درمان سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران بیماری است که به علت نرسیدن خون به آن ناحیه بوجود میاید. در بسیاری از موارد علت نرسیدن خون، مصرف داروهای حاوی کورتون مانند پردنیزولون و یا مصرف الکل است.

کسانی که جراحی پیوند کلیه انجام داده اند، بیماران مبتلا به کم خونی داسی شکل، در بیماری کیسون در غواصان و در بعضی حالات دیگر هم احتمال بروز بیماری سیاه شدن سر استخوان ران زیاد است. البته در مواردی هم هیچ علت زمینه ای برای بروز آن پیدا نمیشود.

سیاه شدن سر استخوان ران در صورت تداوم و پیشرفت موجب تغییر شکل سر استخوان میشود. در صورتی که سیاه شدن سر استخوان ران در هنگامی که هنوز سر استخوان ران تغییر شکل نداده تشخیص داده شود ممکن است بتوان با انجام عمل جراحی دکمپرشن جلوی پیشرفت آن را گرفت.

تشخیص زودهنگام سیاه شدن سر استخوان ران معمولا با استفاده از ام آر آی داده میشود. از این وسیله تصویربرداری در بیمارانی که دچار درد مفصل ران و یا لنگش هستند استفاده میشود. گاهی اوقات سیاه شدن سر استخوان ران به عوض ایجاد درد در مفصل ران موجب کمردرد یا زانو درد میشود که در این موارد موجب گمراهی پزشک و در نتیجه تشخیص دیرهنگام بیماری میگردد.

در صورتی که بیماری دیر تشخیص داده شود و سر استخوان ران تغییر شکل داده باشد معمولا تنها راه درمان درد و محدودیت حرکتی در بیمار انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران است. این عمل جراحی میتواند درد و محدودیت حرکتی و کوتاهی اندام تحتانی بیمار را برطرف کرده و بیمار را به یک زندگی فعال برگرداند.

جدای از منافع زیادی که انجام تعویض مفصل ران برای این بیماران دارد ملاحظات خاصی باید برای انجام جراحی سیاه شدن سر استخوان ران این بیماران مد نظر قرار گیرد

  • احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی در بیمارانی که به علت سیاه شدن سر استخوان ران نیاز به انجام تعویض مفصل دارند بیش از بیمارانی است که به علت آرتروز نیاز به جراحی خواهند داشت. پزشک جراح باید اقداماتی را در حین جراحی اتخاذ کند تا احتمال بروز این عارضه را کاهش دهد.
  • ممکن است به علت پرخونی کپسول مفصل ران در بیماران سیاه شدن سر استخوان ران، خونریزی حین جراحی کمی بیش از معمول باشد. توجه جراح به این مسئله میتواند تا حد زیادی به بیمار کمک کند
  • در صورتی که مشکلات قبلی بیمار که منجر به سیاه شدن سر استخوان ران شده اند همچنان ادامه داشته باشند باید متناسب با آنها اقدامات خاصی انجام شود
  • بیماران مبتلا به سیاه شدن سر استخوان ران معمولا افراد جوانی هستند. نیاز جوان ها به فعالیت بدنی و نوع فعالیتی که آنها انجام میدهند قدری با افراد مسن تر تفاوت دارد. در این افراد باید از مفاصل مصنوعی خاصی استفاده شود تا بیمار بتواند بعد از جراحی راحت تر فعالیت کند و مفصل مصنوعی عمر بیشتری داشته باشد
  • در صورتی که بیمار قبلا تحت عمل جراحی دکمپرشن یا گرافت در ناحیه لگن قرار گرفته باشد ممکن است تغییراتی در استخوان بالای ران ایجاد شود که عمل جراحی تعویض مفصل ران را با سختی هایی همراه کند. پزشک جراح باید به این تغییر شکل ها توجه کافی داشته باشد تا کارگذاری مفصل مصنوعی به خوبی صورت پذیرد.

بیماران مبتلا به سیاه شدن سر استخوان ران می توانند برای درمان سیاه شدن سر استخوان ران خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان بیماری پرتس (سیاه شدن سر استخوان ران )

                                  تشخیص و درمان بیماری پرتس (سیاه شدن سر استخوان ران)

                                                                                      بیماری پرتس (سیاه شدن سر استخوان ران)

تماس