درمان و عوامل کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران

مهمترین علامت کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران احساس درد در عضله است. ممکن است شروع این درد بصورت ناگهانی و در حین ورزش باشد. در این موارد عضله چند ساعت بعد از آسیب ورم کرده و ممکن است پوست روی آن دچار خونریزی و کبودی شود.

در کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران  بیمار احساس میکند قدرت این عضلات کاهش یافته است. تشخیص کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران  به توسط پزشک و با توجه به گفته های بیمار و معاینه وی صورت میپذیرد. ممکن است ام آر آی به تشخیص کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران کمک کند.

درمان کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران

  • بیمار مبتلا به کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران  باید فعالیت های بدنی و ورزشی را قطع کرده و از هر حرکتی که موجب افزایش درد میشود اجتناب کند.
  • سرد کردن عضلات همسترینگ با قرا ردادن کیسه پلاستیکی حاوی خرده های یخ چند بار در روز و هر بار بمدت 20 دقیقه
  • بیحرکت کردن زانو با یک بریس بمدت چند روز
  • استفاده از داروهای ضد درد یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

بعد از گذشت چند روز که درد و تورم عضله کاهش یافت بیمار باید با انجام نرمش های کششی خاص تحت نظر پزشک معالج و فیزیوتراپ توانایی انعطاف عضلات همسترینگ در پشت ران را بیشتر کند. این کار از مهمترین مراحل درمان کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران است. بعد از گذشت چند هفته و وقتی توانایی کششی و انعطاف عضله خوب شد بیمار باید نرمش های تقویتی عضلات همسترینگ را انجام دهد. با افزایش قابلیت انعطاف و افزایش قدرت عضله درد بیمار کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران زودتر خوب شده و احتمال بروز این عارضه در آینده کم میشود.

در صورتی که کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران بسیار شدید بوده و بصورت پارگی کامل آن باشد ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. این پارگی ها معمولا در محل اتصال تاندون عضله به توبروزیته ایسکیوم لگن است. عمل جراحی کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران بصورت برگرداندن دوسر عضلات یا تاندون ها یا تاندون به استخوان و سپس ترمیم آن است.

عوامل کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران

  • سفت بودن و خشک بودن عضله و عدم قابلیت انعطاف عضله
  • عدم تعادل بین قدرت عضلات چهارسر ران و عضلات همسترینگ
  • ضعیف بودن قدرت عضلات همسترینگ
  • سن بالا یا سن نوجوانی
  • انجام دادن ورزش های خاصی مانند فوتبال، بسکتبال، دو

در نوجوانان رشد طولی عضلات نسبت یه رشد طولی استخوان ها با کمی تاخیر صورت میگیرد. این اتفاق در ران هم ایجاد میشود و موجب میگردد عضلات ران نسبت به استخوان ران کمی کوتاهتر بوده و در نتیجه تحت کشش قرار داشته باشند. این کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران احتمال آسیب کششی عضله را در این گروه سنی بیشتر میکند.

بیماران مبتلا به کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران می توانند برای درمان کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

آسيب عضلات همسترینگ

                          دررفتگی مفصل لگن (ران) و علل آن

                                                                      بیماری پرتس (سیاه شدن سر استخوان ران)

تماس