طب سوزنی و درمان درد زانو

تاثیر طب سوزنی بر آرتروز زانو

تاثیر طب سوزنی در آرتروز زانو از بین رفتن غضروف مفصل در آرتروز یکی از علل اصلی ناتوانی و درد به ویژه در افراد سالخورده است. این عارضه به ویژه در زانو که یکی از مفاصل اصلی تحمل کننده وزن بدن است، می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. در مطالعه ای مشخص شده که طب سوزنی می تواند در افراد دچار آرتروز زانو از درد مفصل کاسته و کارکرد آن را بهتر سازد. این یافته ها بدان معنا نیستند که می توان طب سوزنی را جایگزین درمان های طبی که کارایی شان به اثبات رسیده، نمود. ولی می توان این طور نتیجه گیری کرد که درمان های عامیانه می توانند به عنوان درمان مکمل یا کمکی جهت درمان آرتروز زانو مورد استفاده قرار گیرند.پژوهشگران در مرکز «پزشکی تلفیقی» دانشگاه مریلند مطالعه ای را با شرکت ۵۷۰ تن انجام دادند، که بزرگترین و بهترین کارآزمایی طب سوزنی تا به امروز است. زنان و مردان پنجاه ساله یا مسن تر و مبتلا به آرتروز زانو با شرکت در یکی از سه گروه- طب سوزنی واقعی، طب سوزنی «نمایشی» و آموزش پیرامون درد و تورم مفاصل- مورد پیگیری و بررسی قرار گرفتند. بیمارانی که در گروه درمانی طب سوزنی قرار داشتند مجموعاً طی ۲۰ هفته توسط متخصصین آموزش دیده و دارای مجوز و زیر نظر کارشناس ویژه گروه پژوهشگران در ۲۳ جلسه تحت درمان قرار گرفتند.

درمان آرتروز زانو

تجربه 14 ساله ما روی این بیماری نشان داده است که طب سوزنی برای کمک به درمان یا کنترل درد آرتروز زانو ،بسیار عالی بوده و میتواند ،به عنوان یک روش درمان بسیار کمک کننده باشد بشر ط اینکه سطح مفصلی زیاد تخریب نشده باشد.

طب سوزنی میتواند در درمان آرتروز زانو با مکانیسمهای مختلفی کمک کننده باشد از جمله :

1. کاهش وزن .( تا فشار وارده بر مفصل کاهش یابد).

%5-10 کاهش وزن میتواند به مقدار زیادی سبب کاهش درد  و  مصرف مسکن ها گردد.اگر یک شخصی 100 کیلو وزن داشته باشد ،کاهش 5 -10 کیلو میتواند برای مریض نجات دهنده باشد. لطفا توجه داشته باشید که خود مسکن ها چاق کننده میباشند و وقتی مصرف انها کاهش  یابد بیمار به راحتی وزن کم میکند.

2. افزایش خون رسانی به مفصل (که سبب بهبود تغذیه مفصل می گردد.).

التهاب ایجاد شده بوسیله سوزن در اطراف مفصل سبب افزایش خونرسانی مفصلی و  تغذیه مفصلی میگردد.

3. کاهش انقباضات ماهیچه های مفصل زانو (که  می تواند سبب بهبودی حرکت و کاهش درد گردد.)

تحریک عصبهای سطحی ،بوسیله سوزنهای طب سوزی ،میتواند سبب کاهش انقباضات ماهیچه های اطراف مفصل گردد. کاهش انقباضات سبب کاهش درد و بهبود حرکت مفصل میگردد.

4.کاهش  درد با افزایش تولید مسکنهای درونی بدن(endorphin, enkephalin (Dynorphin.

تحقیقات بسیاری نشان داده که طب سوزنی سبب ازاد شدن مسکنهای  طبیعی بسیار قوی در بدن میگردد .

5. کاهش مصرف دارو های مسکن و عوارض آنها .
به دلیل کاهش درد ،مصرف مسکنها و اثرات سوء انها خود به خود کاهش یافته که این خود میتواند سبب کاهش مقاومت به درمان در کاهش وزن این بیماران گردد.

منبع:طب سوزنی,دکتر دقاق زاده

تماس