خار پاشنه : درمان

خار پاشنه پا یکی از شایع ترین علل درد پا در بزرگسالان است. خار پاشنه پا که سندروم پاشنه پای پاسبان ها نیز نامیده می شود غالباً در بیماران مسن تر از 40 سال دیده می شود و علت خار پاشنه پا به خوبی معلوم نیست .

خار پاشنه پا بیشتر در افراد چاق که به علل شغلی زیاد سر پا هستند دیده می شود. سایر عوامل خطر ایجاد خار پاشنه پا شامل کفش نامناسب، رقصیدن خصوصاً رقص باله و ایستادن روی پنجه و انگشتان پا. در واقع این اختلال التهاب محل اتصال تاندون به استخوان کف پاست که به علل گفته شده رخ می دهد.

بیمار از درد پاشنه پا در موقع راه رفتن شکایت دارد. گاه به قدری شدید و ناراحت کننده است که بیمار قادر به راه رفتن معمولی نیست. نکته قابل توجه اینکه درد بیمار مبتلا به خار پاشنه پا پس از بیدار شدن و راه رفتن شدید بوده و با چند قدم راه رفتن تخفیف می یابد.

همچنین بعد از مدتی نشستن در شروع راه رفتن درد شدید بوده و بعد از چند قدم راه رفتن تسکین می یابد. جهت تشخیص علاوه بر شرح حال و معاینه کامل بیمار که با فشار پاشنه پا در ناحیه کف پا درد ایجاد می شود، یک عکس ساده رادیوگرافی نیز از پاشنه گرفته می شود که گاه برجستگی استخوانی که نوک آن به سمت جلو است در کف پا دیده می شود که در واقع همان خار پاشنه پا است .

علائم و نشانه ها
بیماران مبتلا به خار پاشنه اغلب در ناحیه زیر پای خود، مخصوصا در زیر قسمت جلویی پاشنه احساس درد می کنند. آنها اغلب درد پاشنه دارند. علائم  خار پاشنه از قرار زیر است:

– درد درناحیه زیرپا نزدیک به پاشنه پا
-درد هنگام برخاستن ازخواب و بعد از یک دوره استراحت یا بعد از رانندگی در طولانی مدت که این درد بعد از چند دقیقه پیاده روی کاهش میابد
– دردهای شدید بعد از انجام (نه درحین ) فعالیت و ورزش
-درد خار پاشنه و کف پا از ناحیه پاشنه شروع میشود و به سمت ناحیه کمان پا منتقل می شود اگرچه این درد ممکن است فقط در ناحیه کمانی پا احساس شود. درد کف پا هنگام اولین ایستادن بعد از یک دوره استراحت شدیدتر می شود اکثر افرادی که دچار مشکل خار پاشنه هستند دراول صبح بعد از خواب با اولین قدم روی زمین،درناحیه کف پا احساس درد میکنند بعد از چند دقیقه پیاده روی علایم خار پاشنه در این ناحیه کمتر میشود و به صورت کامل ازبین میرود و امکان بازگشت درد با پیاده روی وایستادن های طولانی مدت وجود دارد.اگرعصب پا دچار آسیب دیدگی شود باعث تورم و درد کف پا میشود و این درد به مچ پا منتقل میشود.
– درمراحل اولیه خار پاشنه و کف پا دردمعمولا بوسیله استراحت و بی حرکتی پا به سرعت کاهش میابد اما هنگامی که این عارضه پیشرفت کرد زمان بیشتری نیازاست تا درد کاهش یابد .

علت

در اصل، علت خار پاشنه پا  یک آسیب ناشی از فشار مشابه بیماری آرنج تنیس بازان است که با وارد شدن فشار یا وزن بیش از حد بر تاندون ایجاد می شود و یک نیروی کششی در جایی که تاندون به پاشنه متصل شده ایجاد می شود. تحمیل وزن بر پاشنه در فعالیت هایی مثل دویدن یا پرش باعث این اتفاق می شود. همچنین پوشیدن کفش نامناسب علت خار پاشنه است که در بوجود آمدن بیماری خار پاشنه پا نقش دارد. کف کفش های ارزان قیمت از داخل چندان مناسب نیست و باعث می شود که پا نحوه قرار گیری مناسبی نداشته باشد.

درمان خار پاشنه پا

خار پاشنه معمولاً با درمان‌ محافظه‌کارانه‌ قابل‌ معالجه‌ است‌. درمانهای موثری برای این بیماری موجود می باشد که بهترین آنها استفاده از شاک ویو تراپی می باشد. شاک ویو با استفاده از امواج مافوق صوت (Ultra Sonic) درمان موثری را جهت رفع این عارضه ارایه می دهد. اگر درمانهای‌ محافظه‌کارانه‌ موفقیت‌آمیز نبود، خار پاشنه‌ را غالباً می‌توان‌ با جراحی‌ معالجه‌ کرد. درمان خار پاشنه پا به دو صورت عمل جراحی و بدون عمل جراحی است، درمان رایج خار پاشنه پا به صورت بدون جراحی است و کمتر از یک درصد بیماران نیاز به عمل جراحی دارند. اکثر بیماران با تجویز داروهای ضد التهاب، قرص پروفن و سیکلوفناک بر اساس شرایط معده و سیستم گوارش و کبدشان و در برخی مواقع با تجویز کورتون در ناحیه خار پاشنه پا بهبود می‌یابند. در واقع کاهش التهاب در رباط پلانتار بخش مهمی از درمان است.

از بهترین روش های درمان خار پاشنه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان خار پاشنه پا اکثراً نگهدارنده و حمایتی بوده و اغلب بیماران اگر هیچ اقدامی هم نکنند طی 1 سال بهبود می یابند ولی یکسری اقدامات جهت کاهش درد بیمار وجود دارند که عبارتنداز:

– استراحت و درمان خار پاشنه پا: محدود کردن فعالیت های ورزشی و دادن استراحت بیشتر برای کاهش علائم در بسیاری از موارد دیده شده حتی استراحت به تنهایی باعث تخفیف دردهای شدید شده است.

– عدم ایستادن به مدت طولانی

– کاهش وزن

– یخ و درمان خار پاشنه پا: گذاشتن یخ روی ناحیه درگیر برای مثال هر 6 ساعت یکبار و هر بار 20 دقیقه در جهت تخفیف علائم.

– انجام دادن ورزش

– استفاده از یکسری داروها : داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن و…)

– در بیمارانی که درد خار پاشنه پا  شدید هنگام حرکات پا در هنگام خواب دارند می توانند از آتل استفاده کنند.

– از جمله سایر اقدامات جهت کاهش درد خار پاشنه پا بستن نوارچسب مطابق شکل است، این بانداژ می تواند یک هفته باقی بماند.

– اگر این اقدامات باعث کاهش درد بیمار مبتلا به خار پاشنه پا نشود هر کدام از اقدامات مانند تزریق کورتون داخل پاشنه پا، گچ گرفته، درمان با shock wave و یا جراحی ممکن است بنا به صلاح دید پزشک پیشنهاد شود. البته جراحی خار پاشنه پا به عنوان آخرین راه و زمانی که بیماری 6 تا 12 ماه با انجام همه اقدامات فوق باز هم درد ثابتی داشته باشد پیشنهاد می شود.

فیزیوتراپی

نکته مهم: در صورتی که هر کدام از تمرین ها باعث تشدید درد خار پاشنه پا شد از انجام زیاده از حد آن خودداری کنید.

 کشش فاسیای کف پا

نشسته و پاهای خود را صاف کنید یک پارچه نسبتاً بلند را دور کف پای بیمار خود حلقه کرده و آن را به سمت خودتان بکشید و هر بار 30 تا 60 ثانیه نگه دارید و5 بار این کار را در هر دفعه انجام دهید، این کار را 3 بار در روز تکرار کنید.

کشش تاندون آشیل

باید یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید، پای جلویی را از زانو خم کنید. دقت کنید که تماس کف هیچ یک از پاها نباید با زمین قطع شود. در این حالت باید در پشت ساق، احساس کشش کنید. این حالت را به مدت سی ثانیه نگه دارید و هفت یا هشت بار در روز انجام دهید.

 گرفتن خودکار با پا

یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید، به طوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرند. برای پنج ثانیه خودکا را به همین حالت نگه دارید. انجام این کار ، سه یا چهار بار در روز کافی است. مشابه این حرکت این است کهروی یک پارچه راه رفته و سعی کنید با پنجه ی پای خود پارچه را جمع کنید .

نوشتن حروف الفبا

با انگشت بزرگ پا، حروف الفبا را در هوا بنویسید.این کار را سه بار در روز برای هر پا انجام دهید.

استفاده از آب گرم

استفاده از آب گرم بهترین و مؤثرترین روش است، به طوری که اگر هر روز عصر یا صبح یا قبل از بیرون آمدن از رختخواب به مدت پانزده دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید، سپس پای خود را خشک کرده و به مدت پنج تا ده دقیقه با گوشتکوب به ملایمت روی پاشنه پا بکوبید.

 استفاده از یخ

در یک لیوان بستنی، آب بریزید و در فریزر قراردهید. پس از نیم ساعت یک چوب بستنی در لیوان قرار دهید و بگذارید کاملاً یخ ببندد، سپس چوب بستنی را در دست گرفته و به صورت دایره های همپوشان روی پاشنه پا بکشید، به طوری که هر دایره نصف دایره قبل را بپوشاند.

بیماران مبتلا به درمان خار پاشنه پا می توانند برای درمان درمان خار پاشنه پا خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان خار پاشنه پا

                     ورزش خار پاشنه پا

                                             علائم و تشخیص خار پاشنه پا

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

تماس