زانو درد و علل آن

با نوع زندگی و فعالیت های اجتماعی در جامعه امروزی شمار زانو درد  رو به فزونی گذاشته است. زانودرد علل گوناگونی دارد و درمان های متفاوتی را می طلبد.زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد.

به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند: زانودردی که علت اولیه دارد، مانند افرادی که دچار التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آن ها تخریب شده است.دردهایی که علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

اصولا بر اساس سن بیمار که در چه سنی از زانو درد شکایت می کند، افراد به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- یکی افراد جوانی که معمولا از لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال هستند و از زانو درد شکایت می کنند و زانو درد بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد می شود، به خصوص هنگامی که به کوه می روند و از کوه پاین می آیند، و یا از پله بالا و وپایین می روند، و یا هنگام نماز خواندن در نشست و برخاست از زانو درد شکایت می کنند.

۲- دسته دوم هم افرادی هستند که در سنین کهنسالی هستند و بیشتر تخریب غضروف مفصل زانو در این افراد است که موجب زانو درد می شود که منجر به آرتروز می گردد.خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید، زیرا بیشتر صدمات بدنی زمانی اتفاق می افتد که انسان خسته است.

علل زانو درد

قفل شدن زانو و زانو درد

قفل شدن  مفصل زانو ممکن است ناشی ازپارگی غضروف باشد هنگامی که قسمتی از غضروف پاره شده در میان مفصل قرار گیرد ممکن است فرد دچار زانو درد شود و قادر به راست کردن زانوی خود نباشد.

در رفتگی استخوان کشکک زانو و زانو درد

موقعی این اتفاق میافتد که کشکک از جای خودش خارج شود واین استخوان سه گوش در سمت بیرونی زانو قرار گیرد. در این موقع فرد می تواند در رفتگی را ببیند و احتمال دارد دراین حالت کشکک بیش از حد از طرفی به طرف دیگر زانو جابجا شود و باعث زانو درد شود.

درد با منشا لگن و پا  و زانو درد

اگر قسمتی از پا یا لگن درد کند فرد برای پرهیز از ایجاد فشار ودرد بروی مفاصل آن ها نحوه راه رفتن خود را تغییر می دهد. اما این تغییر روش راه رفتن وحرکت می تواند با حالت طبیعی کشکک و زانو ومفاصل زانو سازگار نباشد وبا ایجاد فشار بر روی آن ها باعث زانودرد شود . علاوه براین مشکلات هیپ یا لگن وپا می تواند بصورت زانو درد خود را نشان دهد.

استوارتریت و زانو درد

استئوارتریت گاهی با نام ارتریت دژنراتیو شناخته می شود  . علت آن آسیب مفصل در زانو و زانو درد است که بعلت استفاده نادرست از این مفصل وافزایش سن است.

رماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید)  و زانو درد

روماتیسم مفصلی یکی از شدید ترین انواع آرتریت است که نیازمند خدمات توانبخشی می باشد و علت آن خود ایمنی است که می تواند بسیاری از مفاصل بدن را درگیرخود سازد.زانو هم می تواند درگیر شود. زانو درد در این بیماری متغیر ومتفاوت است و ممکن است بصورت رفت وبرگشتی ایجاد علامت بنماید.

نقرس و زانو درد

نقرس نوعی التهاب مفصل (ارتریت) است وزمانی ایجاد می گردد که کریستال های اسید اوریک در مفصل وجود دارد. گرچه نقرس عمدتا شست پا را گرفتار می کند اما می تواند در زانو هم مشکل ساز باشد حتی رسوب کریستال ها در زانو می تواند باعث قفل شدن زانو و زانو درد شود.

نقرس کاذب و زانو درد

نقرس کاذب اغلب با نقرس اشتباه می شود. نقرس کاذب یعنی نقرسی که بوسیله کریستال های پیروفسفات کلسیم ایجاد می شود. در اینحالت این کریستال ها در مایع مفصل دیده می شوند. زانوها بیشترین جایی هستند که نقرس کاذب در آن ها دیده می شوند و باعث زانو درد می شود.

آرتریت سپتیک(التهاب عفونی مفاصل) و زانو درد

در این حالت مفصل زانو دچار عفونت می شودو علائمی مانند تورم درد و قرمزی در زانو وجود دارد.معملا سابقه ضربه وجود ندارد. در آرتریت سپتیک اغلب تب وجود دارد.

سندرم ایلیوتیبیال باند و زانو درد

این بیماری زمانی روی می دهد که رباط هایی که از قسمت بیرونی اسنخوان لگن به قسمت بیرونی استخوان ساق پا امتداد دارند سفت می شوند وباقسمت خارجی استخوان ران اصطکاک پیدا می کنند.دوندگان دو استقامت بیشتر به این بیماری دچار می شوند. کسانی که پیاده روی یا کوهنوردی می کنند در صورت کشش ندادن این عضله دچار زانو درد می شوند.

کندرو مالاسی پاتلا یا نرمی غضروف کشکک و زانو درد

نام دیگر آن سندرم درد پاتلوفمورال است.اصطلاحی عمومی است وبه دردی اطلاق می شود که از بین استخوان کشکک زانو واستخوان ران منشا گرفته است.اینحالت در افرادی دیده میشود که مشکل ترکیب بندی یا بیومکانیک در کشکک زانو دارندو در نتیجه آن ارتریت کشکک زانو و زانو درد ایجاد می شود.

بیماری اسگود شلاتر و زانو درد

در این بیماری ناحیه نرمتر زانو در نزدیکی سر استخوان ساق پا گرفتار درد می شود اکثر بیماران پسرانی هستند که بازی یا ورزش هایی را انجام می دهند که در ان ها دویدن و پریدن وجود دارد. ممکن است این ناراحتی چندین ماه طول بکشد یا بعد از بهبودی عود کند وحتی تا زمان توقف رشد استخوان ادامه یابد

استوکندریت دیسکان و زانو درد

علت بیماری زانو کاهش جریان خون به انتهای استخوان است در این بیماری قطعه ای از غضروف همراه با لایه ای نازک از استخوان زیر آن در انتهای استخوان حالت شلی پیدا کرده و و بداخل فضای مفصلی کنده می شود. این بیماری پس از ضربه به زانو وبیشتر در مردان جوان ایجاد می شود.

کیست مینیسک و زانو درد

کیست مینسک تورمی است سفت که عموما در طرف خارجی زانو تشکیل می شود و باعث زانو درد می شود. تورم در شب درد ناک است و در صورت فشار زیاد حساس است.

برای آشنایی با درمان زانو درد  بر روی لینک کلیک کنید

منبع:پیام مشاور.هندبال

تماس