پارگی و بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای : درمان

پارگی و بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای در اثر از هم گسیختگی ناگهانی یا تدریجی رباط‌ها و بافت‌های حمایتی اطراف دیسک بین مهره‌ای (بالشتک‌هایی که مهره‌های ستون فقرات را از هم جدا می‌کنند) ایجاد می‌شود. دیسک‌های بین‌مهره‌های گردن یا کمر بیشتر از سایر جاهای ستون فقرات دچار این مشکل می‌شوند.

درمان

– برای درمان پارگی و بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای اقداماتی که برای تأیید تشخیص انجام می‌شوند ممکن است شامل موارد زیر باشند: عکسبرداری از گردن یا قسمت پایینی ستون مهره‌ای به کمک اشعه ایکس، از جمله انجام میلوگرام (تزریق ماده رنگی در مایع اطراف ستون مهره‌ای که به هنگام عکسبرداری با اشعه ایکس به راحتی دیده می‌شود)، دیسکوگرافی (تزریق ماده رنگی درون دیسک)، سی‌تی اسکن، ام. آر. آی.

–  برای درمان  در 72 ساعت اول و گاهی نیز در ادامه، کیسه یخ روی ناحیه دردناک قرار دهید (در صورت مؤثر بودن). به جای این کار می‌توانید از لامپ گرمایی، دوش یا حمام آب داغ، کمپرس آب داغ، یا صفحات گرم‌کننده برای تخفیف درد استفاده کنید.

– وارد آوردن کشش در منزل یا در بیمارستان (گاهی توصیه می‌شود) در درمان پارگی و بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای.

انجام عمل جراحی برای آزاد ساختن رشته‌های عصب از فشار وارده به آن‌ها، اگر استراحت در رختخواب فایده‌ای در رفع علایم نداشته باشد.

– بازتوانی برای تقویت عضلات در درمان پارگی و بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای

– روان درمانی یا مشاوره برای فراگیری روش‌های مقابله با درد مداوم و کلافگی در درمان پ

علل و دلایل

ضعیف شدن و پارگی بافت دیسک، که باعث وارد آمدن فشار به رشته‌های عصبی عبوری از درون کانال ستون فقرات می‌شود. این از هم گسیختگی بافت دیسکی در اثر آسیب ناگهانی یا استرس مزمن مثلاً به علت بلندکردن مدام اشیای سنگین یا چاقی، به وجود می‌آید.

عوامل خطرساز

افراد مسن و وزنه‌ برداری
عدم آمادگی جسمانی
پیچش ناگهانی و شدید بدن با پرش از ارتفاع زیاد

بیماران مبتلا به پارگی و بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای  می توانند برای درمان پارگی و بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و علائم بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک بین مهره‌ ای

                                         علائم تخریب دیسک بین مهره ایی ستون فقرات و علل آن

                                                                                                       فتق دیسک بین مهره ای

منبع:گوناگون

تماس