استخوان درشت نی یا تیبیا سه صفحه رشد دارد. یکی در قسمت پایین درست بالای مفصل مچ پا، دیگری در قسمت بالای استخوان و موازی و کمی پایینتر از سطح مفصلی زانو و سومی در محل اتصال برجستگی یا توبرکل استخوان تیبیا با تنه اصلی استخوان قرار دارد.

 

علت شکستگی

به علت راست و مستقیم شدن ناگهانی و بیش از حد ساق در ناحیه زانو، صفحه رشد انتهای بالایی استخوان درشت نی که موازی سطح مفصلی است شکسته میشود. در این شکستگی اپی فیز از متافیز جدا میشود.

 

 

علائم بالینی صفحه رشد انتهای بالایی استخوان درشت نی

بدنبال شکستگی زانو متورم و دردناک میشود. بیمار قادر به ایستادن نیست و هر گونه حرکت زانو با درد شدیدی همراه است. در شکستگی های با جابجایی زیاد ممکن است زانو تغییر شکل بدهد. به علت نزدیک بودن عروق و اعصاب به محل شکستگی، احتمال آسیب به این بافت ها وجود دارد و پزشک معالج با دقت وضعیت سلامتی عروق و اعصاب را در این بیماران بررسی میکند. تشخیص قطعی این شکستگی با کمک رادیوگرافیساده است.

 

 

درمان شکستگی

در صورت جابجایی، شکستگی جااندازی میشود. این کار در اطاق عمل و با استفاده از بیهوشی عمومی است. معمولا با خم کردن زانو و یا با کشش همراه با مانورهای جانبی شکستگی جااندازی میشود. بعد از جااندازی شکستگی، بیحرکتی معمولا با استفاده از یک گچ بلند اندام تحتانی است که به مدت یک ماه باقی میماند.

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس