریکه کف دست ها به طرف جلو باشد. استخوانی از ساعد که به تنه نزدیک تر است را اولنا مینامند و به استخوانی که از تنه دورتر است استخوان رادیوس میگویند.

وقتی بدنبال ضربه تنه استخوان رادیوس در یک سوم پایینی آن شکسته شده و انتهای پایینی استخوان اولنا که در حالت طبیعی با شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) مفصل میشود دچار دررفتگی میشود به آسیب ایجاد شده شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) – در رفتگی گالزی Galeazzi fracture-dislocation میگویند.

مکانیسم این آسیب ضربه غیر مستقیمی است که به کف دست فرد در حال زمین خوردن وارد شده و نیروی وارده به ساعد موجب شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) و در رفتگی میشود.

علائم شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس)

انتهی پایینی استخوان اولنا برجسته تر از معمول میشود و پس از مدتی ساعد و مفصل مچ دست متورم میشود. درد بر روی انتهای پایینی استخوان اولنا و در محل شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) وجود دارد که با حرکت ساعد بخصوص حرکات چرخشی ساعد شدت میابد. در رادیوگرافی که از ناحیه مچ دست و ساعد به عمل میاید دررفتگی و شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) دیده میشود.

درمان شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس)

در بچه ها درمان شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) بصورت جااندازی بسته دررفتگی انتهای پایینی استخوان اولنا و شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) است. بعد از جااندازی، کل اندام فوقانی فرد در گچ بلندی که از کف دست تا بالای بازو ادامه میابد گذاشته شده و پس از حدود شش هفته که شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) جوش خورد گچ خارج میشود.

پس ار آن بیمار برای بازیابی دامنه حرکتی مچ دست باید بمدت چند هفته تا چند ماه حرکات نرمشی خاصی را تحت نظر پزشک معالج یا فیزیوتراپ انجام دهد.در بالغین درمان شکستگی تنه استخوان ساعد (رادیوس) متفاوت است.

ابتدا شکستگی تنه استخوان اولنا با استفاده از جراحی باز جااندازی و با پیچ و پلاک فیکس شده و سپس دررفتگی انتهای پایینی استخوان اولنا بصورت بسته جااندازی میشود. پس از جراحی کل اندام فوقانی مدتی در آتل محافظت شده و سپس حرکات نرمشی ساعد شروع میشود.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علائم و علل شکستگی استخوان ساعد

                                        علائم و درمان شکستگی تنه استخوان ساعد (اولنا)

                                                                                     تشخیص،علت و علائم ساییدگی مفصل آرنج

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس