شکستگی بینی، از جمله شکستگی هایی است که برای افراد بسیار گران تمام می شود چرا که موجب بد شکل شدن چهره فرد شده و می تواند عواقب سنگین روحی برای او ایجاد کند. به همین دلیل بسیاری از بیمارانی که دچار شکستگی بینی می شوند به سرعت با مراجعه به جراحان پلاستیک یا گوش و حلق و بینی در صدد ترمیم ضایعه خود  و عمل شکستگی بینی برمی آیند.
در بسیاری از موارد در افرادی که دچار شکستگی بینی شده اند، شکستگی بینی تنها با بی حسی موضعی جا انداخته می شود. پزشک در این روش هیچ گونه برش وسیعی روی بینی ایجاد نمی کند بلکه تنها پس از بی حسی موضعی با ابزار خاصی، استخوان های جابه جا شده و شکسته را به جای اولیه خود می فرستد. این کار به این منظور انجام می شود که بیمار راحت تر تنفس بکند و وضعیت چهره او هم تا حدودی بهتر شود. این اقدام درمان شکستگی بینی که به طور سرپایی در مطب پزشک هم قابل انجام است؛ در بچه ها معمولا ظرف هفت روز پس از وقوع شکستگی و در بزرگسالان ظرف ۱۰ روز اول صورت می گیرد و در اصطلاح پزشکی جا اندازی بسته (در مقابل جااندازی باز از طریق انجام برش و جراحی باز) نامیده می شود..

13910701000641_PhotoA

چه موقع باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار آسیب دیدگی در ناحیه بینی شده اید، در صورت مشاهده موارد زیر از علایم شکستگی بینی حتما به پزشک مراجعه کنید :
– احساس کردید تیغه وسط بینی تان کج شده است.
– از سوراخ بینی ترشحاتی خارج شود.
– درد یا ورم بینی طی مدت سه روز برطرف نشود.
– تب داشته باشید و تب بالا برود.
– خونریزی از بینی داشته باشید و این خونریزی متوقف نشود.
– از دست دادن سطح هوشیاری (غش کردن)
– آسیب های دیگر به صورت و یا نقاط دیگر بدن
– سردردهای شدید طوری که امانتان را ببرد.
– استفراغ های مکرر
– کاهش بینایی
– گردن درد
– کرختی و احساس سوزن سوزن شدن و یا ضعف پاها

زمان مناسب جهت جااندازی شکستگی بینی

زمان ايده آل جااندازي در بزرگسالان ضمن ١٠ تا ١٤ روز اول پس از شكستگي است اما با توجه به سرعت بالاي ترميم بافت استخواني در كودكان، اقدام به جااندازي در كودكان بايد به صورت ايده آل طي ٤ روز اول پس از آسيب انجام پذیرد.
جااندازي بايد در زودترين زمان ممكن كه تورم هنوز ارزيابي دقيق شكستگي را مبهم نساخته است صورت گيرد. اما اگر كه تورم بيني و صورت در زمان معاينه كودك توسط پزشك چنان شديد باشد كه مانع ارزيابي دقيق شكستگي و جابجايي و دفورميتي حاصله گردد يك تأخير ٢ تا ٣ روزه به منظور كاهش تورم قبل از اقدام به جااندازي قطعات شكسته توصيه مي گردد.

آیا شکستگی بینی در همه موارد نیاز به جااندازی دارد؟

در موارديكه شكستگي بيني همراه با جابجايي قطعات شكسته و تغيير شكل ظاهري بيني است و نيز مواردي كه شكستگي موجب انسداد در مسير هواي تنفسي است توصيه به جااندازي مي گردد.
شكستگي هاي فاقد جابجايي نياز به اقدام خاصي ندارد.
مناسبترين درمان در آسيب بيني درماني است كه كمترين ميزان تهاجم را داشته باشد. بالاخص در كودكان بايد از درمان هاي تهاجمي اجتناب نمود چرا كه آسيب به مراكز رشد سپتوم بيني كه مسئول تكامل ثلث مياني صورت است از عوارض روش هاي درماني تهاجمي تر است. جا اندازي بسته به تنهايي براي درمان بسياري از شكستگي هاي بيني كفايت مي كند.

آیا همراه با جااندازى شکستگى استخوان بینى مى توان عمل زیبایى بینى (رینوپلاستى) هم انجام داد؟

در مواردى که شکستگى خیلى شدید نباشد با تقبل هزینه عمل شکستگی بینی  امکان انجام همزمان این دو عمل وجود دارد ولى در مواردى که شکستگى شدید باشد بهتر است رینوپلاستى حداقل ۶ ماه تا یک سال بعد از جااندازى استخوان بینى انجام شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس