سندرم درد پاتلوفمورال

در زیر کشکک یا کاسه زانو بافت غضروف وجود دارد که بطور طبیعی ضربات و شوکهایی که به آن وارد می شود را جذب می کند. استفاده بیش از اندازه، صدمات یا عوامل دیگر منجر به وضعیتی بنام سندرم کوندرومالایسی پاتلا یا سندرم درد کشککی می شود که اصطلاحی کلی است که و به معنای آسیب غضروف مفصل کشککی رانی است. اصطلاح دقیق تر برای کوندرومالایشا پاتلا،سندرم درد پاتلوفمورال است.
شایعترین علامت این عارضه درد زانو است که به هنگام پیاده روی یا پایین رفتن از پله ها بیشتر می شود. درمان های ساده مثل استراحت و گذاشتن یخ اغلب کمک کننده است اما گاهی فیزیوتراپی یا حتی جراحی برای تسکین درد ضروری بنظر می رسد. این بیماری به سندرم زانوی دوندگان نیز مشهور است.

  علائم بیماری

سندرم پاتلوفمورال معمولا باعث دردی مبهم و آرام در جلوی زانو می شود. درد در موارد زیر ممکن است تشدید شود:
-پیاده روی یا پایین رفتن از پله ها
-زانو یا چمباتمه زدن
-نشستن با زانوهای خمیده به مدت طولانی
اگر درد زانو بعد از چند روز بهبود پیدا نکرد، با پزشک خود مشورت کنید.

علت بیماری
پزشکان مطمئن نیستند چه عواملی باعث سندرم درد پاتلوفمورال می شود، اما این عارضه با عوامل زیر ارتباط دارد:
-استفاده بیش از اندازه: وارد آمدن فشار تکراری بر زانو، مثلا در ورزش هایی مثل دو یا پرش فشاری پایدار به زانو وارد می شود که نهایتا منجر به درد پاتلوفمورال می گردد.
-کنترل ضعیف ماهیچه ها: درد پاتلوفمورال زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه های اطراف لگن و زانو جهت نگهداری از کشکک زانو به خوبی عمل نمی کنند.
-صدمه:  وارد آمدن ضربه به زانو مثلا در رفتگی یا شکستگی نیز با درد پاتلوفمورال بی ارتباط نیست.
فاکتورهای خطر

سن: سندرم درد پاتلوفمورال بطور معمول نوجوانان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. مشکلات زانو در جمعیت مسن تر معمولا بدلیل عوارض بیماری آرتروز است.
جنس: احتمال ابتلا به سندرم درد پاتلوفمورال در زنان دو برابر بیشتر از مردان است. بدلیل اینکه در زنان استخوان لگن پهن تر بوده و زاویه ای که در آن استخوان های زانو به هم می رسند افزایش می یابد.
ورزش های خاص: شرکت در ورزش هایی مثل دو و پرش باعث وارد آمدن فشار اضافی بر زانوها می شود، به خصوص اگر در چند وقت اخیر تمینات خود را افزایش داده باشید.
شکایت ها
سندرم درد پاتلوفمورال می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در فعالیت های روزانه مثل بالا رفتن از پله ها و یا چهار زانو نشستن شود.

تماس