روش های کاهش کمردرد

 • داشتن تحرک

اگر می توانید هر 2 تا 3 ساعت بلند شوید و 10 تا 20 دقیقه راه بروید. یادتان باشد که این کار را در سطحی هموار انجام دهید نه بر روی سطوح ناصاف مانند سراشیبی ها و پله ها. اگر می توانید، پیاده‌روی سرعتی داشته باشید و در این حین دستان خود را نیز همزمان با پاهایتان تکان دهید.

دراز کشیدن های طولانی می تواند کمردرد را بدتر کند. نشستن نیز می تواند اوضاع را بدتر کند. هر 30 دقیقه وضعیت و حالت بدنتان را تغییر دهید. اگر باید برای مدتی طولانی بنشینید هر چند وقت یک بار به خودتان استراحت بدهید. بلند شوید و کمی قدم بزنید و یا اینکه روی سطحی صاف دراز کشیده و کمی حرکات کششی انجام دهید.

برخی ورزش ها می توانند به درمان کمردرد کمک کنند. در مورد این حرکات ورزشی مطالعه کرده و سعی کنید آنها را فرا بگیرید. هنگامی که دراز می کشید، در مسیر دراز کشیدن مواظب پشتتان باشید و حالت های دراز کشیدن و خوابیدنی که به درمان کمردرد شما کمک می کند را، فرا بگیرید.

 • استفاده از یخ و گرما 

هیچ قانونی برای اینکه از گرما استفاده شود و یا سرما وجود ندارد. شما می توانید هر دو را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است و در درمان کمردرد و کاهش کمردرد شما موثرتر است.

 • استفاده از دارو های مسکن 

دارو های مسکن بدون نسخه می توانند در تسکین کمردرد به شما کمک کنند. برای گرفتن نتیجه بهتر موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • عوارض جانبی و خطرات مصرف هر کدام از داروهایی را که می خواهید مصرف کنید از پزشکتان بپرسید و از مصرف خودسرانه ی هر گونه دارویی بپرهیزید.
 • از روی یک زمان بندی منظم و دقیق، هر زمان که کمردرد شما شروع شد بلافاصله داروی مسکن را مصرف کنید. قبل از مصرف حتما دستورالعمل نوشته شده بر روی هر دارو را مطالعه کنید.
 • بیش از یک نوع داروی مسکن را مصرف نکنید مگر اینکه زیر نظر پزشک و با نسخه پزشک باشد.

اگر پزشک برای شما یک داروی شل کننده عضلانی و یا یک داروی مسکن قوی تجویز کرد، با دقت به نکات و روش مصرفی که پزشک و یا داروساز برایتان توضیح می دهند گوش کنید و از آنها پیروی کنید.

نکاتی برای حرکت کردن 

 • اگر یک حرکت خاص موجب تشدید کمردرد شما می شود، این کار را به آرامی انجام دهید.
 • هنگامی که می خواهید دراز بکشید کمر خود را صاف نگه دارید تا دچار کمردرد نشوید.
 • برای تماشای تلویزیون و یا کتاب خواندن در رختخوابتان ننشینید. تختخواب فقط مکانی برای خوابیدن و استراحت کردن است.
 • بر روی صندلی های محکم و سفت بنشینید. صندلی ای را انتخاب کنید که دسته داشته باشد که هنگام نشستن و یا بلند شدن بتوانید از آنها کمک بگیرید.
 • صبح ها بعد از بیدار شدن و خارج شدن از رختخواب، 40 تا 60 دقیقه از انجام حرکات و تمرین های شدید دوری کنید.

موارد اورژانسی

در بسیاری موارد، شما می توانید به کمردرد خود در منزل رسیدگی کنید. اما گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که شما باید به پزشک مراجعه کنید و یا حتی با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سعی کنید اطلاعات خود را در مورد کمردرد بالاتر ببرید تا بتوانید زمان های خطرناک را تشخیص دهید.

بیماران مبتلا به کمردرد می توانند برای درمان کمردرد خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

 • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علائم و عوامل کمردرد

                                                       پیشگیری از کمردرد در هنگام کار

منبع:شفاجو

تماس