راههای درمان درد آرنج گلف بازان

آرنج گلف بازان ،درد قسمت داخل آرنج است که ممکن است به ساعد و مچ دست ( وحتی بصورت  گزگز و کرختی به انگشتان دست)انتشار پیدا کند. این بیماری محدود به بازی  گلف نیست و در کارها یا ورزشهایی (مانند تنیس) دیده می شود که  مشت کردن  دست یا گره کردن مشت و استفاده از مچ دست  زیاد انجام می گیرد ودر صورتی که درمان آن زود انجام گیرد ، معمولا بهبودی سریعی حاصل  می شود.

درمان درد آرنج گلف بازان (درد وناراحتی قسمت داخل آرنج )

● استراحت

باید از انجام فعالیتی که باعث درد قسمت داخل آرنج می شود تا زمان بهبودی گلف البو ،خودداری نمود.اگر  فعالیت مجدد، زود شروع شود، بیماری آرنج نیز ممکن است تشدید شود.

● استفاده از یخ در موضع دردناک

استفاده از بسته یخ یا کیسه حاوی قطعات کوچک یخ بمدت15 تا 20 دقیقه سه تا چهار بار در روز برای چند روز، باعث کمک به بهبودی و درمان درد آرنج گلف بازان می شود.برای پیشگیری از آسیب  درد آرنج گلف بازان به پوست، باید بسته یخ را لای حوله ای  پیچید.ماساژ یخ در قسمت داخل آرنج بمدت 5 دقیقه در هر بار، و به دفعات 2 تا 3 بار در روز نیز در درمان آرنج گلف بازان موثر است.

● مصرف  مسکن ضد درد

مصرف داروهای مسکن ساده  مانند استامینوفن (تیلنول) یا مسکن ضد التهاب مانند ایبوپروفن (ادویل،ژلوفن،بروفن)، ناپروکسن (الیو) در کمک به درمان درد آرنج گلف بازان مفید است. در مصرف مسکن  های ضد التهاب عوارض جانبی آن مانند ناراحتی گوارشی باید مد نظر باشد ودر صورت لزوم با پزشک مشورت شود.

● درمان های طب فیزیکی وتوانبخشی

پزشک متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی ممکن است ورزشهای کششی وتقویتی را توصیه کند .

● کاهش بار آرنج

استفاده از یک باند الاستیک یا استفاده از یک  ساعد بند  طبی مناسب است. هنگام بلند کردن وسایل ، مچ دست باید وضعیت سفت ومحکم  وثابتی داشته باشد واین مسئله باید بخاطر سپرده شود که وضعیت ریژید  مچ دست حفظ شود.

● تجویز سایر داروها بوسیله پزشک

پزشک متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی ممکن است تزریق داروهایی مانند کورتیزون را بدرون محل آسیب دیده آرنج توصیه کند. این داروها معمولا برای بهبود کوتاه مدت  درد آرنج گلف بازان مناسب هستند.

● بازگشت تدریجی به فعالیت های معمولی مورد نظر

اگر درد  آرنج رفع شده است،می توان حرکات دست  در فعالیت مربوطه را تمرین کرد ودر صورت صلاحدید پزشک یا مربی کارآزموده ، فعالیت مورد نظر را شروع یا با تغییری در حرکات وفنون به آن فعالیت یا ورزش بازگشت.

● جراحی دردرد قسمت داخلی آرنج

جراحی برای بیماری آرنج گلف بازان بندرت مورد نیاز است.اگر پس از 6 تا 12 ماه درمان طبی زیر نظر متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی با تجربه ،پاسخ درمانی مناسب گرفته نشد ،جراحی ممکن است مورد نیاز باشد.

منبع:دکتر رئیسی و دکتر احدی

تماس