شاک ویو تراپی چیست؟

شاک ویو تراپی یك فن‌آوری موثر برای درمان ناهنجاری‌های اسکلتی – عضلانی و مخصوصا درد پاشنه پا، فاسیای كف پا و خار پاشنه پا، التهاب اپی کندیل داخلی و خارجی آرنج ( تنیس البو و گلفرز البو ) ، التهاب تاندون های مفصل شانه یا كلسیفیكاسیون شانه ، درد شانه و شکستگی های جوش نخورده محسوب می‌شود. این روش غیرتهاجمی به‌ هزاران بیماری كه هر روز از دردهای ناشی از صدمات بافت و التهاب های  مزمن رنج می‌كشند كمك می‌كند تا فعالیت‌های طبیعی روزمره خود مانند راه رفتن، ورزش‌كردن، سركار رفتن یا بلند كردن اشیاء را بدون تحمل درد انجام دهند.
امواج شاک ویوتراپی در واقع امواجی مافوق صوت هستند که دارای انرژی بالایی می باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می شوند.
Extracorporal shock wave therapy ESWT یا شاک ویو درمانی روش درمانی جدیدی است که در آن با استفاده از امواج صوتی پر قدرت درد ناشی از بعضی بیماری های سیستم حرکتی بدن انسان را کاهش میدهند.
یک شاک ویو تراپی  یا موج شوکی نوعی موج قوی ولی بسیار کوتاه مدت است که از صوت سریعتر حرکت میکند. مثال هایی از این نوع موج های شوکی موج ایجاد شده در هنگام رعد و یا موج ایجاد شده در هنگام شکسته شدن دیوار صوتی توسط هواپیما است. Extracorporal به معنای خارج از بدن است به این منظور که دستگاه مولد موج در خارج از بدن قرار گرفته است.
تکنولوژی این سیستم بسیار شبیه آن چیزی است که در دستگاه های سنگ شکن کلیه استفاده میشود. مورد استفاده عمده این روش درمانی در تاندنیت ها است. در تاندنیت ها، تاندون در محل اتصال به استخوان دچار مشکل شده و این وضعیت موجب بروز درد در بیمار میشود. مهمترین تاندنیت هایی که در درمان آنها از شاک ویو تراپی استفاده میشود عبارتند از

فاسئیت پلانتار در خار پاشنه پا

همچنین شاک ویو تراپی يک راهکار بسيار اميدبخش براي درمان حفاظتي بيماران مبتلا به آرتروز و يا بيماراني که از ساير آسيب‌هاي زانو رنج مي‌برند، است. شاک ویو درمانی زانو يک روش درماني نوين است که به عنوان جايگزين اميدبخشي براي روش‌هاي جراحي جهت درمان استئوآرتروز زانو مطرح شده است.

شاک ویو درمانی  یک روش درمانی مدرن و بسیار موثر است که در آن امواج صوتی با انرژی بسیار بالا به ناحیه‌ی آسیب‌دیده فرستاده می‌شوند. این روش درمانی نوآورانه، موجب تغییرات پاتالوژیکی در تاندون‌ها، رباط‌ها، کپسول‌هاف عضلات و استخوان‌ها می‌شود ، روش موثری برای درمان خار پاشنه بوده و درد ناشی از آسیب‌دیدگی را به طور سیستماتیک بر طرف می‌کند. نتایج حاصل از شاک ویو تنها پس از 3 یا 4 جلسه درمانی نمایان می‌شوند. این روش درمانی علاوه بر تسکین درد، موجب بازیابی کامل دامنه‌ی حرکتی پا شده و در نتیجه تاثیرات مثبتی بر سطح کیفی زندگی شما خواهد داشت.

درد پاشنه پا

درد کف پا

تاندنیت آشیل

تاندنیت کلسیفیک در شانه

تاندنیت کشکک

تنیس البو

گلف البو

هزینه شاک ویو تراپی بسته به ناحیه تحت درمان، متفاوت است.

منبع:ایران ارتوپد,فیزیوتراپیست های بدون مرز
تماس