طب سوزنی و درمان زانودرد

طب سوزنی میتواند در درمان آرتروز زانو با مکانیسمهای مختلف ،کمک کننده باشد از جمله :

1. کاهش وزن( تا فشار وارده بر مفصل کاهش یابد).
5 تا 10% کاهش وزن میتواند به مقدار زیادی سبب کاهش درد  و  مصرف مسکن ها گردد.اگر یک شخصی 100 کیلو وزن داشته باشد ،کاهش 5 -10 کیلو میتواند برای مریض نجات دهنده باشد. لطفا توجه داشته باشید که خود مسکن ها چاق کننده میباشند و وقتی مصرف آنها کاهش  یابد بیمار به راحتی وزن کم میکند.

2. افزایش خون رسانی به مفصل (که سبب بهبود تغذیه مفصل می گردد.)

التهاب ایجاد شده بوسیله سوزن در اطراف مفصل سبب افزایش خونرسانی مفصلی و  تغذیه مفصلی میگردد.

3. کاهش انقباضات ماهیچه های مفصل زانو (که  می تواند سبب بهبودی حرکت و کاهش درد گردد.)تحریک عصبهای سطحی ،بوسیله سوزنهای طب سوزنی ،میتواند سبب کاهش انقباضات ماهیچه های اطراف مفصل گردد. کاهش انقباضات سبب کاهش درد و بهبود حرکت مفصل میگردد.

4.کاهش  درد با افزایش تولید مسکنهای درونی بدن.تحقیقات بسیاری نشان داده که طب سوزنی سبب ازاد شدن مسکنهای  طبیعی بسیار قوی در بدن میگردد .

5. کاهش مصرف دارو های مسکن و عوارض آنها .به دلیل کاهش درد ،مصرف مسکن ها خود به خود کاهش یافته که این می تواند سبب کاهش اثرات سوء مصرف و همچنین کاهش مقاومت به درمان در کاهش وزن این بیماران گردد.

یک بیمار معمولا چند جلسه درمان احتیاج دارد؟اگر پزشك مجرب باشد و تكنيك درستى را در پيش بگيرد  و وضعیت عضلانی  بیمار خوب  و بیماریهای زمینه ای دیگری وجود نداشته باشد  ، معمولا 8-10 جلسه در سال کافیست تا درد بیمار به حداقل ممکن برسد یا که کاملا تمام شود.


تاثیر طب سوزنی در آرتروز زانو از بین رفتن غضروف مفصل در آرتروز یکی از علل اصلی ناتوانی و درد به ویژه در افراد سالخورده است. این عارضه به ویژه در زانو که یکی از مفاصل اصلی تحمل کننده وزن بدن است، می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. در مطالعه ای مشخص شده که طب سوزنی می تواند در افراد دچار آرتروز زانو از درد مفصل کاسته و کارکرد آن را بهتر سازد. این یافته ها بدان معنا نیستند که می توان طب سوزنی را جایگزین درمان های طبی که کارایی شان به اثبات رسیده، نمود. ولی می توان این طور نتیجه گیری کرد که درمان های عامیانه می توانند به عنوان درمان مکمل یا کمکی جهت درمان آرتروز زانو مورد استفاده قرار گیرند.

پژوهشگران در مرکز «پزشکی تلفیقی» دانشگاه مریلند مطالعه ای را با شرکت ۵۷۰ تن انجام دادند، که بزرگترین و بهترین کارآزمایی طب سوزنی تا به امروز است. زنان و مردان پنجاه ساله یا مسن تر و مبتلا به آرتروز زانو با شرکت در یکی از سه گروه- طب سوزنی واقعی، طب سوزنی «نمایشی» و آموزش پیرامون درد و تورم مفاصل- مورد پیگیری و بررسی قرار گرفتند. بیمارانی که در گروه درمانی طب سوزنی قرار داشتند مجموعاً طی ۲۰ هفته توسط متخصصین آموزش دیده و دارای مجوز و زیر نظر کارشناس ویژه گروه پژوهشگران در ۲۳ جلسه تحت درمان قرار گرفتند.

منبه:طب سوزنی,دکتر دقاق زاده

تماس