شکستگی شست دست (متاکارپ) و درمان آن

فهرست مطالب

شست مهمترین انگشت دست است و درمان مناسب آن بیشترین تاثیر را در بازگشت کارآیی به دست دارد.

درمان

 انتخاب نوع درمان شکستگی شست دست (متاکارپ ) توسط پزشک ارتوپد  و با در نظر گرفتن محل شکستگی شست دست (متاکارپ )، شکل، شدت ، جابجا بودن یا نبودن آن و متغیرهای دیگر است

نکته مهم اینست که در شکستگی شست دست (متاکارپ ) داخل مفصلی باید دقت بسیار بیشتری برای جااندازی بسیار دقیق قطعات شکسته شده صورت گیرد تا مفصل شست بعدا دچار استئوآرتریت نشود.

درمان شکستگی های خارج مفصلی و شکستگی شست دست (متاکارپ )

در مواردی که شکستگی شست دست (متاکارپ ) بدون جابجایی باشد درمان  توسط یک نوع گچ گیری خاص به نام اسپیکای کوتاه شست Short thumb spica انجام میشود که  توسط آن، پزشک ارتوپد  انگشت شست را در وضعیت مناسب در گچ قرار میدهد.

اگر شکستگی شست دست (متاکارپ ) همراه با جابجایی باشد پزشک معالج آنرا جااندازی کرده و در صورت پایدار بودن ممکن است دست را مدتی در گچ اسپیکا قرار دهد. جوش خوردن شکستگی های شست معمولاً به چهار هفته وقت نیاز دارد و معمولاً دست به همین مدت در گچ باقی میماند.

ممکن است در مدت این چند هفته پزشک ارتوپد از دست شما عکسبرداری کند تا مطمئن شود شکستگی شست دست (متاکارپ ) شما جابجا نشده است.

شکستگی های داخل مفصلی و شکستگی شست دست (متاکارپ )

در شکستگی های داخل مفصلی یا شکستگی های بنت، جراح ارتوپد در اطاق عمل و معمولاً با بیحسی محلی اقدام به جااندازی بسته شکستگی میکند. بعد از جااندازی شکستگی، محل شکستگی شست دست (متاکارپ )  توسط پین فیکس و ثابت میشود و پس از جراحی معمولاً دست تا مدتی در آتل گچی یا گچ اسپیکا میماند.

در صورتیکه جااندازی بسته شکستگی  موفقیت آمیز نباشد پزشک معالج اقدام به جااندازی باز شکستگی و سپس فیکس کردن محل شکستگی با استفاده از پین، پیچ یا پلاک می کند.

درمان شکستگی شست دست (متاکارپ ) چه بدون جراحی و چه با عمل جراحی انجام شود بعد از چند هفته که دست از آتل گچی یا گچ خارج میشود شست خوب خم و راست نمیشود. بنابراین بیمار حتماً باید تا مدت چند هفته حرکات بخصوصی را که پزشک معالج یا فیزیوتراپ به او آموزش میدهد به درستی انجام دهد تا حرکات شست دوباره به وضع طبیعی برگردد.

یکی از نرمش های خوب به این صورت است که دست را در آب گرم گذاشته و به شست حرکات چرخشی میدهیم یا سعی میکنیم نوک شست را به نوک انگشت کوچک برسانیم. تقویت عضلات دست و شست با گرفتن یک توپ لاستیکی کوچک یا خمیر اسباب بازی در دست و بازی کردن با آن هم بسیار مفید است.

عوارض

مهمترین عارضه شکستگی شست دست ، استئوآرتریت یا آرتروز مفصل بین متاکارپ شست و استخوان تراپزوئید Trapezuid در مچ دست است. این عارضه در شکستگی شست دست داخل مفصلی بنت و هنگامی که شکستگی  خوب جااندازی نشده و بعدا بد جوش میخورد بوجود میاید.

استئوآرتریت میتواند موجب درد و محدودیت حرکتی در این مفصل شود. در صورت شدید بودن علائم، درمان جراحی بصورت جوش دادن دو استخوان ( متاکارپ شست و استخوان تراپزیوم) و یا خارج کردن استخوان تراپزیوم از مچ دست انجام میشود.

بیماران مبتلا به شکستگی های متاکارپ شست می توانند برای درمان شکستگی های متاکارپ شست خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تماس