درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

2aic0sx6f5alxpkc90v

پارگی مینیسک زانو میتواند بدون علامت باشد و یا علت پارگی مینیسک میتواند مشکلاتی مانند قفل شدن زانو یا خالی شدن آن و یا تورم گاهگاهی در مفصل باشد. در مواردی که پارگی مینیسک زانو برای بیمار مشکلی را ایجاد نکند نیازی هم به درمان ندارد. در مواردی که علائم آسیب منیسک  یعنی خالی شدن، قفل شدن و یا تورم زانو هر چند ماه یکبار و آنهم در حین فعالیت های شدید بدنی ایجاد شود میتوان ابتدا یک دروره درمان غیر جراحی را برای درمان پارگی مینیسک زانوی بیمار انجام داد. در صورتیکه علائم این عارضه با درمان بدون جراحی برطرف شود نیازی به درمان جراحی پارگی مینیسک زانو نیست ولی در صورتیکه مشکلات بیمار حل نشود میتوان از عمل جراحی برای درمان استفاده کرد.

مهمترین قسمت درمان غیر جراحی پارگی مینیسک  ، تقویت عضلات چهارسر ران یا کوادری سپس است. علائم این بیماری یعنی قفل شدن، خالی شدن و ورم زانو در بسیاری از بیماران با تقویت عضلات چهارسر از بین میروند. اگر بعد از چند ماه انجام نرمش های لازم و تقویت این عضلات، علائم بیمار مبتلا به پارگی مینیسک زانو از بین رفت بیمار نیازی به جراحی ندارد وگرنه میتواند تحت درمان عمل جراحی قرار گیرد.

البته منیسک یک بافت لازم و ضروری برای زانو است و وقتی آسیب میبیند میتواند در دراز مدت موجب بروز مشکلاتی برای آن شود. با تقویت عضلات چهارسر ران میتوان تا حدودی جلوی بروز پارگی مینیسک زانو را گرفت ولی همانطور که ذکر شد تا حدودی.

پارگی مینیسک زانو مختص ورزشکاران نیست؛ تصادفات موتورسیکلت، زمین خوردن همراه چرخش و باز شدن یا خم شدن سریع هم باعث بروز این عارضه می‌شود

برخورد این سطح ناصاف با محل مقابل آن، روی استخوان ران که در تماس با این محل قرار دارد، خوردگی مشابهی ایجاد می‌کند و ساییدگی زانو روی نقاط دیگر تاثیر می‌گذارد و آرتروز پیشرفته را به وجود می‌آورد و عضله چهارسر ضعیف و لاغر می‌شود و درد مینیسک زانو و آرتروز همراه عضله چهارسر ضعیف، زانوی ناتوان را ناتوان‌تر می‌کند.

درمان بدون جراحی پارگی مینیسک زانو

1- لیزر درمانی و مگنت تراپی از پیشرفته ترین و موثرترین روش های درمان پارگی مینیسک پا و یا التهاب منیسک زانو می باشد و دارای اثرات کاهش درد و التهاب مفصل زانو می باشد.

2- دارو درمانی: که شامل داروهای ضد التهاب یا تزریق آن ها در مفصل می باشد.

3- فیزیوتراپی: که شامل الکتروتراپی برای کاهش درد و افزایش قدرت عضلات چهارسر ران و کاهش التهاب  مفصل زانو می شود.

4- جهت درمان درد ناشی از پارگی مینیسک زانو از کمپرس یخ به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه هر ۳ تا ۴ ساعت به مدت ۲ تا ۳ روز یا تا زمانی که درد و تورم برطرف می شود استفاده کنید.

5- به وسیله گذاشتن یک بالش زیر پای آسیب دیده، زانو را به منظور کاهش تورم بالا نگه دارید.

6- برای کاهش تورم ناشی از پارگی مینیسک زانو ، زانوی آسیب دیده را بانداژ کنید.

7- برای بی حرکت کردن زانو در افراد مبتلا به پارگی مینیسک  از ابزار ویژه این کار استفاده کنید (مثل بریس)

8- از عصای زیر بغل برای حرکت و راه رفتن استفاده کنید.

9- با تجویز پزشک از داروهای ضد درد و ضد التهاب استفاده کنید مصرف این داروها در افراد بالای ۶۵سال و بیشتر نباید پس از ۷روز بدون نظر پزشک معالج صورت گیرد. از جمله این داروها می توان به بروفن ، ایندومتاسین  و مفنامیک اسید اشاره کرد.

مهمترین قسمت درمان غیر جراحی پارگی مینیسک زانو تقویت عضلات چهارسر ران یا کوادری سپس است. علائم این بیماری ، یعنی قفل شدن ، خالی شدن  و ورم زانو در بسیاری از بیماران مبتلا به پارگی مینیسک زانو با تقویت عضلات چهارسر از بین میروند. اگر بعد از چند ماه انجام نرمش های لازم و تقویت این عضلات، علائم بیمار از بین رفت بیمار نیازی به جراحی ندارد وگرنه میتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد.

درمان جراحی پارگی مینیسک زانو

عمل جراحی که برای پارگی مینیسک زانو علامت دار برای رفع زانو درد  انجام میشود در اغلب اوقات منیسکتومی است یعنی قسمتی از منیسک که پاره شده است از زانو خارج میشود.منیسکتومی

بنابراین چه عمل جراحی انجام شود و چه نشود بعد از پاره شدن منیسک، زانو از داشتن یک بافت مهم محروم میشود که میتواند در دراز مدت آثارش را در سلامتش بجا بگذارد.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب زانو مطالعه فرمایید.

– راههای درمان پارگی مینیسک زانو

– تشخیص و جراحی پارگی مینیسک زانو

– روش های درمان پارگی مینیسک زانو

تماس