آیا استفاده از خمیر دندان های ضد جرم مفید می باشد؟

خیر، جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نمی شود و برای این منظور از دندانپزشکان باید کمک گرفت. ضمنا خمیر دندان هایی که به عنوان ضد جرم معرفی می شوند، دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه های رسوب نموده بر دندان را که زنگ (Stain) نام دارد، تمیز می کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی گردد.
این خمیردندان ها، به علت دارا بودن مواد ساینده زیاد، خراش های بسیار ظریفی بر سطح دندان ها ایجاد نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می آورند.

چگونه می توان از التهاب لثه جلوگیری کرد؟

با رعایت بهداشت دهان و دندان به کمک وسایلی چون مسواک، خمیر دندان و نخ دندان و برداشتن پلاک میکروبی، التهاب لثه بوجود نمی آید. در صورتی که پلاک تبدیل به جرم شده باشد، جرم گیری توسط دندانپزشک توصیه می گردد.

he121

آیا جرم گیری دندان را خراب می کند؟

این موضوع کاملا اشتباه است. جرم های تشکیل شده بر روی دندان به مرور لثه را خراب کرده و خود جایگزین آن می شوند. فضای خالی که بین دندان ها در اثر عقب نشینی لثه ایجاد می شود، از دید بیمار پنهان می ماند.
موقعی که بیمار برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه می کند، وقتی این جرم ها تمیز می شوند، لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار می گیرد و فکر می کند جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است، در صورتی که تمام این اتفاقات، قبلا صورت گرفته، ولی از دید بیمار پنهان بوده است.
پس می توان گفت جرم دندان باعث تخریب لثه و شل شدن دندان می شود و جرم گیری دندان توسط دندانپزشک، از ادامه روند تخریب لثه جلوگیری می کند.

چرا مردم از جرم‌گیری وحشت دارند؟

وقتی جرم دور دندان با جرم گیری از بین می رود، فضایی خالی در اطراف دندان ایجاد می شود و دندان‌ مزبور کمی لق می‌شود و بیمار فکر می‌کند که جرم‌گیری باعث این کار شده است.

مساله بعد این است که وقتی جرم با ضخامت کافی روی دندان می‌نشیند، مانع رسیدن سرما و گرما به دندانی که در اثر تحلیل لثه، ریشه‌اش نمایان شده، می‌گردد و به طور طبیعی از ایجاد درد ناشی از تغییر حرارت جلوگیری می‌کند. موقعی که با جرم‌گیری این جرم‌ها را پاک می‌کنیم، ناگهان ریشه دندان در معرض سرما و گرما قرار گرفته و تیر می‌کشد و بیمار می‌گوید با جرم‌گیری این اتفاق برایم افتاده است.
مجموعه این افکار بیمار را می ترساند و فکر می کند که جرم‌گیری دندان را خراب می‌کند، در حالی که جرم دندان مسبب این مشکلات بوده است.
اما اینکه عده‌ای فکر می‌کنند جرم‌گیری درد دارد، این هم تصور غلطی است. جرم‌گیری یا توسط قلم‌های دستی و یا با دستگاه صورت می‌گیرد. نوک قلم دستگاه جرم‌گیری دارای لرزش و نوساناتی است که با زدن ضربه‌هایی بسیار کوتاه بر جرم، آن را پاک می‌کند و دندان را نمی‌تراشد، بنابراین عاملی برای ایجاد درد وجود ندارد.

چه زمانی بایستی جرم گیری نمود ؟

زمانی که جرم ایجاد شد ، بهتر است هر چه زودتر ، قبل از بروز مشکلات ناشی از عدم جرم گیری مثل تحلیل لثه و استخوان و متعاقب آن پدیدار شدن قسمتی از ریشه دندان ها در دهان، جرم گیری نماییم. جرم نه ‌تنها بافت لثه را از بین می ‌برد، بلکه موجب پوسیدگی دندان نیز می‌ شود. بایستی به این نکته توجه نماییم که پس از پیدا شدن ریشه دندان در دهان به علت زبر بودن سطح ریشه دندان در مقایسه با مینای تاج دندان به جهت تفاوت در ساختمان این دو با یکدیگر، تمیز کردن ریشه بسیار سخت تر از تاج دندان بوده و امکان ایجاد جرم بیشتر خواهد بود.
استفاده از خمیردندان ‌هایی كه به ضد جرم یا سفید کننده معروف هستند اگرچه در كوتاه‌ مدت ممكن است رنگ دندان ‌ها را سفید نماید ، اما به علت وجود مواد ساینده در آن ها ، روی مینای دندان ‌ها خراش ایجاد كرده و با از بین بردن لایه صیقلی مینای روی دندان ، علاوه بر حساس شدن دندان ها به آب سرد و گرم ، زمینه را جهت رسوب املاح بزاق ، تجمع میكروب ‌ها ، تشكیل پلاك و متعاقب آن تشکیل جرم و نیز ایجاد پوسیدگی فراهم می‌ كند.
رعایت بهداشت دهان و دندان‌ ها ، استفاده منظم از مسواک و نخ دندان ، نقش بسیار مهمی در عدم ایجاد جرم ایفا می ‌كند. در ضمن در دوره های منظم بایستی جهت معاینه دندان ها و لثه به دندانپزشک مراجعه نمود .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس