زانوی پرندگان

زانوی پرندگان

عارضه ی زانوی پرندگان  یکی از آسیب های ناحیه ی کشکک  زانو می باشد که در میان ورزشکاران و افرادی که به ورزش های پرشی مانند فوتبال بسکتبال و والیبال و … می پردازند، دیده می شود و در ناحیه ی تاندون کشکک زانو درد و التهاب ایجاد می نماید. از آنجا که این مشکل در میان ورزش کاران پرشی مثل فوتبالیست ها و والیبالیست هاو… به وجود می آید، به زانوی پرندگان مشهور شده است.

علل و دلایل

تاندون کشکک زانو ادامه مسیر عضله چهار سر ران است که استخوان کشکک  زانورا احاطه کرده و به استخوان ساق پا یا درشت نی متصل می گردد که در اثر فعالیت و انقباضات بیش از حد این عضله، تاندون کشکک  زانومعمولاً در محل اتصال خود به کشکک زانو و یا درشت نی ملتهب و دردناک می شود. همچنین هنگامی که پرش بر روی زمینی سفت انجام می شود، احتمال ابتلا به تاندونیت کشکک  زانو نیز بیشتر است.

علائم و نشانه ها

افراد دچارعارضه ی زانوی پرندگان از درد در جلوی زانو به ویژه به هنگام خم شدن زانو شکایت دارند. در این عارضه نیز مثل بیشتر بیماریهای التهابی  زانو با شروع فعالیت درد کاهش، اما در حین استراحت درد مجدداً افزایش می یابد. کناره های استخوان کشکک  زانو به لمس حساس می شوند و ممکن است کمی تورم نیز در اطراف کشکک زانودیده شود.

درمان

درمان اصلی این عارضه، استفاده از روشهای فیزیوتراپی و توانبخشی است. در مرحله حاد ضمن اینکه ورزشکار باید استراحت کند و به  طور موقت از فعالیت ورزشی خودداری نماید، از سرما درمانی، تحریکات الکتریکی و امواج فرا صوت (اولترا ساند) برای کاهش درد و التهاب استفاده  می گردد.و بعد از گذراندن مرحله حاد، تمریناتی جهت تقویت عضله چهار سر ران تجویز می شود تا تاندون کشکک زانوتدریجاً با فشارهایی که لازم است در حین ورزش و فعالیت تحمل نماید، مواجه شود.
همچنین لازم است که عضله چهار سر ران از انعطاف پذیری کافی برخوردار باشد تا خم شدن کامل زانو امکان پذیر شود. لذا از تمرینات کششی نیز برای افزایش انعطاف این عضله استفاده می شود. در ضمن گاهی اوقات فیزیوتراپیست برای رفع چسبیدگیهای تاندون کشکک زانو و برطرف کردن محدودیتهای حرکتی از برخی درمانهای دستی مثل ماساژ عمقی نیز استفاده می کند.
گاهی احتمال دارد حدود یک تا دو ماه زمان برای بهبودی در نظر گرفته شود که البته بازگشت به فعالیتهای ورزشی سابق نیز باید به تدریج اتفاق بیفتد که زمان آن بستگی به نوع و سطح فعالیت ورزشکار دارد.

پیشگیری

همان گونه که گفته شد عارضه ی زانوی پرندگان  بیشتر در میان ورزش کارانی که به انجام ورزش های سنگین و پرشی می پردازند به وجود می اید . به همین علت ورزش کاران به هنگام ورزش باید دقت بیشتری نموده و نکات ایمنی را در زمان انجام این گونه ورزش ها رعایت کنند.از جمله ی موارد ایمنی به هنگام ورزش می توان به این نکات اشاره کرد:

 1- تمرینات ورزشی روی زمین سفت و نامناسب نباید انجام شود.
2- ورزشکار از کفشهایی که قادر به جذب نیروها و ضربات هستند، استفاده کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب بیماری های زانو را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زانوی پرندگان مطالعه فرمایید.

تماس