anterior-knee-pain1-elmevarzesh111

زانو درد در جوانان و مشکلات آناتومی

درد های شایع زانو از نرم شدن غضروف استخوان کشکک ناشی می شود و از نظر آناتومی وتشریحی کشکک تحتانی استخوان ران و فوقانی استخوان درشت نی، طوری قرار می گیرد که حفره ای به نام حفره زانو به وجود می آید و این حفره زانو باعث نرم شدن غضروف استخوان کشکک شده و در نهایت منجر به زانو درد می شود.

علل و دلایل

  • نرم شدن غضروف استخوان کشکک

سه عامل مهم در زانو درد و نرم شدن غضروف موثر است که باید به آن توجه شود. اولین علت عمده زانو درد ناشی از نرم شدن غضروف استخوان زاویه دار شدن استخوان ساق است. این زاویه دار شدن منجر به انحراف شده و فرم پا پرانتزی می شود و در نتیجه استخوان کشکک دچارساییدگی خواهد شد و این ساییدگی با گذشت زمان باعث نرم شدن غضروف و زانو درد می شود. در افراد مبتلا به این انحراف، هنگامی که در حالت دو زانو یا چهار زانو قرار دارند، احساس درد هنگام تغییر حرکت و برخاستن بیشتر وجود دارد. این افراد مبتلا به زانو درد هنگام کوهنوردی دچار درد شدید در ناحیه زانو می شوند. این زانو درد و نرم شدن غضروف که از زاویه دار شدن استخوان ناشی می شود، شایع ترین نوع زانو درد در جوانان است.

  •  فشار بر آن

علت دیگر ایجاد زانو درد تحمیل فشار زیاد به زانو هاست. برخی افراد که در رشته های ورزشی مانند بدمینتون یا ورزش های رزمی فعالیت دارند، با انجام حرکات غیر تکنیکی فشار زیادی را به مفصل های بدن وارد می کنند. این افراد اصول تمرین های ورزشی را رعایت نمی کنند و مدت زمان زیادی را در شبانه روز بدون آمادگی جسمانی قبلی و گرم کردن عضلات، به انجام حرکت های سنگین می پردازند و این فشار زمینه را برای بروز زانو درد در جوانان فراهم می کند .

این عامل فشار زیادی به مفصل های زانو وارد می کند و باعث زانو درد در جوانان می گردد . انجام تمرینات غیر اصولی در مدت زمان طولانی منجر به ساییدگی استخوان کشکک و در نهایت نرمی و درد زانو می شود. سومین عامل مهم در ایجاد درد زانو تحرک نداشتن است. افرادی که هیچ گونه ورزش، حرکت و جنبشی در شبانه روز ندارند، بتدریج استخوان کشکک پای شان نرم و منجر به زانو درد می شود.

سن ابتلا

احساس درد در ناحیه زانو یکی از شایع ترین دردهایی است که نوجوانان و جوانان بین سن ۱۰ تا ۲۵ سالگی به آن مبتلاهستند.

علائم و نشانه ها

علائم بالینی را بیمار در ناحیه زانو احساس کرده و پیش از معاینه بیان می کند.

بیماران مبتلا به زانو درد ناشی از نرمی غضروف استخوان کشکک از درد رنج می برند و با وجود این که غضروف استخوان، عصب ندارد ولی به علت فشار روی کپسول مفصلی زانو، احساس درد به وجود می آید. نشانه دوم زانو درد در بیماری نرمی غضروف استخوان کشکک، ایجاد تورم در ناحیه زانو است، انحراف و زاویه دار شدن زانو منجر به این تورم خواهد شد.

اگر تجمع میزان مایع غضروف مفصلی بیشتر از حد معمول آن باشد باعث لاغرشدن عضلات و در نهایت نرمی غضروف استخوان می شود. علت دیگر زانو درد ناشی از نرمی غضروف،قفل شدن زانواست. برخی از بیماران از این مسئله شکایت دارند که وقتی می خواهند از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر حالت دهند، زانوی آنها نیمه خم می ماند و باید کمی راه بروند تا از حالت خم بودن خارج شوند. در افراد مبتلا به زانو درد ناشی از نرمی غضروف، هنگام بالارفتن و پائین آمدن از کوه و پله بر شدت زانو درد افزوده می شود.

تشخیص

در معاینات پزشکی، از بیمار مبتلابه نرمی غضروف خواسته می شود عضله ران را منقبض کند و اگر بر شدت زانو درد افزوده شود، مشخص می شود غضروف کشکک نرم شده است. زانو درد ناشی از نرمی غضروف از نظر آزمایشگاهی قابل تشخیص نیست اما در رادیوگرافی مشخص می شود تیغه های استخوان کشکک نازک شده اند یا حالت طبیعی دارند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان زانو درد با توانبخشی فعال

                                      راههای درمان زانو درد

                                                                  بهترین درمان زانو درد

                                                                                              درمان زانو درد با جراحی

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس