دیسک گردن و درمان آن

دیسک گردن می تواند به درد در دست ها و انگشت ها منجر شود.

 شایع‌ترین علامت دیسک گردن، درد است. این درد می‌تواند به دست انتشار پیدا کند و حتی به زیر آرنج نیز برسد.

 بسته به نوع درگیری دیسک گردن ممکن است این درد به انگشت شست و اشاره یا دو انگشت کوچک نیز انتشار پیدا کند و هر کدام از سمت و دست‌های بدن را گرفتار کند.

معمولاً دردهای ناشی از دیسک‌ گردن درد‌های بسیار شدیدی هستند که حتی فرد نمی‌تواند شب‌ها بخوابد.

البته دردهای گردن می‌تواند در زمینه آرتروز خود گردن یا بیماری‌های دیگر باشد که در تشخیص افتراقی دیسک گردن قرار می‌گیرند.

 علائم

هنگامی که فرد با علائم دیسک گردن به پزشک متخصص مراجعه می‌کند در مراحل اولیه درمان دیسک گردن توصیه به استراحت، استفاده از کلار گردنی و درمان دارویی می‌شود و بعد از کاهش علائم، بیمار برای فیزیوتراپی معرفی می‌شود.

از علائم دیسک گردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیسک گردن و گردن درد

دیسک گردن و سوزش بین دو کتف

دیسک گردن و احساس کاهش قدرت دست ها

یکی از اشتباهات رایج در این حوزه این است که بیمار هنگام اوج درد به فیزیوتراپی مراجعه می‌کند که این عمل باعث تشدید درد و علائم بیماری می‌شود؛ بنابراین توصیه ما به افراد این است که وقتی درد کاهش یافت و از شدت اولیه علائم اولیه کاسته شد پیگیر درمان فیزیوتراپی شوند.

بعضی از دیسک‌های گردن علی‌رغم درمان دارویی، فیزیوتراپی یا روش‌های دیگر درمان، بهبود پیدا نمی‌کنند و عملاً به درمان جواب نمی‌دهند که این نوع دیسک‌ها کاندیدای عمل جراحی دیسک گردن هستند.

 البته برای انجام عمل جراحی دیسک گردن استثناء وجود دارد یعنی اگر بیماری با نقص عصبی یا علائم درگیری شدید نخاع مراجعه کند قطعاً کاندیدای عمل جراحی اورژانسی است که تشخیص برعهده پزشک معالج است.

بیشتر موارد بیرون زدگی دیسک گردن در سنین جوانی ناشی از فشار بر بافت نرم و عضلان گردن می باشد.

گاهی چرخش سر و تکان دادن آن به اطراف راه حلی است که کمک می کند هرچه زودتر از این درد و گرفتگی رها شویم، اما در مواقعی این روش ها هم دیگر اثر قابل توجهی نخواهد داشت و آن وقت است که باید به فکر درمان باشیم. در صورتی که در این مورد هم، پیشگیری بهتر و البته ساده تر از درمان است.

برای پیشگیری از گردن درد میز کار خود را تا جایی که می توانید به خود نزدیک کنید و تا آنجا که امکانش هست در یک مسیرمستقیم بالا بیاورید. ارتفاع مستقیم مربوط به میزان کاری می شود که شما انجام می دهید. در دفاتر کامپیوتری ارتفاع مانیتور خود را تاجایی بالا بیاورید که بالای تصویر حدوداً جلوی چشم قرا گیرد.

برای آشنایی با علائم دیسک گردن بر روی لینک کلیک کنید

منبع:تیترخوان.جوان امروز

تماس