راههای جلوگیری از آرتروز

چگونه می توان بیمار مبتلا به آرتروز را تحت آموزش قرار داد؟

بیمار باید بدانه که چه عواملی باعث بوجود آمدن آرتروز یا تشدید علائم بالینی آن می شوند. آموزش بیمار با وسایل متعدد نوشتاری، دیداری و شنیداری، به فهم بیشتر او در مورد بیماری کمک می کند بیمار در هنگام آموزش متوجه این نکته می شود که آرتروز یک بیماری وابسته به فاکتورهای مختلف است.

فاکتورهایی مثل نژاد، سن، جنس، ارث، عادات روزانه، و همچنین وزن بیمار. بنابراین افراد در طول زندگی با شدت های متفاوت و در مفاصل متعدد دچار آرتروز می شوند. شناخت بیشتر بیماری باعث می شود تا بیمار خیلی بهتر با پزشک خود در انتخاب پروتکل درمانی مشورت کند.

 فیزیوتراپی و آب درمانی، چه جایگاهی در بهبود بیماری و جلوگیری از آرتروز آن دارند؟

فیزیوتراپی در درمان بیماری آرتروز از قسمت های مختلف تشکیل شده است. ورزش دادن مفصل، استفاده از گرما، امواج الکتریسیته و اولتراسوند جزئی از اقدامات انجام شده در فیزیوتراپی برای درمان آرتروز می باشند.

فیزیوتراپی و آب درمانی، به خصوص در بیمارانی که دچار آرتروز متوسط تا شدید در مفاصل بزرگی مثل زانو، هیپ، ستون فقرات، و شانه هستند خیلی مفید است. به طور کلی در موارد زیر نیاز به فیزیوتراپی حس می شود.

1- کاهش دامنه حرکت مفصل به خصوص وقتی که مفصل آسیب جدی ندیده است.

2- ضعف عضلات اطراف مفصل و ناپایداری ناشی از آن و آرتروز

3- هنگامی که فرد از مفصل مربوط استفاده نادرست کرده و این عامل زمینه ساز آرتروز در او شده است مثل راه رفتن غیر طبیعی

4-وجود علائم بالینی شدید آرتروز که به سایر اقدامات درمانی پاسخ نداده است.

وقتی که بر اساس اصول چهارگانه ذکر شده ناز به استفاده از فیزیوتراپی احساس شده با شروع فیزیوتراپی و انتخاب وسیله مناسب می توان به اهداف ناشی از فیزیوتراپی دست یافت. این اهداف عبارتند از:

1- نگهداری و بهبود دامنه ی حرکت مفصل مربوطه

2- نگهداری یا افزایش قدرت عضلانی عضلات احاطه کننده مفصل، مثل قوی کردن عضله ی چهارسر ران در آرتروز زانو. همه ی بیماران آرتروز زانو باید ورزش روزانه برای قوی کردن عضله ی چهار سر ران را در دستور کار قرار داده و هر روز آن را انجام دهند.

3- بهبود وضعیت مکانیک مفصل طوری که فشار غیرطبیعی از قسمت آسیب دیده برداشته شود.

4- کنترل درد بیمارمبتلا به آرتروز، کنترل خشکی مفصل و بهبود سایر علائم بالینی ناشی از آرتروز

 چه نوع کفش هایی برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز یا بهبود علائم بالینی مفید است؟

استفاده از پاشنه ها و کفش های طبی، باعث تقسیم شدن درست وزن بر مفاصل مختلف بدن حین راه رفتن یا دویدن می شود. امروزه کفش های مدرن ورزشی به گونه ای ساخته شده اند که فشار وارد آمده ی ناشی از راه رفتن یا دویدن را به طور مناسب تقسیم کرده مانع از وارد شدن فشار غیرطبیعی بر قسمتی از یک مفصل خاص مثلاً زانو می شوند.

کفش های طبی را به راحتی می توان از فروشگاههای لوازم پزشکی تهیه کرد. در پایان این پرسش لازم است یادآوری کنم که استفاده از وسایل کمکی برای راه رفتن، حتی یک عصای ساده، باعث کاهش بار مفصلی شده و درد بیمار را کمتر می کند. اگر آرتروز شدید باشد، می توان از وسایل کمکی دیگر و مکمل نیز کمک گرفت.

در این مواقع و در صورتی که به علت شدید بودن آرتروز، مفاصل دچار عدم پایداری باشند، از آتل های مخصوص باید استفاده کرد. بیماران مبتلا به آرتروز شدید که توانایی انجام کارهای اولیه مثل بلندشدن از زمین یا صندلی، توالت رفتن، حمام رفتن و لباس پوشیدن یا درآوردن را ندارند، نیازمند کمک دیگران هستند. در چنین مواقعی بدون آنکه ناتوانیشان به رخ کشیده شود، باید با احتیاط و در نظر گرفتن مسائل روحی- روانی به آن ها کمک کرد.

بیماران مبتلا به آرتروز می توانند برای درمان آرتروز خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

آرتروز زانو و تشخیص آن

                                 عوارض آرتروز زانو و علائم آن

                                                                       علل و درمان آرتروز

تماس