راهنماي قبل از عمل جراخی زانو

انجام آزمایشهای قبل از عمل جراحی زانو

قبل از انجام هر نوع عمل جراحی تعویض مفصل از جمله عمل زانو، پزشک شما، آزمایشهای کاملی را جهت ارزیابی وضعیت شما تجویز نموده تا از عدم وجود عواملی که می توانند برای انجام عمل جراحی مضر باشند، مطمئن شود.
این آزمایشات شامل: آزمایش کامل خون، ادرار و انجام الکتروکاردیوگرام قلب (نوار قلب) می باشد، که از مهمترین آزمایشات قبل از انجام هر عمل جراحی به حساب می آیند.

معاینه و بررسی های مورد نیاز قبل از عمل جراحی زانو

• بررسی پوست قبل از عمل جراحی زانو

اگر پوست شما در قسمت مفصل زانو و یا پا دچار عفونت، زخم و یا خراشیدگی می باشد، حتماً با پزشک متخصص جراح خود تماس و وی را در این مورد آگاه سازید.
پزشک شما توصیه های لازم را در مورد هر چه بهتر آماده نمودن پوست شما برای انجام عمل جراحی زانو، در اختیار شما قرار می دهد.

• بررسی دندانها قبل از عمل جراحی زانو

امکان بوجود آمدن عفونت، پس از انجام تعویض مفصل بسیار پایین است اما این عفونت می تواند از دیگر نقاط دورتر از مفصل زانو و از طریق جریان خون به این مفصل انتشار یابد.
پیشگیری، بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه عارضه زود هنگام می باشد. دندان پوسیده هم یکی از عوامل انتقال عفونت در بدن می باشد. به همین دلیل مشورت با دندانپزشک و معاینه دندانهای شما قبل از انجام عمل جراحی تعویض مفصل، بسیار حائز اهمیت است.

• بررسی دارویی قبل از عمل جراحی زانو

قبل از انجام عمل جراحی زانو،  فهرست کاملی از داروهایی که شما در حال مصرف آن هستید  همراه با مقدار و دفعات مصرف آن ها در اختیار جراح خود قرار دهید. پزشک شما در مورد قطع و یا تغییر مصرف هر دارو، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.
پس از انجام عمل جراحی نیاز به وسایل مخصوص، از جمله: جوراب ساق بلند الاستیک، نظیر جوراب واریس و عصای زیر بغل، خواهید داشت که می توان آنها را قبل از انجام عمل جراحی با تجویز پزشک معالج یا توصیه فیزیوتراپیست از مراکز مخصوص تجهیزات پزشکی تهیه نمود.

مدارک و وسایل مورد نیاز جهت بستری شدن در بیمارستان برای عمل زانو

برای بستری شدن در بیمارستان جهت انجام عمل جراحی زانو، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

  • لیست کامل داروهای مصرفی با مقدار و زمانهای دقیق استعمال آنها
  • کلیه تصویربرداریهای انجام شده نظیر عکسهای رادیوگرافی، CT اسکن و MRI
  • کلیه مدارک لازم برای بخش پذیرش بیمارستان شامل: شناسنامه و کارت ملی و کپی آنها، دفترچه بیمه و مدارک بیمه تکمیلی
  • هرگونه وسیله مورد نیاز اعم از: عصای زیر بغل، جوراب ساق بلند و غیره که توسط پزشک معالج شما برایتان تجویز شده است.

روز انجام عمل جراحی زانو

فرایند عمل جراحی زانو شما 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد. همچنین زمانی هم برای مراحل قبل از جراحی و مراقبت بعد از جراحی در اطاق ریکاوری، در نظر گرفته می شود. اقدامات قبل از عمل جراحی زانو طولانی و دقیق می باشد و شامل: انتقال و تحویل بیمار به اطاق عمل، آماده سازی بیمار، شروع بی حسی یا بیهوشی و مونیتورینگ قبل از جراحی زانو،  شستشو و تمیز نمودن محل جراحی  می باشد. اقدامات پس از عمل جراحی شامل احیای بیمار و خاتمه بیهوشی (در صورتیکه بیمار بیهوش شده باشد)، ریکاوری و برگرداندن بیمار به شرایط عادی و تحویل وی به بخش بستری می باشد.

در صورت نیاز به کمک در هر زمان و در هر مورد حتماً پرستار مسئول را مطلع سازید. بررسی دائمی روزانه و شبانه بیماران توسط پرستاران کشیک انجام می گیرد.

ملاحظات ضروری قبل از عمل جراحی زانو

در صورتیکه داروی خاصی مصرف می کنید و یا سابقه بیماری خاص ویا سابقه بستری شدن به علت بیماری داشته اید،قبل از انجام عمل جراحی زانو، حتما پزشک خود را آگاه نمایید.

قبل از رفتن به بیمارستان و بستری شدن برای انجام عمل تعویض مفصل زانو، می توانید محیط منزل را برای سپری نمودن بدون مشکل دوران نقاهت پس از جراحی و برای جلوگیری از وقوع موارد ناگهانی (زمین خوردن ،از ارتفاع پریدن و غیره…..)، آماده کنید.
جابجایی مبلمان منزل ، کمد، قفسه، میز و غیره … به طوریکه مانع از رفت و آمد با احتیاط  شما نشده و مسیر حرکتی شما همواره باز باشد.
تهیه لباس راحتی منزل با جیبهای بزرگ که به راحتی پوشیده و خارج گردد.
تهیه تلفن بی سیم که دائما در دسترس بوده و در جیب لباس شما به راحتی جای گیرد تا برای پاسخ دادن به تلفن نیاز به برخاستن از جا و انجام حرکات اضافه نباشید.

contact-A2.variani1

تماس