درمان و علایم آرتروز

 مهره ها مخلوطی از غضروف و استخوان هستند بنابراین با افزایش سن دچار فرسودگی می‌شود که در اصطلاح پزشکی به آن تغییرات دژنراتیو گفته می‌شود . به زبان عامیانه می‌توان آرتروز را پیری زودتر از موعد ستون مهره‌ها و دیگر استخوان‌ها نامید عوامل آرتروز نظیر توارث یائسگی زودرس و اختلالات متابولیک در ایجاد آن می‌توانند مؤثر باشد.

علایم آرتروز

بیماران مبتلا به آرتروز یا استئوآرتریت مهره ای با درد و خشکی مفاصل که در حال استراحت شدیدتر و با فعالیت تخفیف می یابند مراجعه می‌کنند یعنی در آن‌ها از نوع التهابی و در موارد پیشرفته علائم دردهای مکانیکی نیز به آن‌ها اضافه می‌شود. درد با فعالیت ، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین بدتر می‌شودو به تدریج با دوره های استراحت طولانی بهبود می یابد. دردهای ناشی از آرتروز در هوای سرد و مرطوب نیز بدتر می‌شوند.

اغلب بیشترین میزان درد آرتروز ، در صبح ایجاد می شود و معمولاً به هنگم بلندشدن از خواب خشکی صبحگاهی وجود دارد. با اضافه شدن یک مشکل جدید به آن مانند کشش عضلانی ( Strain ) یا نیمه دررفتگی موقت یک مفصل دژنره شده و ناپایدار . بیمار به طور ناگهانی دچار درد شدید کمر می‌شود که چندین هفته طول می‌کشد . گاهی در این بیماران تنگ شدن سوراخ بین مهره باعث آسیب به ریشه عصبی و در نتیجه درد تیر کشنده به میشود . در زمانی که درد شدید می‌باشد اسپاسم عضلانی نیز اضافه شده و باعث تندرنس با لمس و فشار دادن به کمر بیمار درد ایجاد می‌شود.

درمان آرتروز

وجود تغییرات آرتروز در رادیوگرافی الزاماً به معنای ان نیست که آرتریت علت علایم آرتروز باشد. ممکن است علت آرتروز  پارگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی باشد. برای درمان این بیماری داروهای ضد التهابی و فیزیوتراپی توصیه می‌شود .

پیشگیری از آرتروز

برای جلوگیری از آرتروز مهم‌ترین کار این است که اگر ضربه‌ای به ستون فقرات وارد شود و یا بیماری در ستون مهره‌ها به وجود بیاید در موقع مناسب با روش مناسب‌ درمان شود . در مواردیک ه ضربه مستقیم به ستون فقرات وارد می‌شود یا هنگامی که شکستگی و دررفتگی به وجود می‌آید. معمولاً آرتروز نیاز به یک دوره استراحت کوتاه‌مدت دارد همراه با بستن کمربند یا بریس تا خونریزی و ورم جذب شود، لیگمان ها قدرت خود را بازیابند و غضروف مفصلی ترمیم شود.

برای آشنایی با درمان آرتروز بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد

تماس