رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست و درمان آن

انگشتان دست انسان در معرض آسیب های ناشی از ضربه هستند و مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال یعنی مفصل وسطی انگشت از حساس ترین قسمت های آن است. این مفصل در مقابل ضربات بسیار حساس بوده و آسیب پذیری بیشتری دارد.رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست در صورتی که به درستی درمان نشود میتواند موجب خشکی و درناک شدن آن برای مدت طولانی شود.

بعد از کشیده شدن مفصل بین بند های هر کدام از انگشتان دست، مفصل در ابتدا متورم و دردناک میشود. البته در صورت دررفتگی شکل ظاهری مفصل هم تغییر میکند. با گذشت زمان تورم و درد بیشتر میشود. حرکت دادن مفصل شدت درد را افزایش داده و فشار موضعی بر روی مفصل موجب افزایش درد میگردد. تشخیص این آسیب معمولا با معاینه پزشک است و در صورت ایجاد شکستگی انگشتان دست، رادیوگرافی ساده هم کمک کننده است.

درمان رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست

مفصل وسطی انگشت بعد از رگ به رگ شدن خیلی زود خشک میشود. در غالب اوقات درد بیماران مبتلا به رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست بعد از مدتی خوب میشود ولی در صورت درمان نادرست و بیحرکت کردن مفصل به مدت طولانی، مفصل دچار محدودیت حرکت میشود. بنابراین در هر گونه کشیدگی و رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست، مدت بیحرکتی انگشت باید بسیار کوتاه بوده و هر چه زودتر مفصل به حرکت واردار شود.

برای بیحرکت کردن معمولا از آتل استفاده میشود. این آتل حداکثر یکی دو روز میماند و هدف از آن کاهش تورم و درد بیمار است. بعد از یکی دو روز آنل باز شده و حرکات مفصل شروع میشود. در صورتیکه بنابه تشخیص رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست پزشک معالج شدت آسیب اولیه زیاد نباشد معمولا حرکات مفصل از همان روز اول شروع شده و بیحرکتی به مفصل داده نمیشود.

حرکت دادن مفصل با استفاده از روشی است که به آن Buddy taping میگویند. در این روش پزشک معالج رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست را با نوار چسب پزشکی به انگشت مجاور متصل میکند.

این اتصال به نحوی است که انگشت سالم بصورت یک داربست کمکی برای انگشت آسیب دیده عمل میکند. بیمار بلافاصله شروع به خم و راست کردن هر سه بند انگشت میکند. معمولا انگشتان مجاور به مدت 4-3 هفته به یکدیگر چسبیده باقی میمانند.

گاهی اوقات ورم مفصل تا مدتها باقی میماند. این ورم ممکن است بعد از چند ماه تا حتی یک سال بتدریج کم شود و اندازه مفصل به حد قبل از آسیب برسد. در مواردی ممکن است قدری تورم برای همیشه در مفصل آسیب دیده باقی بماند.

در مواردی که بعد را پاره شدن ولار پلیت، رباط در فضای مفصلی گیر کرده و مانع از جااندازی مفصل شود و یا در موارد پارگی های شدید معمولا نیاز به درمان جراحی وجود دارد.

بیماران مبتلا به رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست می توانند برای درمان رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علائم آرتروز انگشتان دست

                       علت شکستگی انگشتان دست و علائم آن

                                                                 علل و علائم درد انگشتان دست

تماس