شکستگی استخوان کشکک

استخوان کشکک در جلوی زانو قرار داشته و گاهی اوقات بر اثر ضربه مستقیم مانند زمین خوردن و یا در اثر انقباض شدید عضله چهار سر ران دچار شکستگی میشود.درمان شکستگی های کشکک ممکن است با استفاده از روش های غیر جراحی و یا جراحی انجام شود.

در صورتیکه قطعات شکسته شده بدون جابجایی باشند درمان غیر جراحی است. به این صورت که پزشک معالج ابتدا خون داخل زانو را با سرنگ خارج کرده و سپس با استفاده از گچ بلند اندام تحتانی، زانو را یک و نیم ماه در حالت راست و مستقیم نگه داشته تا استخوان های شکسته شده فرصت جوش خوردن داشته باشند. در این مدت بیمار باید با انجام انقباضات ایزومتریک عضله چهارسر آن را قوی نگه دارد و برای راه رفتن از عصای زیر بغل استفاده کند.

اگر قطعات شکسته شده از هم جدا شده باشند بیمار نیاز به عمل جراحی جا اندازی بازدارد به این معنی که پزشک جراح ارتوپد در اطاق عمل پوست را برش میدهد و در زیر آن استخوان شکسته شده کشکک نمایان میشود. جراح سپس قطعات شکسته شده را با ابزارهای بخصوصی در کنار یکدیگر قرار داده و سپس به توسط پین و سیم های فولادی آنها را در کنار یکدیگر محکم میکند.

گاهی اوقات استخوان در محل اتصال به تاندون های بالا و یا پایین خود دچار شکستگی خرد شده و چند تکه میشود. در این حال ممکن است پزشک معالج تکه های خرد شده را پرت داده و تاندون را به قسمت باقیمانده کشکک متصل کند.گاهی وسط کشکک بشدت خرد شده است. در این حالات جراح ممکن است این قطعات ریز و خرد شده را پرت داده و دو قطعه بزرگ و عمده بالا و پایین را به یکدیگر متصل کند.

بندرت در شکستگی های بسیار خرد شده کل کشکک، پزشک ارتوپد مجبور میشود تمام قطعات خرد شده یعنی تمام کشکک را پرت داده و تاندون های چهارسر در بالا را به تاندون کشکک در پایین متصل کند.این استخوان کوچک که جلوی مفصل زانو قرار گرفته است ، تکیه گاهی برای ماهیچه ی ران،رباط های درشت نی و کاسه ی زانو است،که ممکن است بر اثر ضربه ی مستقیم یا بر اثر حرکت شدید ماهیچه ای مانند:شوت کردن بشکند.

علائم شکستگی استخوان کشکک

1-عوارض و نشانه های عمومی شکستگی.
2-درد شدبد در زانو ( بخصوص جلوی زانو ).
3-حساسیت در اطراف کاسه ی زانو .
4-عدم تحریک مفصل زانو ، مصدوم قادر به خم کردن زانوها نیست.
5-ورم قابل توجه و پس از آن کبودی ممکن است آشکار گردد.

کمک های اولیه

1-مصدوم را به پشت بخوابانید،بطوریکه با گذاشتن یک کت یا یک پتوی تا شده سر و شانه هایش کمی بالا بیاورید.
2-قطعه ای چوب با مقوا زیر زانو از پاشنه ی پا تا ناحیه ی نشیمنگاه قرار دهید و با یک باند بشکل هشت لاتین دور قوزک پا ، کف پا و تخته ، باند بپیچید و کنار تخته گره بزنید.
3-با ملایمت پای شکسته را بگیرید ، کمی بالا بیاورید و آن را صاف کنید،یک بالشتک بزرگ نرم(از کفل تا پاشنه ی پا) قرار دهید و زیر زانو ، پاشنه یا حوله ی تا کرده بگذارید.
4-بالشتک های اضافی را در زیر حفره ی طبیعی زیر زانو قرار دهید.
5-پای صدمه دیده را به یک آتل ببندید،(هیچگاهروی زانو را باند نبندید).
6-مصدوم را به مراکز درمانی انتقال دهید.

عوارض شکستگی کشکک

مهمترین آنها عبارتند از

ساییدگی و آرتروز مفصل : شکستگی کشکک معمولا به غضروفی که در سطح پشتی آن است آسیب میزند. این آسیب میتواند در دراز مدت ایجاد سائیدگی مفصل بکند بطوریکه حدود یک پنجم بیماران با شکستگی کشکک در دراز مدت دچار استئوآرتریت زانو میشوند.

ضعف عضله چهار سر : ضعف عضلات چهارسر ران هم از دیگر عوارض این شکستگی است. محدودیت حرکت زانو چه بصورت محدودیت در راست کردن و یا خم کردن زانو هم شایع است. البته این محدودیت ها معمولا آنقدر زیاد نیستند که ناتوان کننده باشند.

درد مزمن در جلو زانو : از دیگر عوارض این شکستگی ها بروز درد مزمن جلوی زانو است.

منبع:دکتر بیدکی,استخوان پزشکی

تماس