درمان و پیشگیری از پوکی استخوان

بسیاری از اقداماتی که براب درمان پوکی استخوان می توانید انجام دهید، مثل افزایش دریافت کلسیم، انجام ورزش منظم، دریافت استروژن و داشتن سبک زندگی سالم نیز می توانند به درمان پوکی استخوان کمک کنند. پزشکان می تواند مشخص کند که کدام درمان برای وضعیت شما مناسب تر است. درمان پوکی استخوان جایگرین با استروژن و یا داروهای جدیدی که شبیه به استروژن عمل می کنند ولی خطرات آن را ندارند( مثل رالوکسیفن)  Raloxifen. می تواند روند پیشرفت پوکی استخوان را کند کرده و احتمال شکستگی را کاهش دهد.

علاوه بر درمان استاندارد جایگزین با هورمون که با استفاده از استروژن و پروستروژن انجام می شود،نوعی هورمون  طبیعی به نام کلسی تونین را نیز برای کنترل پوکی استخوان و تسکین درد بیماران دچار شکستگیهای ستون مهره ها، تایید شده است. این دارو به شکل تزریقی یا اسپری بینی در دسترس است.

بای فسفونات ها مثل “ایتدرونات” و “آلندرونیت” ترکیباتی هستند که می توانند روند تحلیل استخوان منجر به پوکی استخوان را کند سازنند. “آلندرونیت” اولین دارو از این گروه است که از طرف سازمان غذا و دارو در درمان و پیشگیری از پوکی استخوان در ایالات متحده آمریکا تایید شده است. مطالعات نشان داده اند که این دارو به تدریج تراکم استخوان را افزایش می دهد و میزان شکستگیهای ستون مهره و استخوانهای لگن را کاهش می دهد. “رالوکسی فن” نوعی دارو شبیه استروژن است که عوارض جانبی استروژن را ندارد. بای فسفونات های دیگری هم هستند که در درمان پوکی استخوان به صورت تزریق وریدی بکار می روند مثل زولیدرونیت.

زمانی که شکستگی رخ می دهد، درمان می تواند شامل گچ گرفتن، آتل بستن یا جراحی باشد.فیزیوتراپی و ورزش با استفاده از مسکنهای درد و استراحت کافی برای بهبود شکستگی مفید هستند.

درمانهای مورد مطالعه پوکی استخوان

درمانهای متعددی برای پوکی استخوان اخیراً مورد مطالعه قرار دارد.  تحقیقات نشان داده است که کلسی تریول، شکل هورمونی و قدرتمند ویتامین D  که پزشکان تجویز می کنند، میزان شکستگیها را در زنان کاهش می دهد. اگرچه، اگر ویتامین D در مقادیر بالا-۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر مقدار توصیه شده- مصرف شود، می تواند باعث مسمومیت و منجر به بروز عوارض جانبی مثل آسیب کلیه و فشارخون بالا شود.

سدیم فلوراید تراکم استخوان را افزایش می دهد اما احتمال شکستگی استخوان را کاهش نمی دهد. زیرا استخوان تازه تشکیل شده تحت اثر این دارو ممکن است ضعیف تر از استخوان معمولی باشد. استفاده از اشکال جدید این دارو تحت بررسی است.

استفاده از تنظیم کننده های گیرنده استروژنی مثل “رالوکسی فن” در برخی افراد توصیه می شود. تحریک کننده های رشد استخوان، مثل هورمون پاراتیروئید(PTH) هم از درمانهای دیگری هستند که اخیراً وارد بازار شده اند.

روشهای جدیدی به طور مداوم برای تشخیص و درمان پوکی استخوان ابداع می شوند. بهترین راهنما برای پیدا کردن مناسب ترین روش درمان پوکی استخوان، پزشکتان است.

برای آشنایی با پیشگیری از پوکی استخوان بر روی لینک کلیک کنید

منبع:متخصص پوکی استخوان

تماس