ساییدگی کشکک زانو و درمان آن

شایع ترین مفصلی که دچار ساییدگی می شود زانو است. درد زانو در میان مردم بسیار شایع است. به ویژه در بین افراد چاق و سن بالا بیشتر مشاهده می شود.

این بیماری ناشی از روند فرسودگی است که به طور طبیعی و بالا رفتن سن ایجاد می شود، البته تقریبا همیشه عواملی وجود دارند که موجب تسریع این روند می شوند. شایعترین عامل چاقی است که اثر سو» بر روی زانو دارد ولی چنین اثری را بر روی ران و مچ پا ندارد.

عوامل مساعد کننده دیگر عبارتند از شکستگی هایی که سبب ناهمواری سطوح مفصلی می گردد. بیماری قلبی که باعث آسیب دیدن غضروف مفصلی شود از جمله آنها می توان روماتیسم مفصلی، عفونت های مفصلی زانو پارگی منیسک ها، تغیر شکل زانو مانند زانو ضربدری و غیره… را نام برد. در یک راستا نبودن استخوان ران و استخوان درشت نی که در نزدیک یا دور شدن زانوها از هم دیده می شود.

در این بیماری غضروف مفصلی فرسایش یافته استخوان زیر آن سخت شده رشد آن در کناره های مفصلی سبب ایجاد خارهای استخوانی می گردد که مشخصه بیماری است.

پیشگیری از ساییدگی کشکک زانو

  1. باید سعی کرد جلوی افزایش وزن گرفته شود.
  2. قبل از هر فعالیت ورزشی باید حدود پنج دقیقه بدن را به اصطلاح گرم کرده و سپس نرمش های کششی را انجام داد.
  3. هر ورزشی را که انجام میدهیم باید شدت و مدت آن را بتدریج افزایش داده و از تغییر ناگهانی شدت و مدت ورزش باید اجتناب کرد.
  4. برای دویدن باید از کفش هایی استفاده کرد که کفی آن توانایی جذب ضربات و شوک های وارده را داشته باشد.
  5. عضلات چهارسر ران خود را قوی نگه دارید.
  6. سعی کنید کمتر دوزانو و چهارزانو بنشینید و در صورت امکان کمتر از توالت های سنتی استفاده کنید.
  7. بهترین عمل آب درمانی است؛ به این صورت که در قسمت کم‌عمق آب استخر راه رفته، به شرطی که زانوها در آب نشکند که به توصیه تمام پزشکان بهترین راه درمان و پیشگیری  از کندرومالاسی است.

درمان ساییدگی کشکک زانو

با وجود آنکه تغيير ساختماني مفصل غيرقابل برگشت است. اما معمولا درمان علامتي درد تخفيف درد موثر است. موثرترين روش فيزيوتراپي است که ورزش هاي سنگين به منظور تقويت عضله چهار سر ران انجام مي دهند. گرما درماني موضعي را نيز بکار مي برند اما کمتر از ورزش اهميت دارد.

لازم به ذکر است که استحکام زانو بستگي به عضله چهار سرران دارد و در صورت قوي بودن اين عضله ، حتي با وجود سائيدگي واضح ممکن است هيچ علامتي وجود نداشته باشد.

علاوه بر اينها پزشکان از داروهاي مسکن و ضد التهاب نيز استفاده مي کنند.

در موارد پيشرفته سائيدگي زانو که همراه با درد شديد دائمي و تغيير شکل مفصل مشاهده مي شود عمل جراحي توصيه مي شود.

دررفتگی کشکک زانو زمانی رخ می دهد که کشکک زانو از شیاری که درون آن قرار دارد خارج می شود. کشکک زانو درون شیار انتهایی استخوان ساق پا و ران پا قرار دارد و در هنگام خم و راست شدن زانو، کشکک زانو درون این شیار حرکت می کند تا به حرکت روان تر مفصل زانو کمک کند. ممکن است بر اثر دررفتگی کشکک زانو، سایر آسیب ها مانند پارگی رباط های زانو و یا آسیب و پارگی غضروف و مینیسکزانو رخ بدهند. در صورتی که کشکک زانو چندین بار دچار دررفتگی شود، ممکن است رباط های زانو شل شوند که این موضوع موجب بروز دررفتگی های مکرر زانو در آینده می شود.ش

منبع:وبلاگ دکتر فروغ

تماس