شانه درد و درمان آن

دردهای شانه در دو گروه سنی جوانی و میانسالی-سالمندی تقسیم‌بندی می‌شود که تروما، ضایعات ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین، دیابت، کم کاری تیروئید از عوامل ایجاد درد در ناحیه شانه هستند.دردهای شانه را می‌توان در دو گروه سنی جوانی و میانسالی – کهنسالی تقسیم‌بندی کرد.

علت شانه درد در سنین جوانی مربوط به تروما، ضایعات ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین یا انجام بازی‌های پرتابی مانند دیسک، والیبال و بسکتبال است.دردهای شانه در این سنین به دلیل استفاده نادرست از شانه به وجود می‌آید و به التهاب تاندون‌ها و کپسول شانه منجر می‌شود که با استراحت، فیزیوتراپی و استفاده از داروهای ضد التهاب بهبود می‌یابد و در موارد حادتر درد شانه ممکن است به  پارگی تاندون شانه باشد که باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

درد شانه به وجود آمده در ورزش‌هایی مثل بوکس و کشتی به دلیل پارگی تاندون‌های شانه است که درمان اینها فقط جراحی است.

تمام موارد ذکر شده در بالا دردهای شانه مختص به سنین جوانی بوده است اما در میانسالی شایع‌ترین درد شانه به دلیل شیوع رسوب کلسیم در تاندون‌های شانه است.گاه ممکن است درد شانه به دلیل گردن درد یا مشکلات قلبی باشد به هرحال درد شانه باید بررسی شود و علت آن مشخص شود تا درمان صحیحی صورت گیرد.

شانه درد در این روش، ناگهانی، شدید و شب هنگام شروع می‌شود که درمان آن به واسطه تزریق یک آمپول در محل رسوب است تا رسوب حل شود و بیمار بهبود یابد.

دلیل شانه درد نامشخص است اما مشخصه شانه درد، درد حاد و محدودیت حرکتی است.در سن کهنسالی، شانه درد به دلیل پارگی تاندون‌های شانه رخ می‌دهد و به علت فرسودگی تاندون‌های شانه به وجود می‌آید به طوری که فرد با کمترین حرکتی مانند برداشتن یا بلند کردن جسم سنگین دچار پارگی در این ناحیه می‌شود.

این بیماری نیز با درد و محدودیت حرکت همراه است که درمان آن فیزیوتراپی و استفاده از داروهای مسکن است.

افراد دیابتی و کسانی که به کم‌کاری تیروئید مبتلا هستند در معرض کتف درد قرار دارند که در مواقع خیلی نادر، عمل جراحی به عنوان درمان کامل‌کننده این بیماری توصیه می شود.مشکل شانه یخ زده را در سالمندان و کسانی که تیروئید کم کار و دیابت دارند، پروسه درمان این بیماری به مدت یک تا دو سال به واسطه فیزیوتراپی ومصرف مسکن طول می‌کشد.خشکی شانه، بی حرکتی و شانه دردناک از مشخصات شانه یخ زده است.

درمان

تغییر فعالیت به طور کلی، درمان شانه درد دربرگیرنده استراحت، اصلاح و تعدیل فعالیت ها و فیزیوتراپی برای کمک به بهبود قدرت و انعطاف پذیری شانه است. دیدگاه های عمومی مانند اجتناب از کشش بیش از حد یا انجام بیش از حد فعالیت هایی که به طور معمول در آن ها شرکت نمی کنیم هم می تواند به جلوگیری از شانه درد کمک کند.

برای آشنایی بیشتر با درمان درد شانه بر روی لینک کلیک کنید

منبع:امید ریهب

تماس