[sbu_post_image]
شکستگی های استابولوم جزئی از شکستگی های لگن بوده و از شدیدترین آسیب های سیستم اسکلتی هستند که توسط جراحان ارتوپد درمان میشوند و معمولا بر اثر تصادف اتومبیل یا سقوط از بلندی بوجود میایند. این شکستگیها نیاز به درمان دقیق داشته و در بعضی موارد نیاز به بیش از یک عمل جراحی دارند. این شکستگیها در هر سنی دیده میشوند. در جوانترها این شکستگی ها معمولا بدنبال ضربات پر انرژی مانند تصادف اتومبیل یا سقوط از بلندی ایجاد میشوند و در سنین بالا به علت ضعیف و سست شدن استخوانها ممکن است بر اثر ضربه های خفیف تر مانند زمین خوردن ایجاد گردند.

جراحی شکستگیهای استابولوم جزو اعمال جراحی پیچیده و مشکل ارتوپدی است چون

  •  قسمت شکسته شده در عمق لگن بوده و دسترسی به آن مشکل است
  •  رگ های بزرگی که از لگن بطرف پا میروند و همچنین عصب سیاتیک و روده و مثانه در نزدیکی محل شکستگی هستند و خطر آسیب به آنها در حین عمل جراحی وجود دارد.
 به علت پیچیده بودن این شکستگی ها و به علت اینکه بسیاری از جراحان ارتوپد بطور معمول این آسیب ها را درمان نمیکنند بیمارانی که دچار این شکستگی ها شده و به بیمارستانهای نزدیک محل زندگی خود مراجعه میکنند به بیمارستان های بزرگتری که بطور اختصاصی این آسیب ها را درمان میکنند ارجاع داده میشوند.

 یکی از نکات مهم در درمان این شکستگی ها تسریع در شروع درمان است. بهترین زمان برای جراحی این شکستگیها یک هفته اول بعد از حادثه است. بعد از این زمان احتمال ثمربخشی جراحی بسرعت کم میشود. بنابر این در بدو مراجعه بیمار به مرکز درمانی، باید مشخص شود که آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا خیر.

در صورتی که برای درمان شکستگی استابولوم نیاز یه انجام عمل جراحی نباشد بیمار باید هرچه زودتر به کمک واکر یا عصای زیر یغل راه اندازی شود. درمان غیر جراحی شکستگی استابولوم به معنای درمان با کشش نیست.

در گذشته که تکنیک های جراحی هنوز به اندازه امروز پیشرفت نکرده بودند درمان بیمار به توسط کشش، یعنی با آویزان کردن وزنه به پای بیمار انجام میشد. متاسفانه در این روش بیمار مجبور میشد بمدت چند ماه روی تخت بخوابد که همین کار موجب عوارض بسیاری مثل زخم بستر، یا لخته شدن خون در پاها میشد. کشش عملا هیچوقت نمیتواند قطعات جابجا شده شکستگی را به درستی در محل اولیه شان قرار دهد. نتیجه درمان با کشش در بسیاری اوقات بد جوش خوردن محل شکستگی است که در دراز مدت موجب سائیدگی مفصل میشود. همچنین بیحرکت شدن طولانی مدت مفصل هیپ که از تبعات استفاده از کشش است موجب خشکی مفصل میشود.

در صورتی که پزشک ارتوپد تشخیص دهد درمان بیمار مستلزم استفاده از عمل جراحی است، این عمل باید سریعتر انجام شود. اگر در مرکزی که بیمار به آن مراجعه کرده است امکانات اینگونه اعمال جراحی فراهم است اقدامات تکمیلی تشخیصی و درمانی شروع میشود وگرنه بیمار در اسرع وقت به مرکر مجهزتری منتقل خواهد شد.

برای آشنایی با درمان شکستگی لگن بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس