صافی کف پا: درمان و علائم آن

صافی کف پا  یکی از مشکلات شایع ساختاری پا می باشد که در آن قوس طولی داخلی پا کم شده یا از بین می رود. اگر زمانی که فرد ایستاده است پا دارای قوس طبیعی نباشد، فرد دارای صافی کف پا است.

تاندون ها مفاصل پا را به هم متصل می گردانند علت صافی کف پا می تواند سست شدن این تاندون ها باشد. قوس کف پا نیروهایی را که از طرف زمین به پا وارد می شود را کاهش می دهد واجازه ورود همه ی نیروهای وارده را به بدن نمی دهد اما در افراد دچار این عارضه  تمامی این نیروها به دلیل نبود قوس طولی پا به سمت بدن رفته و موجب بروز عوارض زنجیره ای در تمام مفاصل بدن بویژه ستون فقرات می شود. اگر چه صافی کف پا عارضه ای نگران کننده نیست، ولی می تواند با ناراحتی هایی مانند سختی هنگام راه رفتن، حالت نادرست بدن، کمردرد، زانو درد، آرتروز، درد در پاشنه پا، خمیدگی انگشت پا به سمت بیرون (بونیون) و … همراه باشد.

علائم و نشانه ها

تفاوت بین علامت و نشانه این است که بیمار علائم را احساس می‌کند و گزارش می‌دهد، اما دیگران از جمله پزشک متوجه نشانه‌ها می‌شوند. درد مچ پا یک علامت و تورم آن یک نشانه است.علائم صافی کف پا  گوناگون‌اند و معمولاً به شدت آن بستگی دارند. برخی از توزیع نامساوی وزن بدن رنج می‌برند و پاشنه کفش‌شان، اغلب یک لنگه‌ی آن، سریع‌تر از حالت عادی پاره می‌شود

علائم صافی کف پا شامل:

  • خستگی پا به دنبال ایستادن طولانی مدت
  • خمیدگی کفش یا پاشنه کفش به سمت داخل
  • تورم مچ پا و درد ناشی از آن
  • پاشنه پای فرد به صورت پیچ خورده
  • درد کف پا

درمان

از بهترین روش های رفع و درمان صافی کف پا می توان به موارد زیر اشاره کرد

 فیزیوتراپی

تمرینات ورزشی زیر را حداقل دوبار در روز برای اصلاح صافی کف پا  انجام دهید تا فرایند ترمیم و بهبودی شما تسریع شده و درد با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند.

  • نرمش کششی تاندون آشیل و فاشیای کف پا

اولین کاری که در آغاز صبح برای رفع صافی کف پا انجام می دهید می تواند این تمرین باشد. یک باند الاستیک یا یک حوله را دور قسمت برجسته ی پا که کمی پایین تر از انگشتان است قرار دهید، زانو را مستقیم نگه دارید و پنجه پا را به سمت صورت بکشید و این حالت را به مدت 30 ثانیه حفظ کنید. این تمرین را سه مرتبه برای هر پا تکرار کنید .

  • شنای روی دیوار برای کشش تاندون آشیل

تاندون آشیل یک بافت فیبری است که از انتهای عضلات پشت ران و ساق منشاء می گیرد و به استخوان پاشنه متصل می شود. بنابراین این تمرین را ابتدا با زانوی مستقیم و سپس با زانوی خمیده انجام دهید تا هر دو قسمت تاندون آشیل تحت کشش قرارگیرند. این تمرین را دوبار در روز برای برطرف شدن صافی کف پا انجام دهید.

  پای جلویی باید حدود 30 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد. زانوی جلو را فقط کمی خم کنید، زانوی عقب را مستقیم نگه دارید و با کف دست ها به دیوار تکیه کنید تا در ساق پای عقب کشش احساس کنید. چند ثانیه صبر کنید و بعد رها کنید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید. حالت دوم مشابه قبلی است، اما در اینجا باید کمی پای عقبی را جلوتر بیاورند تا زانوی عقب کمی خم شود. تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید .

  • کشش تاندون آشیل و فاشیای کف پا با پله

در ابتدا برای حمایت کافی نرده پله ها را بگیرید، با پنجه ی پا روی پله ی اول بایستید و پاها را کمی از هم باز نگه دارید. طوری بایستید که پاشنه ها بیرون قرار بگیرند. زانوها را مستقیم نگه دارید و کمی پاشنه ها را پایین بیاورید تا کششی در ساق پا حس کنید. این حالت را به مدت 10 تا 20 ثانیه حفظ کنید و سپس پاشنه ها را بالا و به حالت اول بیاورید. تمرین را حداقل دو بار در روز و هر بار 6 مرتبه  برای درمان کف پای صاف انجام دهید .

  • کشش فعال فاشیای کف پا

برای درمان صافی کف پا و برای انجام  این تمرین بایستید و تکیه گاه مناسبی مانند پشت یک صندلی را با دست نه دارید یا اینکه بنشینید. در این حرکت شما می توانید قوس کف پا را بر روی یک شئ غلطان مانند وردنه، بطری یا قوطی های نوشیدنی که مقاومت کافی داشته باشد یا بر وری توپ تنیس قرار دهید.

پا و مچ را در جهت های مختلف روی شئ غلطان حرکت دهید .این حرکت را چند دقیقه انجام دهید و زمانی که احساس ناراحتی در کف پا داشتید، آن را متوقف کنید. این تمرین را حداقل دو بار در روز تکرار کنید. در صورتی که حرکت را روی جسم غلطان سرد مانند قوطی نوشیدنی که در یخچال بوده انجام دهید، احساس ناراحتی کف پا کمتر خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علائم،علل و عوامل صافی کف پا

تشخیص و درمان صافی کف پا

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

تماس