شکستگی استخوان ران

 [sbu_post_image]

شکستگی استخوان ران

استخوان ران از محکم ترین استخوان های بدن است و شکستگی آن بیشتر به علت  وارد شدن ضربات محکم و شدید که در حین تصادفات رانندگی و سقوط از ارتفاع می تواند بدن وارد می  شود ایجاد می گردد. به همین خاطر بسیاری از این شکستگی ها ممکن است همراه با آسیب هایی به دیگر دستگاه های بدن همراه باشد. در بچه های با سن کمتر از سه سال شکستگی استخوان ران اغلب به دنبال کتک خوردن یا بدرفتاری با بچه به وجود می آید.

علائم و نشانه ها

مهمترین علائم شکستگی تنه استخوان ران عبارتند از درد شدید ران که با فشار به محل شکستگی و یا حرکت دادن اندام تحتانی بیشتر می شود.ناتوانی در حرکت دادن اندام تحتانی، تغییر شکل اندام تحتانی به صورت کوتاه شدن و چرخش به بیرون و تورم ران از دیگر علائم شکستگی استخوان ران است. بعد از شکسته شدن استخوان، به علت انقباض عضلات قوی که در اطراف آن وجود دارد لبه های شکستگی از هم رد می شوند و اندام شکسته شده کوتاه تر می شود.گاهی اوقات لبه تیز قطعات شکسته شده رگ های خونی ران را پاره کرده و موجب خونریزی شدید در ناحیه می شوند. نتیجه آن از دست دادن مقادیر زیادی خون در داخل بافت عضلانی ران و تورم و کبودی شدید ران است.

تشخیص

تشخیص قطعی این شکستگی با استفاده از رادیوگرافی ساده داده صورت می گیرد. باید حتما کلیه ی قسمت های مفاصل زانو و ران در رادیوگرافی دیده شوند. در شکستگی های ران باید با دیدن مفصل ران حتما از عدم وجود در رفتگی مفصل ران مطمئن شد.

درمان

شکستگی تنه استخوان ران در غالب قریب به اتفاق موارد همراه با جابجا شدن قطعات شکسته شده است. شکستگی تنه استخوان ران مثل دیگر شکستگی ها اگر جابه جا شده باشد باید جااندازی شود و سپس با وسیله ای بی حرکت شده تا جوش بخورد. نوع درمان به متغیر های بسیاری مثل سن بیمار، مقدار جابجایی و آسیب های همراه بستگی دارد.درمان شکستگی تنه استخوان ران ممکن است با استفاده از روش های غیر جراحی صورت گرفته و یا ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

درمان غیر جراحی

درمان غیر جراحی شکستگی تنه استخوان ران به صورت کشش و سپس گچ گیری است. کشش قدیمی ترین روش درمان این شکستگی ها است. بزرگترین عیب این روش درمانی این است که بیمار باید مدت طولانی در تخت بیمارستان بماند که موجب عوارض فراوانی از جمله زخم بستر، مشکلات تنفسی، مشکلات گردش خون، مشکلات روحی، هزینه زیاد تخت بیمارستانی و … میشود. امروزه به ندرت از این روش درمانی استفاده میشود.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شکستگی استخوان  ران مطالعه فرمایید.

1شکستگی سر استخوان ران

2-شکستگی گردن استخوان ران

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس