روش‌های درمان آرتروز

کاهش وزن،استفاده از وسایل کمک ورزشی،جراحی،دارو درمانی و ورزش کردن از راه‌های درمان آرتروز است.

برای درمان آرتروز باید بیماران بدانند که درمان به ارزیابی و علت درد مرتبط است. با این حال درمان این بیماری دارای اصولی است که برای همه افراد تقریباً یکسان است.

تغییر رفتار زندگی، شغلی، بهداشتی و سلامتی با آموزش، اصلاح وضعیت بدنی حین فعالیت و استراحت، انجام ورزشهای منظم و متناسب با بدن از این موارد است که در درمان آرتروز موثر هستند.

فیزیوتراپی و انجام ورزشهای طبی می‌تواند به کاهش درد، التهاب و تورم مفصلی کمک کند و باعث تقویت و هماهنگی بافتهای مفصلی و افزایش میزان حرکت شود.

اجرای حرکات و ورزشهای طبی نه تنها باعث بهبودی مفاصل می‌شود بلکه اثرات مثبتی بر عملکرد بدن، نشاط و تناسب اندام بیمار دارد چرا که تقویت عضلات یکی از عوامل بسیار مهم در جلوگیری از پیشرفت آرتروز است.

در آرتروز هر چه زودتر اقدامات درمانی صورت گیرد درمان نیز سریعتر انجام می‌شود و عوارض بیماری کمتر ماندگار خواهد بود. ممکن است درمان نیاز به زمان طولانی داشته باشد بنابراین در برنامه درمانی فیزیوتراپی باید صبور و منظم بود و دوره درمان را کامل طی کرد.

اکثر بیماران دچار اضافه وزن هستند. یک کاهش وزن ساده می‌تواند فشار وارده بر مفاصل را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.همچنین استفاده از وسایل کمکی، اورتزها و مصرف داروهای مسکن ساده مثل آسپیرین و ضد التهاب های غیر استروئیدی از دیگر راههای درمان است.

درمانهای داخل مفصلی با تزریق مواد مخصوص و انجام جراحی از دیگر روشهای شناخته شده در درمان آرتروز است.

تحقیقات نشان داده که ورزش منظم و طبق یک برنامه تعیین شده از سوی پزشک برای درمان مناسب افراد مبتلا به آرتروز ضروری است.میزان ورزش و نوع آن بستگی به علل خاصی مانند نوع مفصل درگیر و میزان التهاب در مفصل و میزان آرتروز بستگی دارد.

مزایای ورزش برای آرتروز شامل،کاهش درد مفصل و خشکی مفاصل،افزایش انعطاف پذیری عضلات موثر روی مفصل، افزایش قدرت عضلانی عضلات موثر،افزایش قدرت انقباض قلب و افزایش سطح سلامتی افراد مبتلا و کمک به کاهش وزن است.

ورزش های هوازی و استقامتی پیاده روی، دومیدانی و دوچرخه سواری باعث بهبود کارکرد قلبی – ریوی، کنترل وزن مناسب و بهبود عملکرد کلی فرد بیمار می‌شود.

منبع:تابناک

تماس